Warszawa

W centrum Warszawy powstaje Muzeum Domków dla Lalek

W centrum Warszawy powstaje Muzeum Domków dla Lalek

Przez ponad 10 lat pani Aneta Popiel – Machnicka, założycielka Fundacji Belle Époque zbierała i kolekcjonowała domki dla lalek. Z wystawą pojawiała się w wielu miastach w Polsce, budząc zachwyt i inspirując do tworzenia własnych kolekcji. Ten imponujący zbiór, to wynik pasji i wielu lat zaangażowania. Teraz otwiera w Warszawie Muzeum Domków dla Lalek po to, aby kolekcję domków udostępniać szerszej publiczności, a także inicjować działania warsztatowe dla rodzin inspirowane wystawą.

 

Celem Fundacji Belle Époque, jest utworzenie i prowadzenie Muzeum Domków dla Lalek, oraz szerzenie wiedzy o tym niezwykłym, nadal mało znanym w Polsce zjawisku. Kolekcja pani Anety nie ma sobie równych: eksponaty są dziełami sztuki, ale także wiele mówią o czasach, w jakich zostały stworzone; dzięki doborowi domków, prześledzić można szereg aspektów związanych z historią i obyczajami w danym czasie, bo przecież te przedmioty kolekcji, to nic innego, jak miniatury wzorowane na prawdziwych gospodarstwach domowych, czy sklepach.

Nie ma bardziej interesującego aspektu historii, niż ten praktyczny, codzienny, który pokazuje, jak ludzie zagospodarowali przestrzeń, jak spędzali czas, jak wyglądał pokój dziecięcy, a jak salon; jak wyglądały sprzęty gospodarstwa domowego w porównaniu z dzisiejszymi. Domki dla lalek, to niezwykłe przedmioty, cenione przez badaczy kultury, ale także przez socjologów i psychologów, scenografów i projektantów jak i przez kolekcjonerów. Oraz przede wszystkim przez dzieci.

Dla wszystkich, którzy posiadają uzdolnienia manualne i wyobraźnię plastyczną, zetknięcie z taką kolekcją może stać się inspiracją do aranżacji własnego domku; podejście twórcze zmienia percepcję przedmiotów codziennego użytku, a właściwie „nieużytku”. W taki sposób stary kapsel przyozdobiony koronką może stać się fikuśnym abażurem, a targi staroci czy też domowe szpargały – najlepszym miejscem do komponowania wyposażenia domku. Taki proces może być także czynnością angażującą całą rodzinę: tak, jak przy budowie domu, która wymaga aktywności wielu specjalistów, tak i tutaj przydaje się wiele „złotych rączek” oraz niejedna głowa pełna pomysłów, a także samozwańczy, domowy „fakultet” z historii sztuki oraz majsterkowania.

Miniaturowe domki, to nie tylko skończone zabawki z plastiku, zakupione w sklepie. To także proces tworzenia, w którym Twórca jest takim Małym, Wspaniałomyślnym Panem Bogiem. Tworzy nowe, pełne życia światy i ratuje od zapomnienia zabawki, które ktoś, kiedyś, bardzo kochał...

 

Najstarsze domki zabiorą zwiedzających w niesamowitą po w dróż w czasie, w której pomoże odpowiednia kompozycja wystawy i aranżacja przestrzeni wokół niej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przedmiotem starań Prezes Fundacji Belle Époque jest powstanie Muzeum – wedle planów otwarcie przewidziano na 1 czerwca 2016r. Ma to być cudowne miejsce, pełne tajemnych przejść i zakamarków, ulokowane na blisko 240 metrach w zapleczu VIP Sali Kongresowej w niedostępnych dotąd dla zwiedzających salach PKiN. Będzie to jedyne takie muzeum nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.

 

Miejsce i kolekcja ma być także inspiracją do działań w obszarze edukacji muzealnej. Domki dla lalek są doskonałym punktem wyjścia do rozmowy o roli zabawy i zabawek w życiu ludzi różnych epok. Muzeum ma stać się także miejscem, w którym będzie można naprawić stare zabawki i nadać im nowe życie!

Jako oddolna inicjatywa, Fundacja nie może liczyć na znaczące wsparcie ze strony państwa. Koszt otwarcia muzeum to kilkaset tysięcy złotych. Toteż Pani Prezes Fundacji Belle Epoque apeluje o pomoc. Placówka szuka mecenasa, ale także bardzo liczy na wpłaty indywidualne zapewniając, że każda darowizna zostanie nagrodzona darmowymi wejściówkami, prezentami i zaproszeniami na warsztaty.

 

Gorąco zachęcamy do wsparcia tej inicjatywy. Wystarczy wejść na stronę  BelleEpoque.pl, by szczegółowo zapoznać się z akcją! 

 

Chcemy i będziemy blisko takich inicjatyw, jak ta!

Agnieszka Bińczycka

 

fotografie: własność Fundacji Belle Époque

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć