Warszawa

Muzeum Historii Polski zaprasza na 14. Przystanek Niepodległość
Warszawa Impreza plenerowa Wstęp wolny Nasz Patronat

Muzeum Historii Polski zaprasza na 14. Przystanek Niepodległość

11 listopada 2019
Wpis archiwalny

Już dziś zapraszamy na 14. Przystanek Niepodległość przygotowany w Warszawie przez Muzeum Historii Polski z okazji obchodów Święta Niepodległości.

 

Głównymi atrakcjami tegorocznej edycji Przystanku będzie gra przestrzenna „Drogi do niepodległości” (dla młodzieży i dorosłych) w Ogrodzie Saskim, a także przedstawienie dla najmłodszych pt. „Bohaterski miś” prezentowane w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej. Na obydwa wydarzenia obowiązują zapisy.

 

 

W dniu 11 listopada 2019 r. fragment Ogrodu Saskiego zamieni się w planszę do gry „Drogi do niepodległości”. Fabuła gry obejmuje najważniejsze wydarzenia historyczne z lat 1795-1918 oraz  pokazuje bohaterów tych wydarzeń. Głównym celem gry jest realizacja jednej z pięciu misji ustrojowych niepodległego kraju. Gracze dążą do tego, by ich działania ukształtowały państwo jak najbardziej zbliżone do założeń misji. W trakcie gry wcielają się w członków rodzin żyjących pod zaborami. Walka o niepodległość toczy się w trzech zaborach i na emigracji. Rodzina może się zaangażować w działania o charakterze politycznym, militarnym i społeczno – ekonomicznym.


Na terenie Ogrodu Saskiego rozmieszczonych zostanie kilka punktów. Gracze po wykonaniu zadań otrzymują punkty, które wymienione na żetony wpływu, pozwolą im na oddanie głosu i zdecydowanie o tym, jaki kształt ustrojowy będzie miało niepodległe państwo.


Gra przeznaczona dla osób w wieku 12 +. W grze mogą brać udział pojedyncze osoby lub zespoły.


Dla dzieci MHP przygotowało przedstawienie oparte na fragmentach książki „Bohaterski miś” Bronisławy Ostrowskiej – pierwszej książki dla dzieci, napisanej i wydanej w niepodległej Polsce (1919). Jej głównym bohaterem jest miś pluszowy, a jego historia zaczyna się w 1910 r., we Lwowie. Od narodzin misia w szwalni, po koniec pierwszej wojny światowej miś rzucony jest w burzliwy wir historii, jest świadkiem wielu wydarzeń (m.in. trafia do Legionów), które szczegółowo relacjonuje. Co spotkało misia? Gdzie trafił podczas wojennej zawieruchy? Komu przyniósł szczęście? Tego można się dowiedzieć z przedstawienia „Miś Bohater” przygotowanego przez Teatr Wolandejski.


Jak co roku na wszystkie wydarzenia XIV Przystanku Niepodległość będzie wstęp wolny.


Przystanek Niepodległość to niezwykłe atrakcje, które Muzeum Historii Polski przygotowuje w ramach obchodów rocznicy odzyskania niepodległości w 1918 roku. Poprzez promocję Święta Niepodległości spowodowaliśmy, że radosne świętowanie tego dnia całymi rodzinami staje się coraz częstsze. Staramy się wzbudzić zainteresowanie historią i przywołać atmosferę tamtych czasów. Przystanek Niepodległość adresowany jest do bardzo różnych odbiorców z akcentem na młodych uczestników.

 

Gra „Drogi do niepodległości”

10.00-16.00 (ostatni start 14:30)
Gra startuje co 30 minut od 10:00 do 14:30.
Miejsce: Ogród Saski


Przedstawienie „Bohaterski miś”
Przedstawienie będzie grane dwukrotnie, o godz. 11:00 i 13:30.
Przedstawienie trwa 40 minut.
Miejsce: aula Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej, ul. Moliera 4/6

 

Na grę i przedstawienia obowiązują zapisy prowadzone od 25 października:
oferta.edu@muzhp.pl lub 22 211 90 47; 22 211 90 49, 22 211 90 08

Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie (www.muzhp.pl).
Sponsor: Granna


Współpraca: Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Romana Turczynowicza
Patroni medialni: Polskie Radio (patronat korporacyjny), Polskie Radio Dzieciom, Polska Agencja Prasowa, „Rzeczpospolita”, dzieje.pl, Qlturka.pl, czasdzieci.pl.

Przystanek Niepodległość to adresowany do wszystkich cykl imprez, które od 2006 roku Muzeum Historii Polski przygotowuje w Warszawie w ramach obchodów rocznicy odzyskania niepodległości 11 listopada 1918 roku. Muzeum proponuje radosne świętowanie, starając się jednocześnie wzbudzić zainteresowanie historią i przywołać atmosferę sprzed 100 lat. Na Przystanek co roku przychodzą (bez względu na pogodę) tysiące osób. Każda edycja Przystanku ma swój temat przewodni – w poprzednich latach były to m.in. postaci Henryka Sienkiewicza, Tadeusza Kościuszki czy Warszawa przed powstaniem styczniowym. Głównymi atrakcjami wydarzenia są co roku edukacyjne gry miejskie, w których biorą udział całe rodziny. Muzeum zaprasza także do zwiedzania swoich wystaw, obejrzenia tematycznych pokazów filmów, przestawień teatralnych czy wzięcia udziału w spacerach. Podczas poprzednich edycji PN dużym zainteresowaniem cieszyły się wystawy m.in.: „Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności”, „Wojenne rozstania”, „Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność”. Przystanek zwieńczały koncerty gwiazd taki jak Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Urszula Dudziak czy zespołów Pustki i Raz, Dwa, Trzy.

Miejsce wydarzenia:
Gra Drogi do niepodległości
Miejsce: Ogród Saski
Przedstawienie Bohaterski miś
aula Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej, ul. Moliera 4/6
Organizator:

Muzeum Historii Polski

ul. Mokotowska 33/35
00-560 Warszawa
tel.: 22 211 90 02

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć