Warszawa » Wiadomości lokalne » Chanuka u Króla Maciusia

Chanuka u Króla Maciusiapowiększ

Chanuka u Króla Maciusia

 

Z przyjemnością i odpowiednim wyprzedzeniem zakupiłam bilety na imprezę w której chciałam uczestniczyć od wielu lat, zanim jeszcze moim, a potem naszym sąsiadem stało się Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” – na Chanukę – ośmiodniowe żydowskie święto światła o ruchomej dacie obchodzone pod koniec roku, które akurat w 2016 pokryło się z datą Wigilii.

 

Jako, że słuchałyśmy ostatnio opowiadań żydowski dla dzieci I.B.Singera,  również o Chanuce, byłyśmy ciekawe gry w drejdla i innych zwyczajów tych dni, kojarzących się nam z Bożym Narodzeniem. Miesiąc przed datą spotkania otrzymałam wiadomość, że atrakcje będą bezpłatne i dostałam zwrot kosztów biletu.


Zaczęłyśmy od sali zabaw dla dzieci imienia Króla Maciusia, gdzie w końcu dowiedziałyśmy się na czym polega wspomniana gra w drejdla – jest to rodzaj bączku z literami alfabetu hebrajskiego na ściankach i w zależności od tego jaka litera wypadnie – gracze wymieniają się monetami albo w innej wersji liczą punkty. 


W planach w sali zabaw było jeszcze słuchanie opowieści żydowskich, ale my poprzestałyśmy na świątecznych pączkach i czymś do picia, aby – jako, że się już ściemniło, podziwiać na ścianach hollu muzeum różne żydowskie motywy. Potem samemu można się była spróbować pobawić światłem i cieniem oraz kolorami  – najpierw wycinając z papieru fotograficznego wybrany czarny motyw, potem kolorując przezroczyste fragmenty flamastrami, wkładając do ramki na slajdy, by efekt przy pomocy rzutnika podziwiać na dużej powierzchni.

 


Na piętrze zaczęłyśmy od sali aktywności ruchowej, gdzie po przejściu labiryntu zbierało się kolejne litery alfabetu hebrajskiego. Holl na drugim piętrze był miejscem na prace plastyczne. Można było skleić papierowy bączek do drejdla, wykonać sztucznego pączka (papier, farby, posypka), ozdobić technika decoupage świecę (różnorodność świeczek nieprzebrana) oraz wykonać z gliny ozdabiając brokatem chanukije – dziewięcioramienny świecznik chanukowy do którego były dopasowane świece.


Na zakończenie trzygodzinnych atrakcji odbył się koncert tradycyjnych pieśni chanukowych w języku hebrajskim chóru Alla Pollaca z „przeszkadzajkami” dla małych słuchaczy.


Popołudnie uważamy za bardzo udane, ręce miałyśmy zajęte wykonanymi rzeczami. Mimo wielości gości można było wziąć udział we wszystkich atrakcjach, bo obecni jakoś rozpływali się w murach muzeum. Jako, że całe przedsięwzięcie w murach muzeum traktuję jako całość - zabrakło mi w restauracji tradycyjnej chanukowej potrawy jaką są placki ziemniaczane, więc zrobiłyśmy je w domu.

 

Mama Krysi 5.5 roku

 

fot. Maciej Jazwiecki


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Wsłuchaj się w historie rzeczy warszawskich! więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
Wsłuchaj się w historie rzeczy warszawskich!

Wsłuchaj się w historie rzeczy warszawskich!

Muzeum Warszawy z nowym spotem. Celem spotu jest pokazanie Muzeum jako miejsca, w którym rzeczy opowiadają swoje własne historie, mają swój wewnętrzny świat. więcej »
Weekend za miastem. Konstancin-Jeziorna

Weekend za miastem. Konstancin-Jeziorna

Razem z nami odkryjcie uroki miasta-uzdrowiska oraz pobliskiego Lasu Kabackiego. Idealne na wiosenną lub letnią rodzinną wyprawę. więcej »
Weekend za miastem

Weekend za miastem

Są miejsca, które warto odwiedzić o każdej porze roku i my takie miejsca znamy. Byliśmy, sprawdziliśmy, polecamy. więcej »
KINO LALEK

KINO LALEK

Ruszył cykl pokazów, spotkań i warsztatów wokół animacji lalkowej. więcej »
Cudowne pomieszanie fantastyki i realizmu, czyli o "Ptaku Zielonopiórym"
Patronat CzasDzieci.pl

Cudowne pomieszanie fantastyki i realizmu, czyli o "Ptaku Zielonopiórym"

Dzieci od 6 lat
O premierowym spektaklu w Teatrze Lalka opowiadają Jarosław Kilian (reżyser) oraz Grzegorz Turnau (autor muzyki). więcej »
Bezpłatne zajęcia dla dzieci podczas strajku nauczycieli

Bezpłatne zajęcia dla dzieci podczas strajku nauczycieli

Podczas strajku nauczycieli szereg instytucji kultury Miasta st. Warszawy zaprasza dzieci do siebie. Oferują bezpłatne warsztaty rodzinne oraz wiele zajęć dla dzieci. więcej »
Kiedyś podchody, dzisiaj Questing - kreatywny spacer z zagadkami

Kiedyś podchody, dzisiaj Questing - kreatywny spacer z zagadkami

Questing to forma zwiedzania, w której poruszamy się po nieoznakowanych szlakach turystycznych podążając za rymowanymi zagadkami. Na końcu zawsze czeka skarb. więcej »
Targi Przecinek i Kropka

Targi Przecinek i Kropka

Niezależnie od tego czy Targi Przecinek i Kropka odwiedzą mali humaniści, przyszli astronauci, gwiazdy muzyki czy konstruktorzy robotów - każde dziecko znajdzie w programie coś inspirującego. więcej »
Jak się robi cyrk?

Jak się robi cyrk?

W sobotę, 9 marca 2019 odbyła się w Teatrze Lalek Guliwer premiera sztuki pt. "Jak się robi cyrk?". Sztukę wyreżyserowała Punch Mama, czyli Laura Słabińska, a oparta jest na motywach legendarnego tekstu Ivana Pilnego. więcej »
Teatr Lalek Guliwer zaprasza na Legendę o Syrence!
Patronat CzasDzieci.pl

Teatr Lalek Guliwer zaprasza na Legendę o Syrence!

Dzieci od 3 roku
Tym razem Teatr zaprosi do mitycznej krainy, w której najmłodsi widzowie poznają historię Syreny pomieszkującej niegdyś na terenach dzisiejszego Powiśla. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Pomysły na słodką zabawę!

Pomysły na słodką zabawę!

Chcemy pokazać Wam, że możecie odczarować nudne podwieczorki, wykorzystując znany i lubiany przez wszystkich? budyń! Oto kilka sposobów na słodką zabawę z wykorzystaniem budyniowych słodkości!  

Festiwal na Czasie!

Zbliża się największa impreza promująca czytelnictwo. 10 miast, 10 miesięcy, 3 generacje! Sprawdźcie szczegóły...  

Nowinki

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Zapis czatu z ekspertem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najciekawsze pytania i odpowiedzi...  
Szczęśliwie ekologiczni, czyli jak uczyć dzieci podstawowych zasad ekologii!

Szczęśliwie ekologiczni, czyli jak uczyć dzieci podstawowych zasad ekologii!

Nasze dzieci są "przyszłością świata", dlatego uświadamianie ich w kwestiach ekologii jest bardzo ważne. Z pomocą przychodzi wydawnictwo...  
Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Po powrocie ze szkoły dzieci raczej nie myślą o nauce. Jak sprawić, by ten etap dnia nie kojarzył się dziecku ze żmudnym wykonywaniem obowiązków a był przyjemnością?  

Wycieczka na Czasie

Weekend za miastem. Konstancin-Jeziorna

Weekend za miastem. Konstancin-Jeziorna

Razem z nami odkryjcie uroki miasta-uzdrowiska oraz pobliskiego Lasu Kabackiego. Idealne na wiosenną lub letnią rodzinną wyprawę.  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Odchudzamy dzieci1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019