Tych, którzy jeszcze nie byli, serdecznie zachęcamy do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca w samym sercu Warszawy. Na najmłodszych i trochę starszych i tych zupełnie dorosłych czeka niepowtarzalna lekcja historii w miejscu z klimatem!
FOTOPLASTIKON WARSZAWSKI
Fotoplastikony to maszyny konstruowane w końcu XIX i na początku XX wieku, służące do prezentacji kilkudziesięciu zdjęć stereoskopowych. W obudowie automatu umiejscowione były wizjery do oglądania przesuwających się fotografii. Z reguły fotoplastikony posiadały 25 stanowisk do oglądania zdjęć. Dzięki temu wynalazkowi widzowie mogli oglądać stereoskopowe fotografie w trój wymiarze.
Fotoplastikon Warszawski nieprzerwanie od 1901 roku działa w zabytkowej kamienicy Hoserów, w Alejach Jerozolimskich 51. Przez ten czas pozostawał w rękach prywatnych, a w 2008 roku został wzięty pod opiekę przez Muzeum Powstania Warszawskiego, co zaowocowało jego ożywieniem i zaprezentowaniem szerokiej publiczności unikatowej kolekcji fotografii stereoskopowych.
W 2016 roku Muzeum przeprowadziło remont i aranżację nowego pomieszczenia, które daje możliwość rozszerzenia działalności kulturalnej o lekcje muzealne, edukację historyczną, warsztaty i projekty animacyjne.
Fotoplastikon Warszawski w nowej odsłonie to przestrzeń służąca wymianie umiejętności i toczeniu ożywionych dyskusji. To miejsce, w którym będziemy uczyć patrzeć na Warszawę nie jako na miasto w sensie formalnym, lecz na żywą tkankę, którą tworzą jego mieszkańcy.
Ambicją tego miejsca jest edukowanie warszawiaków, ale także wskazywanie kierunku w nowoczesnej edukacji o Warszawie.
Bogaty program zajęć tworzą varsavianiści, fotograficy, animatorzy kultury.
LEKCJE MUZEALNE
Edukatorzy z Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowali ofertę lekcji muzealnych dla uczniów klas V i VI szkół podstawowych.
W Fotoplastikonie Warszawskim będziemy uczyć o historii XX-wiecznej Warszawy. Oprócz rekwizytów z epoki, podczas lekcji prezentowane będą również fotografie stereoskopowe pochodzące z kolekcji własnej Fotoplastikonu Warszawskiego.
Terminy lekcji:
poniedziałki i wtorki, o godz. 8:30, 10:30 oraz 12:30
Rezerwacji lekcji muzealnych można dokonać telefonicznie: 22 629 60 78.
Koszt lekcji muzealnej wynosi 50 zł.
Tematy lekcji muzealnych:
LEKCJA 1. MAPA NIEISTNIEJĄCEJ WARSZAWY
Lekcja opowiadająca o Warszawie przedwojennej, jej architekturze, ulicach i wyglądzie miasta. Uczestnicy zajęć poznają nieistniejące już dziś budowle m.in. most Kierbedzia, Pałac Saski czy dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Ich zadaniem będzie połączenie dawnych i współczesnych fotografii konkretnych miejsc i budynków, a także umieszczenie ich na mapie współczesnej Warszawy. Lekcja będzie okazją do rozmowy o tym, czym była dla stolicy II wojna światowa i jak dokonane zniszczenia wpłynęły na historię miasta. Uczniowie pracując w grupach odkryją ciekawostki dotyczące najważniejszych warszawskich budynków.
LEKCJA 2. MOJĄ BRONIĄ BYŁ APARAT
Zajęcia będą opowieścią o fotografach i filmowcach biorących udział w Powstaniu Warszawskim. Czy każdy mógł pełnić taką funkcję? Jaki ekwipunek nosili fotoreporterzy w swoich plecakach? Czy w czasie Powstania Warszawskiego działały kina? Skąd powstańcy brali materiały filmowe i jak wyglądał dzień pracy reportera? Podczas zajęć uczniowie będą rozpoznawać zdjęcia wykonane podczas Powstania Warszawskiego przez Wiesława Chrzanowskiego, poznają też sprzęt fotograficzny wykorzystywany podczas wojny. Pracując w grupach uczestnicy lekcji będą szukać informacji o pracy reporterów, m.in. oglądając fragmenty filmu „Powstanie Warszawskie” – pierwszego na świecie dramatu wojennego non-fiction wyprodukowanego w 2014 r. przez Muzeum Powstania Warszawskiego.
LENIWA NIEDZIELA Z...
Cykl spotkań z fotografią, grafiką, architekturą, literaturą, komiksem, sztuką, muzyką, podróżą a także książką i filmem. Spotkania przeznaczone dla dzieci w wieku 5-10 lat odbywają się w każdą niedzielę o godz. 11.00.
wstęp wolny dla rodziców z dziećmi w wieku 5-10 lat, po rejestracji pod nr tel. 22 629 60 78; e-mail: mkoziara@1944.pl
Fotoplastikon Warszawski służy do oglądania fotografii w trójwymiarze. Jest unikatowym urządzeniem, które powstało na początku XX w. i z przerwami działało przez całe stulecie, nigdy nie zmieniając swojej lokalizacji. W jego zbiorach jest ponad 5000 oryginalnych, stereoskopowych fotografii, w tym kilka unikatowych kolekcji przedstawiających Warszawę w różnych okresach jej
historii. Wybrany kilka lat temu przez warszawiaków na magiczne miejsce stolicy, a w 2008 r. wzięty pod opiekę przez Muzeum Powstania Warszawskiego, Fotoplastikon jest trwałym elementem tożsamości Warszawy.
info, fot.: mat. Organizatora