Warszawa

Staropolska Luneta Czasu

Staropolska Luneta Czasu

Kolejna edukacyjna gra dla dzieci zorganizowana przez Fundację „Nasza Historia”. Tematyka - jak przystało na obecny czas -  okołoświąteczna, tym razem rodzima (w zeszłym tygodniu odbyła się gra „Luneta Czasu i zwyczaje świąteczne w różnych krajach”).

 

Staropolskie zwyczaje – hmm, niby wiemy jak wygląda wigilijna wieczerza, niby nie dziwią nas kolędnicy, ale znajomość wigilijnych potraw wcale nie okazała się tak oczywista. W dobie coli i pizzy – warto przypominać dzieciom, że barszcz z uszkami, kapusta z grochem czy karp są tradycyjnymi potrawami na wigilijnym stole. Warto też sięgnąć do początków urządzania jasełek, a również historii jeszcze wcześniejszych, na przykład przywiezienia przez Franciszkanów do Polski zwyczaju przygotowywania szopek.


Tyle wiedzy i ciekawostek w trakcie jednej gry! Fundacja „Nasza Historia”  tym razem zaprosiła dzieci wraz z rodzicami na świąteczne przygotowania na teren Uniwersytetu Warszawskiego. Aula Mickiewicza w Auditorium Maximum, hol w Starym BUWie czy Pałacu Tyszkiewiczów – wszędzie tam, (łącznie w siedmiu miejscach), czekały na dzieci przebrane postaci – przykładowo: szlachcic, Maryja z Józefem, rzecz jasna Mikołaj, prezentując ciekawe informacje, ale też proponując zadania do wykonania.

Wyścig z bombką na drewnianej łyżce, drewniana szopka do złożenia, łowienie ryb, segregacja potraw, działania plastyczne, wspólne kolędowanie – wszystkie zadania wciągały bardzo małych uczestników.

Za odwiedzenie każdego z siedmiu punktów i wykonanie zadania dzieci otrzymywały pieczątki w specjalnych książeczkach.


Może i ktoś wiedział, że „Bóg się rodzi” (ze względu na patriotyczm jednej ze zwrotek), miał stać się hymnem narodowym. Może i ktoś słyszał, od czego zależała liczba potraw na wigilijnym stole. Nawet jeśli tak, to pewnie coś nowego dla siebie wśród informacji wyłowił: może informację, kto wprowadził zwyczaj odprawiania rorat albo iloma kolędami i pastorałkami może poszczycić się Polska?


Ciekawie, pożytecznie, wesoło i twórczo. Za każdym razem chętnie uczestniczymy w Lunecie Czasu.
O czym, jaka będzie następna gra? Jaka by nie była – wybierzemy się z przyjemnością.

Mama Anna

 

fot. materiały Autorki

 

Portal Czas Dzieci miał zaszczyt patronować temu wydarzeniu!

 

Inicjatywa "Luneta czasu" została doceniona i wyróżniona Nagrodą Rodziców-czytelników portalu czasdzieci.pl w tegorocznym plebiscycie Słoneczniki 2015 w kategorii: Język. 

http://sloneczniki.czasdzieci.pl/aktualnosci/id,82-sloneczniki_2015_czyli.html

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć