Do Teatru Rampa na Targówku wchodzimy po czerwonym dywanie. Nie dziwi, skoro za chwilę będzie miało miejsce wydarzenie o królewskiej randze, co zapowiada tytuł: musical "Książę czy żebrak" w reż. Teresy Kurpias-Grabowskiej.
Na scenie zarówno wnętrza królewskiego pałacu jak i żebraczy barak. Dwa światy, w których rytm życia dyktuje zupełnie odmienna logika. My, jako widzowie jesteśmy też niejako w dwóch światach, gdyż uczestniczymy w co najmniej potrójnej uroczystości: premiera sztuki zbiega się z 26-leciem działalności Teatru Tintilo oraz z 16-leciem współpracy zespołu z Teatrem Rampa, który od zeszłego sezonu działa przy Teatrze Rampa, jako Scena Tintilo.
Jeśli dwóch chłopców urodziło się w tym samym dniu, tego samego roku i w tym samym mieście, to po prostu ich drogi muszą się spotkać. Tak też dzieje się w słynnej bajce "Książę i żebrak" Marka Twaina przeniesionej na deski Teatru Rampa.
Na scenie ponad 40-osobowy zespół artystyczny, wspaniałe kostiumy, rewelacyjna choreografia Santiago Bello oraz Marcina Furgi, przepiękna aranżacja muzyczna, która wraz ze scenografią, kostiumami i grą świateł tworzy bajeczną wręcz scenerię wiktoriańskiego Londynu.
Reżyserka - Teresa Kurpias-Grabowska stworzyła widowisko godne podziwu. Przez świat tej opowieści prowadzi nas śpiewająca narratorka (wspaniała Dorota Osińska).
Osadzenie spektaklu w konwencji musicalowej jest strzałem w dziesiątkę: pozwala wyświetlić spektrum możliwości tak licznego zespołu, a dobre proporcje pomiędzy poszczególnymi elementami dramaturgii pozwalają do samego końca utrzymać dynamikę przedstawienia.
Chciałoby się pogratulować każdemu z osobna, jednak szczególne wyróżnienie należy się parze chłopców grających główne role: doskonale udźwignęli bardzo gęsty tekst i w pełni oddali charakter postaci.
Rozpieszczony książę i sztubacki żebrak dla żartu zamieniają się ubraniami.
Dla każdego z chłopców życie drugiego jest spełnieniem marzeń dopóki...nie stanie się faktem!
Chłopięcy żart staje się początkiem tragedii – nierozpoznany książę w łachmanach zostaje wygnany z pałacu, a przerażony młody nędzarz musi sprostać obowiązkom przyszłego monarchy.
Jak skończy się ta zamiana?
Czy ktoś uwierzy w niesamowitą historię opowiadaną przez zrozpaczonych chłopców chcących powrócić do swoich światów?
Jedno jest pewne – obaj spojrzą na świat z zupełnie innej strony…
Co z tej historii dociera dziś do młodych widzów?
Projekcje video, otwierające i zamykające przedstawienie obrazują uniwersalną prawdę wynikającą z tej historii, która aktualna jest wczoraj i dziś.
Czy warto wybrać się do Teatru Rampa na musical "Książę czy żebrak"? Zdecydowanie tak!
Spektakl rekomendowany dla starszych klas szkoły podstawowej oraz młodzieży gimnazjalnej. Moim zdaniem z powodzeniem można przyjść z młodszymi dziećmi.
Spektakl będzie grany w marcu, maju i czerwcu 2016. Na naszym portalu w aktualnościach będziemy informować o kolejnych terminach!
Agnieszka Bińczycka