aa
aUnicorn Academy, czyli przyjaźń we wszystkich możliwych kolorach

Warszawa

"W królewskiej formierni" Salon nauczycielski. Spotkania interdyscyplinarne dla nauczycieli i rodziców
Warszawa Spotkanie

"W królewskiej formierni" Salon nauczycielski. Spotkania interdyscyplinarne dla nauczycieli i rodziców

29 marca 2025
Wpis archiwalny

Nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych, tutorów oraz rodziców wspierających dzieci i młodzież w edukacji domowej zapraszamy do udziału w spotkaniach, podczas których wymienimy się doświadczeniami oraz porozmawiamy o historii i kulturze.

 

Interdyscyplinarne spotkania, organizowane w zabytkowych wnętrzach Łazienek Królewskich, traktujemy - na wzór XVIII-wiecznego salonu - jako formę wymiany myśli i doświadczeń. Wspólnie będziemy poruszać tematy z zakresu kultury i historii nowożytnej. Zastanowimy się też, jak wykorzystać tę problematykę w praktyce szkolnej i w jaki sposób edukacja muzealna może być pomocna w edukacji formalnej oraz nieformalnej.

 

TERMINY I TEMATY SPOTKAŃ

"W królewskiej formierni"
29 marca, godz. 11.00-13.30

Królewska Galeria Rzeźby i formiernia (start: kasa w Starej Oranżerii)

W Królewskiej Galerii Rzeźby Stanisława Augusta znajdują się liczne kopie dzieł antycznych. Podczas spotkania omówimy wybrane obiekty z kolekcji monarchy. Porozmawiamy o tym, jaką rolę odgrywały kopie starożytnych rzeźb w XVIII-wiecznym poznawaniu świata. Zapoznamy się ponadto z zagadnieniami z zakresu mitologii greckiej i rzymskiej oraz klasycyzmu, a także ze zjawiskiem recepcji sztuki antycznej w XVIII w. Następnie - wzorem formierów - wykonamy własne kopie wybranego motywu lub ornamentu. Szczególny nacisk położymy na interdyscyplinarny charakter zajęć edukacyjnych w formierni, pozwalających łączyć zagadnienia z zakresu nauk humanistycznych i historii z rozwijaniem umiejętności artystycznych. Prowadzenie: Dorota Stelmaszczyk-Szwed.

 

 

"Łazienkowska kolekcja obrazów"
24 maja, godz. 12.00-14.00

Pałac na Wyspie - Gabinet Portretowy, Galeria Obrazów (start: taras Pałacu na Wyspie)

Stanisław August przekształcił Pałac na Wyspie w willę muzeum, w której były eksponowane najcenniejsze obrazy z jego kolekcji, liczącej według inwentarza z 1795 r. 2289 dzieł. Obrazy, rzeźby i grafiki w połączeniu z architekturą tworzyły dzieło totalne, mające z czasem - w myśl królewskiej idei z 1792 r. - stać się pierwszym nowoczesnym muzeum publicznym. Obecnie Królewska Kolekcja Obrazów w Pałacu na Wyspie liczy 140 dzieł, eksponowanych zgodnie z zasadami obowiązującymi w XVIII w. Spotkanie będzie niepowtarzalną okazją do zapoznania się z łazienkowską kolekcję obrazów i jej nową aranżacją. Prowadzenie: dr Dorota Juszczak.

 

 

Dorota Stelmaszczyk-Szwed - muzealniczka, malarka, edukatorka. Od 2016 r. związana z Muzeum Łazienki Królewskie, gdzie tworzy i koordynuje projekty edukacyjne dla dzieci, dorosłych oraz osób o indywidualnych potrzebach i zagrożonych wykluczeniem społecznym, m.in. "Bliżej sztuk" czy "Królewski zwierzyniec". Od 2024 r. kieruje Działem Edukacji Muzealnej MŁK.

Dr Dorota Juszczak - absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1983-2018 kustosz zbiorów malarstwa w Zamku Królewskim w Warszawie. Od 2018 r. kurator zbiorów malarstwa w Muzeum Łazienki Królewskie. Autorka - wraz z Hanną Małachowicz - naukowych katalogów zbiorów malarstwa Zamku Królewskiego (2007; 2013 - wersja angielska) oraz Łazienek Królewskich (2015; 2016 - wersja angielska), katalogu wystawy portretów Marcella Bacciarellego (2018) oraz licznych artykułów dotyczących obrazów z galerii Stanisława Augusta, organizacji królewskich zbiorów i ikonografii portretowej monarchy. Autorka projektów aranżacji obrazów w apartamentach Zamku Królewskiego i Pałacu na Wyspie.

Marzanna Rymsza-Leociak - absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Nauczycielka języka polskiego w liceach i szkołach podstawowych, wieloletnia dyrektorka szkoły. Od urodzenia mieszka w podwarszawskim Konstancinie, gdzie angażuje się w lokalne wydarzenia, ostatnio w obchody Roku Stefana Żeromskiego. Interesuje się kulturą XVIII w. oraz odkrywaniem zapomnianych postaci tej epoki.

 

Terminy29 marca 2025 r., godz. 11.00-13.30; 24 maja 2025 r., godz. 12.00-14.00

Miejsce: Królewska Galeria Rzeźby i formiernia - start: kasa w Starej Oranżerii (29 marca), Królewska Galeria Obrazów w Pałacu na Wyspie - start: taras Pałacu na Wyspie (24 maja)
Wstęp: wolny, obowiązują bezpłatne wejściówki - POBIERZ TUTAJ WEJŚCIÓWKĘ
Prowadzenie: Dorota Stelmaszczyk-Szwed, dr Dorota Juszczak
Tutorka projektu: Marzanna Rymsza-Leociak

Miejsce wydarzenia:
Agrykola 1, 00-460 Warszawa
Organizator:

Muzeum Łazienki Królewskie

ul. Agrykola 1,
00-460 Warszawa
tel.: 022 621 62 41, 022 621 82 12

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)