3 kwietnia w niedzielę wybraliśmy się rodzinnie na warszawski „Spacerownik Teatralny”, który odbywał się w ramach ogólnopolskiej akcji „Dotknij Teatru”.
Spacery takie odbyły się jeszcze w kilku miastach w Polsce ale nasz był pierwszy zaczynał się o godzinie 11 na Placu Teatralnym. Naszymi przewodniczkami były pedagożki teatru, dwie Justyny: Justyna Sobczyk i Justyna Czarnota.
Wydarzenie stawiało na aktywność i współpracę dzieci i rodziców. Na początku pod pomnikiem Wojciecha Bogusławskiego rodzice i dzieci próbowali za pomocą mimiki wyrazić różne emocje. Myślę, że ludzie obserwujący nas z boku mieli niezłą zabawę. Dowiedzieliśmy się różnych ciekawostek dotyczących ojca teatru polskiego Wojciecha Bogusławskiego, m.in., że 9 kwietnia przypada 258 rocznica urodzin tego znanego Polaka.
Potem ruszyliśmy dalej: po drugiej stronie Teatru Wielkiego i Teatru Narodowego zostaliśmy podzieleni na trzy grupy. Tu czekało na nas zadanie aktorskie: jedna grupa przedstawiała balet druga dramat a trzecia operę, było bardzo wesoło. Potem całą grupą odśpiewaliśmy pod pomnikiem Stanisława Moniuszko piosenkę „Prząśniczki” śpiewali wszyscy i mali i duzi.
Następnie był antrakt, a ten spędziliśmy na tarasie kawiarni, która znajduje się na tyłach Teatru Wielkiego i nazywa się … Antrakt. Po odpoczynku szukaliśmy pomnika Melpomeny w Parku Saskim, której niestety nie było prawdopodobnie została oddana do renowacji a dzieci wymyślały historie co mogło się jej wydarzyć.
Dowiedzieliśmy się też gdzie był Teatr Letni w której części parku Saskiego i spotkaliśmy przemiłą starsza panią, która pamiętała ten teatr, odwiedziła go będąc dzieckiem. Dzieci miały za zadanie narysować ten teatr kreda na chodniku a potem grupami odwiedzaliśmy narysowane teatry.
Spacer był niezwykle udany: dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy a panie Justyny miały świetny kontakt zarówno z dziećmi jak i z rodzicami. Do tego pogoda tez nam sprzyjała świeciło piękne wiosenne słonko.
Chętnie wybierzemy się na kolejny spacer.
fot. materiały Autorki
mama Agata i Ania