Warszawa

Byliście już w Centrum Pieniądza NBP?

Centrum Pieniądza im. Sławomira Skrzypka, to ciekawie skomponowana wystawa, w której o pieniądzu dowiemy się wszystkiego. Mieści się przy siedzibie Narodowego Banku Polskiego. Polecamy to miejsce na rodzinne zwiedzanie. Nie będziecie się nudzić!

 

Co tu dużo mówić: to miejsce trzeba zwiedzić. Na naszej liście same plusy!

 

Pierwszym ogromnym plusem jest to, że wystawa jest bezpłatna i dostępna bez rezerwacji. Z pewnością (jak w każdym miejscu) są mniej czy bardziej popularne godziny odwiedzin. Nam udało się trafić na dość spokojny dzień:)

 

Drugim plusem jest profesjonalny poziom obsługi. Przewodnicy i opiekunowie wystawy bardzo miło witają odwiedzających, wprowadzają w plan ekspozycji i opowiadają, kierują do sal wystawowych.

 

Trzeci plus za kompozycję wystaw: wśród eksponatów nie tylko gabloty z monetami, ale także coś w rodzaju multimedialnych "studni wiedzy", ekrany dotykowe, quizy, puzzle i wiele innych. Każda sala zupełnie inna, generuje odmienne emocje: jest drzewo wiedzy, ale także Ulica Bankowa, pokój numizmatyka i tajemniczy skarbiec.

 

Kolejny plus: za ofertę dla rodzin! Centrum Pieniądza NBP przygotowało specjalną ofertę dla rodzin z dziećmi w wieku 5–12 lat. Zwiedzanie ekspozycji odbywa się z interaktywną mapą – dzięki temu nauka połączona jest z zabawą. Korzystanie z interaktywnych map wymaga współpracy całej rodziny. Podczas zwiedzania dzieci wspólnie z rodzicami rozwiązują różne zadania, zdobywając w ten sposób szyfr do sejfu z nagrodą! Proponowane są dwie trasy rodzinnego zwiedzania: dla dzieci nieco młodszych i starszych. Interaktywne mapy są dostępne przez cały tydzień w godzinach otwarcia Centrum Pieniądza NBP. Nie trzeba ich wcześniej rezerwować lub zamawiać, można je bezpłatnie wypożyczyć w recepcji placówki. Każda trasa kończy się na III piętrze ekspozycji – tam należy oddać mapę dyżurnemu animatorowi.

 

Na wystawie m.in:

- zobaczycie najmniejszy pieniądz

- poznacie pieniądze o nietypowych kształtach

- spróbujecie podnieść wielką sztabkę złota 

- zagracie w multimedialną grę "Konwój"

- poznać, jak powstaje pieniądz

- obejrzycie bankowe skrytki i kasetkę z...milionem złotych:)

 

A jakie zadania na Was czekają?

Sprawdźcie koniecznie w Centrum Pieniądza NBP!

Placówka jest otwarta:

wtorek, środa, piątek, sobota, niedziela: 10.00-18.00,
czwartek: 10.00-20.00.

Klikając w naszą galerię odkryjecie rąbek tajemnicy:)

 

Bardzo polecamy!

oprac. Agnieszka Bińczycka

 

 

 

1/10
1/10

Mapa Centru Pieniądza NBP ukazuje nam schemat naszego zwiedzania i poruszania się po obiekcie. 

2/10
2/10

Swoiste multimedialne studnie wiedzy znajdują się w sali z drzewem wiedzy umiejscowionym po środku. Naciskając odpowiednie miejsca, możemy przybliżyć sobie najstarsze fakty związane z historią pieniądza.

3/10
3/10

Czy wiecie, że tak kiedyś wyglądał pieniądz? Forma okrągłej monety czy papierowego banknotu, to ich bardzo nowoczesne kształty. Na wystawie tych nietypowych kształtów zobaczycie znacznie więcej. Niektóre Was zaskoczą:)

4/10
4/10

Czy wiecie, co to były "płacidła"? Jeśli nie - odpowiedź na to pytanie także znajdziecie w sali z drzewem wiedzy. 

Podpowiadamy: nie zawsze za towary płacono pieniędzmi:)

5/10
5/10

Skarbonki także mogą mieć nietypowe kształty. Czy ta forma coś Wam przypomina? :)

6/10
6/10

Rodzice z pewnością pamiętają takie banknoty. Historia pieniądza jest dość dynamiczna. Zmienia się także ich wizerunek. 

Stare banknoty, to także element ekspozycji. 

Rozpoznajecie, kogo przedstawiają?

7/10
7/10

W pokoju numizmatyka było tajemniczo. Trochę jak w gabinecie naukowym. Za to kolekcja monet zrobiła przeogromne wrażenie!

8/10
8/10

Sztaba złota. Prawdziwego złota. Spróbujcie ją podnieść i zgadnijcie, ile waży! Tę tajemnicę odkryjecie we skarbcu:)

9/10
9/10

Zobaczycie także, jak były i jak obecnie są konwojowane pieniądze. Czy wiecie, ile miejsca zajmuje milion złotych! Wejdźcie do skarbca, a przekonacie się o tym na własne oczy:)

10/10
10/10

Po czym odróżnić pieniądz fałszywy od prawdziwego? Dowiecie się tego w Laboratorium Autentyczności! Warto zapamiętać te informacje:)

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć