Warszawa

Wystawa piosenek
Warszawa Koncert do 9 lat Nasz Patronat

Wystawa piosenek

8 grudnia 2018
Wpis archiwalny

Koncert i działania dla rodzin z dziećmi 0-9 lat.
Wydarzenie specjalne w ramach cyklu „Smykowizje”.
streaming online na kanałach U-jazdowskiego

 

8 grudnia, godz. 12.00 – koncert
6 grudnia, godz. 18.00 – otwarta Mikołajkowa próba generalna

U-jazdowski, Sala im. Wojciecha Krukowskiego, Laboratorium

 

Wykonawcy:
Dorota Miśkiewicz – głos, gościnnie
Marta Grzywacz – głos
Małgorzata Czajka – głos, gościnnie

Hashtag Ensemble w składzie:
Anna Ćwiek-Karpowicz – flet
Kamila Wąsik-Janiak – skrzypce
Marta Piórkowska – skrzypce
Aleksandra Demowska-Madejska – altówka
Dominik Płociński – wiolonczela
Mateusz Loska – kontrabas
Krzysztof Kozłowski – instrumenty klawiszowe
Hubert Zemler – perkusja

Lilianna Krych – w roli dyrygenta

Zespół głosów dziecięcych

prowadzenie: Anna Szawiel
rysunki: Aleksandra Galewicz

 

Wstęp: bilet rodzinny 30 złotych (wejście dla maksymalnie 2 osób dorosłych i 2 dzieci)
Przedsprzedaż biletów w kasie U-jazdowskiego, od dnia 20 listopada 2018 roku

 

Ośmiu zawodników tajemniczej drużyny, pięć wróbli, trzy zegary, dwie osy, dwa koty, jeden mazurek, szumy, szelesty i deszcz. Oto główni bohaterowie miniatur, piosenek, improwizacji i zabaw, które mali i duzi słuchacze usłyszą i których doświadczą podczas tego koncertu: wydarzenia specjalnego, realizowanego w ramach lubianego i popularnego cyklu „Smykowizje”.

 

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zrealizowało w ramach tego cyklu wiele działań artystycznych: koncertów i performansów muzycznych, które odbywały się niemal zawsze w przestrzeniach wystaw sztuki współczesnej. Teraz dzieci, ich rodzice i opiekunowie będą mogli usłyszeć i bawić się przy zainspirowanych wystawami i wspólnymi działaniami, kilkunastu premierowych miniaturach wokalno-instrumentalnych, skomponowanych przez Agnieszkę Widlarz – kompozytorkę i edukatorkę muzyczną, autorkę ponad 100 piosenek i miniatur muzycznych dla dzieci i edukatorów. Miniaturom towarzyszyć będą nowoczesne, niezwykle sugestywne a często zabawne i pełne poczucia humoru ale też istotnych muzycznych odniesień, improwizacje muzyków zespołu Hashtag Ensemble, zespół dziecięcych głosów i barwny świat kształtów i kolorów, czyli rysunków, tworzonych również na oczach widzów.

 

Cykl jest też pierwszym etapem tworzenia współczesnego, atrakcyjnego repertuaru utworów dla najmniejszych i nieco większych dzieci, świadomie i z pełną uwagą odnoszących się do możliwości percepcyjnych i wykonawczych najmłodszego słuchacza i wykonawcy. U-jazdowski tym samym inicjować będzie powstawanie nowych dzieł artystycznych, poruszających tematy aktualne i współczesne dzieciom i edukatorom muzycznym, a jednocześnie uwrażliwiających na sztukę, w szczególności poprzez metodę łączenia sztuk, takich jak np. w tym wypadku: sztuki wizualne, muzyka i poezja.

 

Premierowa prezentacja nawiąże w formie do jednego z najbardziej znanych cykli, łączących muzykę i sztuki wizualne: "Obrazków z wystawy" Modesta Musorgskiego. Cykl zainspirowany jest problematyką świata muzyki i dźwięków oraz poparty kilkuletnimi obserwacjami w ramach dwóch istotnych na mapie Warszawy, ale i Polski, długofalowych projektów, adresowanych do rodzin z małymi dziećmi: realizowanej od 2011 roku „Smykofonii” Fundacji Muzyka jest dla wszystkich oraz rozpoczętych w 2016 roku „Smykowizji”, realizowanych w partnerstwie z Fundacją. Prezentowane podczas koncertu premierowe 12 miniatur jest z jednej strony efektem stałej obserwacji małych dzieci w otoczeniu rodzin w inspirujących przestrzeniach wypełnionych obiektami sztuki współczesnej, z drugiej: rozmowami z edukatorami muzycznymi i reakcjami nauczycieli muzyki, które stały się dla autorów cyklu drogowskazem potrzeb tych grup.

 

Kompozycja i premiera 12 miniatur jest pierwszym etapem przed udostępnieniem odpowiednio przygotowanego materiału nutowego edukatorom i nauczycielom muzyki, ale także rodzicom i opiekunom, zainteresowanym rozwojem kreatywności i wrażliwości muzycznej dzieci.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

Partnerzy:
STOART, Fundacja Muzyka jest dla wszystkich, Stowarzyszenie Hashtag Ensemble, Muzykoteka Szkolna, Qlturka.pl,  CzasDzieci.pl, Polskie Radio Dzieciom


Agnieszka Widlarz – pedagog rytmiki i improwizacji fortepianowej, kompozytorka piosenek dziecięcych, doktor sztuki w dyscyplinie artystycznej rytmika i taniec.  Absolwentka sekcji Rytmiki na Wydziale Wychowania Muzycznego  Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina (obecnie UMFC) w klasie improwizacji prof. Szábolcsa Esztényiego, od 2003 roku związana z macierzystą Uczelnią. Pracuje także z młodzieżą i dziećmi w  ZPSM nr 4 im. Karola Szymanowskiego. Prowadzi warsztaty metodyczne z zakresu rytmiki i improwizacji fortepianowej dla nauczycieli o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym (Warszawa, Lublin, Olsztyn, Rzeszów, Kielce, Kraków, Lusławice, Łódź).

Równolegle z pracą dydaktyczną, od wielu lat zajmuje się komponowaniem piosenek, jest także autorką muzyki do spektakli teatralnych dla dzieci. Jej twórczość wywodzi się z doświadczeń praktycznych, jest silnie związana z działalnością pedagogiczną. Postrzega piosenkę jako podstawową formę pracy z dziećmi, która kształtuje preferencje estetyczne przyszłego odbiorcy/twórcy sztuki. Wzorem są dla niej piosenki Leszczyńskiej, Markiewicza i Wasowskiego, które ceni za „naturalność” linii melodycznej, równocześnie stale poszukuje własnych środków wyrazu i charakterystycznego stylu. Jest autorką wielu piosenek, głównie dziecięcych, jako kompozytorka współpracowała m.in. z wydawnictwami: Żak, Edukacja Polska, Wydawnictwo Szkolne PWN, WSiP, a także z Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki.  Obok Krzysztofa Herdzina, jest współautorką piosenek znajdujących się w publikacji poświęconej życiu i twórczości Fryderyka Chopina – Mazurek, które zaśpiewali czołowi polscy wokaliści jazzowi: Mieczysław Szcześniak, Dorota Miśkiewicz, Janusz Szrom, Agnieszka Wilczyńska. Jest także autorką aranżacji piosenek dla zespołu Voice Band i Anity Lipnickiej na ich debiutancki album  W siódmym niebie wydanym przez Pomaton EMI Polska. W roku 2007 jury pod przewodnictwem Krzysztofa Knittla przyznało jej  I i II nagrodę w konkursie kompozytorskim na kołysankę dla dzieci, ogłoszonym przez Fundację Muzyka jest dla wszystkich w środowisku Związku Kompozytorów Polskich.

Organizator:

CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ ZAMEK UJAZDOWSKI

ul. Jazdów 2,
00-467 Warszawa
tel.: +48 22 628 12 71 73

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć