Wrocław

Elementarz technik graficznych
Wrocław Warsztaty 10–14 lat

Elementarz technik graficznych

Wpis archiwalny

W Pracowni Grafiki razem z "Insektami" i Martą Lech prezentujemy elementarz technik druku. Podpowiadamy też jakich zamienników możecie użyć w warunkach domowych zamiast narzędzi i materiałów zwykle dostępnych w naszej pracowni. ;-).

 

Linoryt <- KLIK | do trybu filmu przechodzimy klikając w tytuł.
Matrycę wykonujemy z kawałka linoleum lub elastycznej wykładziny PCV przy pomocy małego dłutka (najlepiej specjalnego do linorytu). Rowki żłobimy dłutkiem zgodnie z liniami wzoru, a następnie zobaczcie na filmie jak ściągamy warstwę podłoża wokół, by uczynić nasz wzór wypukłym. Do odbitek dobrze jest użyć farby akrylowej do linorytu, jak i papieru graficznego (wtedy moczymy go i suszymy jak na filmie). Sprawdźcie również ZAMIENNIKI , które możecie wykorzystać podczas domowej pracy nad linorytem.


Gipsoryt <- KLIK | do trybu filmu przechodzimy klikając w tytuł.
Matrycę przygotujemy wylewając płynny gips w ramkę np. ulepioną z plasteliny na szklanej powierzchni.  Wzór przenosimy z papieru na gipsową matrycę z pomocą naostrzonego ołówka, a potem pogłębiamy go np. rysikiem zużytego długopisu. Zobaczcie na filmie jak zdjąć dłutkiem (lub nożykiem) warstwę gipsu wokół wzoru, tak by stał się on wypukły. W finale matrycę powlekamy farbą (np. olejną) i odbijamy obrazek na papierze.

Ważne: gips jest miękki dlatego łatwo go zarysować, czy wyskrobać, ale trzeba być ostrożnym, żeby nie nie uszkodzić lub ukruszyć niechcący powierzchni płytki. Do zabezpieczenia i utwardzenia matrycy używa się szelaku. Pamiętajcie, by gipsową matrycę (także przed i po pociągnięciu jej szelakiem) najpierw dobrze wysuszyć tzn. odczekać dzień lub dwa przed odbijaniem wzoru na papierze! Sprawdźcie również ZAMIENNIKI, które możecie wykorzystać podczas domowej pracy nad gipsorytem.
 

Szablon <- KLIK | do trybu filmu przechodzimy klikając w tytuł.

Szablony w odwróconej, negatywowej formie - w połączeniu z farbą w sprayu lub naniesioną pędzlem - wykorzystywane są przez artystów street artu. My użyjemy szablonu jako matrycy, prezentując najprostszą z technik drukowania. Projektujemy, odrysowujemy na folii, wycinamy, pokrywamy farbą i przenosimy na papier. Spróbujcie sami! Sprawdź ;-) ZAMIENNIKI, które możesz wykorzystać w domowej pracowni grafiki.

Miejsce wydarzenia:
Online
Organizator:

Ośrodek Działań Twórczych Światowid

ul. S. Sempołowskiej 54a
Wrocław
tel.: 071 348 30 10, 348 30 19

Wydarzenia we Wrocławiu

Warto zobaczyć