Warszawa

Między ciszą a muzyką – rusza Festiwal Strefa Ciszy w Łazienkach Królewskich
Warszawa Impreza plenerowa

Między ciszą a muzyką – rusza Festiwal Strefa Ciszy w Łazienkach Królewskich

od 2 lipca do 24 lipca 2022
Wpis archiwalny

Zbliża się jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń muzycznych w stolicy – Festiwal Strefa Ciszy, którego koncerty odbywają się na niewielkich scenach w malowniczych zakątkach Łazienek Królewskich. W otoczeniu natury, siedząc na leżaku lub bezpośrednio na trawie, posłuchamy muzyki z czterech stron świata, a występujący artyści będą na wyciągnięcie ręki. Nie zabraknie też koncertów z animacjami dla najmłodszych melomanów. Tegoroczna, 9. edycja Festiwalu potrwa od 2 do 24 lipca.


Przez cztery weekendy, począwszy od soboty 2 lipca, w Łazienkach Królewskich na kilku scenach jednocześnie będzie wybrzmiewać muzyka klasyczna, tradycyjna i jazzowa. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia wystąpią m.in.: Kapela Bud’mo, w skład której wchodzą wybitni muzycy ukraińscy, znani polskiej publiczności z najważniejszych festiwali folkowych; Cohaere Ensemble - zespół barokowy, który swoimi wykonaniami muzyki francuskiej absolutnie zachwycił największych francuskich znawców i koneserów; zespół Madrugada Sombra, brawurowo łączący polską muzykę ludową i flamenco. Fanów muzyki improwizowanej i performansu czeka nie lada gratka w postaci występu tria niezwykłych artystów - Szamburski/Nowacka/Zemler.

Bardzo interesująco zapowiadają się także występy duetów Kotynia/Zaborski, będącego oryginalnym zestawieniem brzmień gitary i altówki, gatunkowo osadzonego przede wszystkim w muzyce jazzowej; oraz Aleksić/Dakić, w którym koncertmistrzyni i pierwsza oboistka orkiestry symfonicznej Radia i Telewizji Serbii pokazują, co łączy muzykę Bacha i Bartoka.

W ramach festiwalu wystąpią również artyści młodego pokolenia, zdobywający laury na prestiżowych konkursach – m.in. fenomenalne trio klarnetowe Clarissime, czy kwartet puzonowy, który zabierze nas w podróż od baroku po czasy współczesne.
Po raz kolejny na Festiwalu zagości także Scena Opowiadaczy przy Świątyni Sybilli. Będzie można usłyszeć baśnie, opowieści i gawędy z różnych stron świata wzbogacone muzycznymi improwizacjami, zainspirowanymi muzyką tradycyjną. W tym roku usłyszymy opowieści z Północy i Regionu Karpat w wykonaniu duetu opowiadaczki Barbary Derlak i multiinstrumentalisty Sebastiana Wielądka – Apokryfy. Podczas występu Basi Songin i Szymona Góralczyka słuchacze dowiedzą się, czy opowieści mogą przenosić się wraz z wiatrem, oraz tego, co do powiedzenia mają nam drzewa. Duet Mehehe zabierze nas w magiczny świat ludowych baśni i legend.


Dzieci i rodzice, jak co roku, są zaproszeni na polanę blisko Starej Kordegardy na cykl koncertów „Melomaluszki”. Doświadczeni animatorzy wprowadzą najmłodszych słuchaczy w świat muzyki poprzez interakcję i wspólne zabawy.


Festiwal Strefa Ciszy to również okazja do zaprezentowania swoich umiejętności muzycznych. Na Scenie Otwartej przy Wodozbiorze amatorzy i profesjonaliści będą mogli pokazać, co im w duszy gra.
 


Festiwal Strefa Ciszy

 

  • Termin: soboty i niedziele od 2 do 24 lipca 2022 r.
  • Miejsce: ogrody Łazienek Królewskich. Koncerty odbywać się będą przez cały dzień na kilku scenach jednocześnie: Scenie Żółtej przy Starej Kordegardzie, Scenie Pomarańczowej przy Wodozbiorze, Scenie Czerwonej przy Trou Madame i Scenie Purpurowej przy Świątyni Sybilli.
  • Organizatorzy: Fundacja na rzecz rozwijania muzykalności Polaków „Muzyka jest dla wszystkich” oraz Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
  • Program Festiwalu na stronie Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/aktualnosci/festiwal-strefa-ciszy-muzyka-z-czterech-stron-swiata


Festiwal finansuje Miasto Stołeczne Warszawa oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2022”.

Miejsce wydarzenia:
ul. Agrykola 1,
00-460 Warszawa
Organizator:

Muzeum Łazienki Królewskie

ul. Agrykola 1,
00-460 Warszawa
tel.: 022 621 62 41, 022 621 82 12

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć