Warszawa

Mała Akademia Chopinowska
Ogólnopolska Warsztaty 4–11 lat

Mała Akademia Chopinowska

od 3 lutego do 3 kwietnia 2021

Mała Akademia Chopinowska. Zajęcia dla dzieci w wieku 4-6 i 7-11 lat

 

Istnieją takie przyjaźnie, które trwają przez całe życie. Jest wśród nich jeden szczególny rodzaj przyjaźni. To relacja, którą nawiązujemy z kompozytorami minionych wieków. Spotykamy się z nimi w ich muzyce i w ten sposób towarzyszą oni naszemu życiu. Stają się świadkami naszego emocjonalnego rozwoju. Takie przyjaźnie dobrze jest nawiązać w młodym wieku, dlatego dzieci w wieku przedszkolnym (4-6 lat) i wczesnoszkolnym (7-11 lat) zapraszamy do spotkań z muzyką Chopina i jego duchowych przyjaciół.

 

Kiedy: soboty, 23.01, 6.02, 20.02, 6.03, 20.03, 3.04
godz. 11.30-12.15 (grupa przedszkolna, 4-6 lat)
godz. 12.30-13.30 (grupa wczesnoszkolna, 7-11 lat)

Opłata: 15 zł / 1 miejsce*

 

*W przypadku zajęć online opłata 15 zł dotyczy jednego okienka na Zoomie. Dopuszczalne jest uczestnictwo kilku osób siedzących przed jedną kamerą i widocznych w jednym okienku. Szczegóły w Regulaminie wydarzeń edukacyjnych online.


Bilety: www.bilety.nifc.pl 
Gdzie: za pośrednictwem platformy ZOOM lub w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie (w zależności od obostrzeń związanych z epidemią)
Regulamin zajęć edukacyjnych

UWAGA! Zajęcia w styczniu i w lutym odbędą się online na platformie ZOOM

23.01 „Ściskam Cię jak boa”, czyli jak napisać list (i nie tylko)
 

Fryderyk Chopin często pisał listy do rodziny i przyjaciół. Niektóre z tych listów zachowały się do naszych czasów, a ich uważna lektura pozwala nam lepiej zrozumieć relacje, które łączyły wielkiego kompozytora z bliskimi mu osobami. Jak bardzo przez ostatnie 200 lat zmienił się sposób, w jaki kontaktujemy się z innymi ludźmi? Czy kartka z wakacji może składać się z dźwięków? Wspólnie zastanowimy się nad odpowiedziami na te pytania, a na koniec stworzymy własne pocztówki w technice kolażu. 
 

6.02 Okiem przyjaciela – portrety dźwiękiem i farbą malowane
 

Krąg towarzyski Chopina w dużej mierze składał się z artystów, między innymi malarzy, rzeźbiarzy, a także innych kompozytorów. Wielu z nich zdecydowało się sportretować Fryderyka – dokładnie przyjrzymy się wybranym portretom, sprawdzimy, jak postać Chopina muzycznie „odmalował” Robert Schumann i co to w ogóle znaczy „malować dźwiękiem”. 
 

20.02 O czym śpiewa fortepian? Opowieści bez słów
 

12 Mazurków Fryderyka Chopina w transkrypcji Pauliny Viardot na głos i fortepian stanie się dla nas punktem wyjścia do zabawy z dźwiękiem i słowem. Wsłuchując się w fortepianową melodię, postaramy się odgadnąć ukryte w niej znaczenia, a następnie sami zmienimy się w kompozytorów – wszystko przy akompaniamencie utworów Chopina, zarówno w wersji oryginalnej, jak i w opracowaniach jego przyjaciół. 
 

6.03 Nie tylko solo – spotkanie w kameralnym gronie
 

Choć Chopin znany jest przede wszystkim ze swoich utworów fortepianowych, niekiedy w jego twórczości pojawiają się inne instrumenty. Podobnie stanie się na pierwszych marcowych zajęciach. Zaproszeni na spotkanie muzycy podzielą się z nami swoim doświadczeniem oraz zaprezentują instrumenty, na których grają. Wszyscy przekonamy się też, jak to jest muzykować w zespole i na czym polega wspólna improwizacja. 
 

20.03 Autograf od przyjaciela, czyli jak ładnie wpisać się do sztambucha
 

O tym, że autograf autografowi nierówny, dowiemy się, oglądając rękopisy utworów Fryderyka Chopina. Odkryją one przed nami zarówno tajniki procesu twórczego kompozytora, jak i zawiłości jego relacji z innymi ludźmi. Dowiemy się też, jak bawiono się w XIX-wiecznych salonach, co to jest sztambuch i jak można samemu go zrobić. 
 

3.04 Jak stworzyć wystawę? Na tropach Chopinianów
 

Na podsumowanie cyklu zajęć „Małej Akademii Chopinowskiej” towarzyszącego wystawie „Chopin i przyjaciele” przyjrzymy się dokładniej prezentowanym na wystawie eksponatom, a także innym pamiątkom po kompozytorze w zbiorach Muzeum. Niczym detektywi prześledzimy losy niektórych obiektów, by ostatecznie stworzyć własne eksponaty i samodzielnie zaaranżować wystawę poświęconą Fryderykowi Chopinowi. 

Miejsce wydarzenia:
Online

Wydarzenia w Warszawie

Warto zobaczyć