Warszawa

Fotoplastykon Warszawski. Świat w stylu retro w nowej odsłonie

Fotoplastykon Warszawski. Świat w stylu retro w nowej odsłonie

Na mapie ciekawych miejsc Warszawy można odnaleźć Fotoplastykon. Mieści się w oficynie, przy Al. Jerozolimskich 51 w zabytkowej kamienicy Hoserów, gdzie działa od 1901 roku. To miejsce, w którym na starych fotografiach, zatrzymał się czas.

 

Ta wyjątkowa przestrzeń przeszła ostatnimi czasy mały retusz i tym samym rozszerza swą działalność i zaprasza chętnych na:

  • warsztaty tematyczne;
  • lekcje muzealne;
  • leniwe rodzinne niedziele;
  • spotkania z fotografikami, varsavianistami, pasjonatami dla miłośników "świata w stylu retro"
  • wystawy czasowe

 

Warto zajrzeć do Fotoplastykonu, który na mapie Stolicy obecny jest od 115 lat. Służył do oglądania trójwymiarowych zdjęć w czasach, gdy nikt jeszcze nie śnił o grafice komputerowej. W ostatnich tygodniach zyskał nową odsłonę, a wraz z nią dodatkowe pomieszczenia edukacyjne i bogaty program wystawienniczo-kulturalny. W tworzeniu nowego programu Muzeum Powstania Warszawskiego zaangażowało varsavianistów, fotografików oraz animatorów i edukatorów muzealnych.

 

W zbiorach Fotoplastikonu Warszawskiego jest ponad 7000 oryginalnych, stereoskopowych fotografii, a na nich kilka kolekcji przedstawiających Warszawę w różnych okresach jej historii.


Organizatorzy serdecznie zapraszają na wydarzenia; przygotowali bogaty i różnorodny program, a edukatorzy Muzeum Powstania Warszawskiego, to gwarancja doskonałej jakości warsztatów i lekcji muzealnych.

 

Program wystaw i wydarzeń:

 

  • Pozdrowienia z XIX wieku. Świat na stereoskopowych kartach

Na wystawie zostaną zaprezentowane najstarsze zdjęcia pochodzące z lat 1880-1910, czyli z okresu masowego powstawania fotoplastikonów.

Wystawa czynna od 22 maja do 7 maja (czynna od środy do soboty), 10.00-18.00
Wstęp w cenie biletu do Fotoplastikonu Warszawskiego

 

  • W co się bawić?

Wystawa przygotowana na Noc Muzeów prezentująca z przymrużeniem oka, w jaki sposób spędzano wolny czas w dawnych czasach. Stereoskopowe zdjęcia pochodzące z kolekcji Fotoplastikonu Warszawskiego pozwolą spojrzeć na czas beztroski z dystansem i humorem, a także poznać rozrywki właściwe dla początku XX wieku.
14.05 (sobota), NOC MUZEÓW, 19.00-01.00, wstęp wolny

 

  • Fotograf w podróży

Cykl spotkań z fotografami – podróżnikami. Raz w miesiącu, zaproszeni goście będą opowiadać o niezwykłych miejscach, które odwiedzili. Przybliżą specyfikę pracy fotografa w podróży.

 

  • Leniwa niedziela z...

To cykl poranków z fotografią, grafiką, architekturą, literaturą, komiksem, sztuką, muzyką, podróżą, a także książką i filmem. W każdą niedzielę o godz. 11.00 Fotoplastikon Warszawski stanie się miejscem przygotowanym specjalnie dla najmłodszych.
Wstęp na warsztaty będzie bezpłatny po wcześniejszej rejestracji na 1944.pl

 

W ramach cyklu Leniwych niedziel organizatorzy zapraszają na spotkanie z architekturą, książką, polaroidem, komiksem oraz...Pankracym. Każde wydarzenie, to nie tylko ciekawa zabawa, ale także kreatywna podróż po świecie w stylu retro.

 

  • Sobotnie warsztaty z Fotografii otworkowej

To cykl sobotnich warsztatów dla wszystkich, którzy chcą poznać fotografię otworkową, zbudować własny aparat, poddać obróbce materiał światłoczuły, a na koniec, podczas wystawy zaprezentować swoje fotografie wykonane tą techniką.
Warsztaty poprowadzi Wiktor Nowotka, fotograf, który konsekwentnie wykorzystuje fotografię otworkową przez cały okres swojej twórczości.

 

  • 10 najlepszych fotografii

To cykl prezentujący dokonania najwybitniejszych polskich fotografów. Raz w miesiącu goście opowiedzą o 10 wybranych przez siebie autorskich zdjęciach, które mają dla nich największą wartość, były najtrudniejsze do wykonania lub wiąże się z nimi ciekawa historia.

 

  • Fotografia stereoskopowa

Spotkania i warsztaty poprowadzone przez czynnych fotografów stereoskopowych Tomasza Bielawskiego i Krzysztofa Ostrowskiego, członków Polskiego Klubu Stereoskopowego. Opowiedzą o historii fotoplastykonów i fotografii stereoskopowej, a także o technice obrazowania stereoskopowego wraz z przedstawieniem dawnego i współczesnego sprzętu do jej wykonywania.

 

  • Polaroid

Na zajęciach prowadzonych przez Pawła Falcamna sprawdzimy, jak współcześni producenci aparatów radzą sobie z imitowaniem efektu dawnych Polaroidów oraz powrócimy do początków fotografii natychmiastowej.

 

  • Lekcje muzealne

Edukatorzy z Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowali pilotażową ofertę lekcji muzealnych dla uczniów klas V-VI szkół podstawowych.

W Fotoplastikonie Warszawskim będą uczyć o historii XX-wiecznej Warszawy. Oprócz rekwizytów z epoki, podczas lekcji prezentowane będą również fotografie stereoskopowe pochodzące z kolekcji własnej Fotoplastikonu Warszawskiego.

 

Lekcje muzealne będą prowadzone nieodpłatnie w poniedziałki i wtorki, o godz. 8:30, 10:30 oraz 12:30.
Rezerwacji lekcji muzealnych można dokonać telefonicznie: (22) 629 60 78.

 

Tematy lekcji muzealnych:


Lekcja: Moją bronią był aparat
Zajęcia będą opowieścią o fotografach i filmowcach biorących udział w Powstaniu Warszawskim. Podczas zajęć uczniowie będą rozpoznawać zdjęcia wykonane podczas Powstania Warszawskiego przez Wiesława Chrzanowskiego, poznają też sprzęt fotograficzny wykorzystywany podczas wojny.

 

Lekcja: Mapa nieistniejącej Warszawy
Lekcja opowiadająca o Warszawie przedwojennej, jej architekturze, ulicach i wyglądzie miasta. Uczestnicy zajęć poznają nieistniejące już dziś budowle m.in. most Kierbedzia, Pałac Saski czy dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Ich zadaniem będzie połączenie dawnych i współczesnych fotografii konkretnych miejsc i budynków, a także umieszczenie ich na mapie współczesnej Warszawy.

 

 

Fotoplastykon Warszawski w 2008 roku został wzięty pod opiekę przez Muzeum Powstania Warszawskiego, co zaowocowało jego ożywieniem i zaprezentowaniem szerokiej publiczności unikatowej kolekcji fotografii stereoskopowych.


W 2016 roku Muzeum przeprowadziło remont i aranżację nowego pomieszczenia, które daje możliwość rozszerzenia działalności kulturalnej o lekcje muzealne, edukację historyczną, warsztaty i projekty animacyjne.

 

Informacje:
fotoplastikonwarszawski.pl
poniedziałek, wtorek - lekcje muzealne
środa-sobota - wystawa czasowa
niedziela - wystawa o Warszawie
wybrane środy - warsztaty na temat różnych technik fotograficznych
wybrane czwartki - spotkania z cyklu „10 najlepszych fotografii”, „Fotograf w podróży”
niedziela - cykl dla dzieci „Leniwa niedziela z...”
Ceny biletów:
4 zł – bilet normalny, 2 zł – bilet ulgowy
Wstęp wolny – czwartek


fot. materiały Organizatora, autor zdjęć: Marek Michalski

materiał opracowała: Agnieszka Bińczycka

 

1/3
1/3
Odnowiona przestrzeń Fotoplastykonu zaprasza w swe gościnne progi!
2/3
2/3
Wiele stanowisk, imponujący obiekt!
3/3
3/3
ciekawość nakazuje zajrzeć!

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć