W mieście » Wydarzenia dla dzieci » Wystawa piosenek


Wystawa piosenekpowiększ

Wystawa piosenek

Wpis archiwalny
Patronat CzasDzieci.pl
Dzieci do 9 lat
Data wydarzenia:
sobota 8 grudnia 2018

Koncert i działania dla rodzin z dziećmi 0-9 lat.
Wydarzenie specjalne w ramach cyklu „Smykowizje”.
streaming online na kanałach U-jazdowskiego

 

8 grudnia, godz. 12.00 – koncert
6 grudnia, godz. 18.00 – otwarta Mikołajkowa próba generalna

U-jazdowski, Sala im. Wojciecha Krukowskiego, Laboratorium

 

Wykonawcy:
Dorota Miśkiewicz – głos, gościnnie
Marta Grzywacz – głos
Małgorzata Czajka – głos, gościnnie

Hashtag Ensemble w składzie:
Anna Ćwiek-Karpowicz – flet
Kamila Wąsik-Janiak – skrzypce
Marta Piórkowska – skrzypce
Aleksandra Demowska-Madejska – altówka
Dominik Płociński – wiolonczela
Mateusz Loska – kontrabas
Krzysztof Kozłowski – instrumenty klawiszowe
Hubert Zemler – perkusja

Lilianna Krych – w roli dyrygenta

Zespół głosów dziecięcych

prowadzenie: Anna Szawiel
rysunki: Aleksandra Galewicz

 

Wstęp: bilet rodzinny 30 złotych (wejście dla maksymalnie 2 osób dorosłych i 2 dzieci)
Przedsprzedaż biletów w kasie U-jazdowskiego, od dnia 20 listopada 2018 roku

 

Ośmiu zawodników tajemniczej drużyny, pięć wróbli, trzy zegary, dwie osy, dwa koty, jeden mazurek, szumy, szelesty i deszcz. Oto główni bohaterowie miniatur, piosenek, improwizacji i zabaw, które mali i duzi słuchacze usłyszą i których doświadczą podczas tego koncertu: wydarzenia specjalnego, realizowanego w ramach lubianego i popularnego cyklu „Smykowizje”.

 

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zrealizowało w ramach tego cyklu wiele działań artystycznych: koncertów i performansów muzycznych, które odbywały się niemal zawsze w przestrzeniach wystaw sztuki współczesnej. Teraz dzieci, ich rodzice i opiekunowie będą mogli usłyszeć i bawić się przy zainspirowanych wystawami i wspólnymi działaniami, kilkunastu premierowych miniaturach wokalno-instrumentalnych, skomponowanych przez Agnieszkę Widlarz – kompozytorkę i edukatorkę muzyczną, autorkę ponad 100 piosenek i miniatur muzycznych dla dzieci i edukatorów. Miniaturom towarzyszyć będą nowoczesne, niezwykle sugestywne a często zabawne i pełne poczucia humoru ale też istotnych muzycznych odniesień, improwizacje muzyków zespołu Hashtag Ensemble, zespół dziecięcych głosów i barwny świat kształtów i kolorów, czyli rysunków, tworzonych również na oczach widzów.

 

Cykl jest też pierwszym etapem tworzenia współczesnego, atrakcyjnego repertuaru utworów dla najmniejszych i nieco większych dzieci, świadomie i z pełną uwagą odnoszących się do możliwości percepcyjnych i wykonawczych najmłodszego słuchacza i wykonawcy. U-jazdowski tym samym inicjować będzie powstawanie nowych dzieł artystycznych, poruszających tematy aktualne i współczesne dzieciom i edukatorom muzycznym, a jednocześnie uwrażliwiających na sztukę, w szczególności poprzez metodę łączenia sztuk, takich jak np. w tym wypadku: sztuki wizualne, muzyka i poezja.

 

Premierowa prezentacja nawiąże w formie do jednego z najbardziej znanych cykli, łączących muzykę i sztuki wizualne: "Obrazków z wystawy" Modesta Musorgskiego. Cykl zainspirowany jest problematyką świata muzyki i dźwięków oraz poparty kilkuletnimi obserwacjami w ramach dwóch istotnych na mapie Warszawy, ale i Polski, długofalowych projektów, adresowanych do rodzin z małymi dziećmi: realizowanej od 2011 roku „Smykofonii” Fundacji Muzyka jest dla wszystkich oraz rozpoczętych w 2016 roku „Smykowizji”, realizowanych w partnerstwie z Fundacją. Prezentowane podczas koncertu premierowe 12 miniatur jest z jednej strony efektem stałej obserwacji małych dzieci w otoczeniu rodzin w inspirujących przestrzeniach wypełnionych obiektami sztuki współczesnej, z drugiej: rozmowami z edukatorami muzycznymi i reakcjami nauczycieli muzyki, które stały się dla autorów cyklu drogowskazem potrzeb tych grup.

 

Kompozycja i premiera 12 miniatur jest pierwszym etapem przed udostępnieniem odpowiednio przygotowanego materiału nutowego edukatorom i nauczycielom muzyki, ale także rodzicom i opiekunom, zainteresowanym rozwojem kreatywności i wrażliwości muzycznej dzieci.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

Partnerzy:
STOART, Fundacja Muzyka jest dla wszystkich, Stowarzyszenie Hashtag Ensemble, Muzykoteka Szkolna, Qlturka.pl,  CzasDzieci.pl, Polskie Radio Dzieciom


Agnieszka Widlarz – pedagog rytmiki i improwizacji fortepianowej, kompozytorka piosenek dziecięcych, doktor sztuki w dyscyplinie artystycznej rytmika i taniec.  Absolwentka sekcji Rytmiki na Wydziale Wychowania Muzycznego  Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina (obecnie UMFC) w klasie improwizacji prof. Szábolcsa Esztényiego, od 2003 roku związana z macierzystą Uczelnią. Pracuje także z młodzieżą i dziećmi w  ZPSM nr 4 im. Karola Szymanowskiego. Prowadzi warsztaty metodyczne z zakresu rytmiki i improwizacji fortepianowej dla nauczycieli o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym (Warszawa, Lublin, Olsztyn, Rzeszów, Kielce, Kraków, Lusławice, Łódź).

Równolegle z pracą dydaktyczną, od wielu lat zajmuje się komponowaniem piosenek, jest także autorką muzyki do spektakli teatralnych dla dzieci. Jej twórczość wywodzi się z doświadczeń praktycznych, jest silnie związana z działalnością pedagogiczną. Postrzega piosenkę jako podstawową formę pracy z dziećmi, która kształtuje preferencje estetyczne przyszłego odbiorcy/twórcy sztuki. Wzorem są dla niej piosenki Leszczyńskiej, Markiewicza i Wasowskiego, które ceni za „naturalność” linii melodycznej, równocześnie stale poszukuje własnych środków wyrazu i charakterystycznego stylu. Jest autorką wielu piosenek, głównie dziecięcych, jako kompozytorka współpracowała m.in. z wydawnictwami: Żak, Edukacja Polska, Wydawnictwo Szkolne PWN, WSiP, a także z Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki.  Obok Krzysztofa Herdzina, jest współautorką piosenek znajdujących się w publikacji poświęconej życiu i twórczości Fryderyka Chopina – Mazurek, które zaśpiewali czołowi polscy wokaliści jazzowi: Mieczysław Szcześniak, Dorota Miśkiewicz, Janusz Szrom, Agnieszka Wilczyńska. Jest także autorką aranżacji piosenek dla zespołu Voice Band i Anity Lipnickiej na ich debiutancki album  W siódmym niebie wydanym przez Pomaton EMI Polska. W roku 2007 jury pod przewodnictwem Krzysztofa Knittla przyznało jej  I i II nagrodę w konkursie kompozytorskim na kołysankę dla dzieci, ogłoszonym przez Fundację Muzyka jest dla wszystkich w środowisku Związku Kompozytorów Polskich.

Wpis archiwalny
Wizytówka organizatora:

CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ ZAMEK UJAZDOWSKI

ul. Jazdów 2,
00-467 Warszawa

tel.: +48 22 628 12 71 73

Wyślij wiadomość »

www.csw.art.pl


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Wspólne czytanki na dobranoc powinny stanowić obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia każdej rodziny. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego, przedstawiamy korzyści płynące z czytania maluchom przed...  

Nowinki

Z dzieckiem do restauracji

Z dzieckiem do restauracji

Najeżone trudnościami logistycznymi eskapady do miejsc, gdzie najmłodsi nie są mile widziani, a może alternatywa niedzielnego obiadu, równie...  
2018 w kinie - 12 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć!

2018 w kinie - 12 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć!

Zapowiedzi kinowe na rok 2018 wyglądają co najmniej interesująco! Specjalnie dla Was wybraliśmy familijne filmy, które po prostu trzeba...  

Temat na czasie

Dlaczego warto inwestować w zabawki interaktywne?

Dlaczego warto inwestować w zabawki interaktywne?

Mądrzy rodzice wiedzą, że w dzisiejszych czasach warto inwestować w zabawki, które mają pozytywny wpływ na rozwój ich pociechy.  
Advertisement

W domu z dzieckiem

Boże Narodzenie1 Prezenty1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018