Warszawa

"Brzydkie Kaczątko" w Teatrze Guliwer. Bo każdy z nas jest wyjątkowy

"Brzydkie Kaczątko" w Teatrze Guliwer. Bo każdy z nas jest wyjątkowy

Kaczka-Dziwaczka? Kim jest i czemu tak bardzo różni się od ślicznego żółtego puchatego rodzeństwa? Wielbiciele twórczości Hansa Christiana Andersena wiedzą, iż jest to bajka, którą Autor potraktował bardzo osobiście; jego kreatywność i bujna wyobraźnia powodowały, że wielokrotnie jako dziecko był odtrącany przez najbliższych.


Na scenie Teatru Guliwer historia o Brzydkim Kaczątku maluje się niczym obraz z akwareli i dziecięcy fotoplastikon. Minimalizm formy scenograficznej i subtelny aranż muzyczny z  piosenkami w folkowym stylu delikatnie barwią obraz, przez co widz może należycie skupić się na treści spektaklu.


Brzydkie Kaczątko na własną rękę szuka swego miejsca w świecie: odkrywa ukryte talenty, podejmuje próby przyjaźni czy też przystaje do wesołej kompanii bocianów.


Poza kaczą rodzinką, młodzi fani teatru spotykają na scenie zwierzątka znane z wiejskiej zagrody: sympatyczną krowę w kwiaty, kolorowego koguta i kokoszkę. Wszyscy oni przybliżają szarej kaczuszce trud gospodarskiego życia.


Doskonały pomysł obrazuje także siedząca na płocie ptasia "loża szyderców", tworząca rozgdakany komentarz do rzeczywistości, piętnująca i wyolbrzymiająca wszelkie wady, do których kontrapunktem jest kacza mama i jej wzorowa postawa rodzicielska.


Teatr Guliwer z okazji premiery uruchomił także prowadzony przez Pedagogów Teatru warsztat tematyczny dla najmłodszych. Wspólna zabawa, rozmowa i działania teatralne przybliżają i wprowadzają dzieci w klimat spektaklu i jego budujące ponadczasowe przesłanie o wyjątkowości każdego z nas.


Bardzo udany debiut reżyserski Agnieszki Mielcarek w Teatrze Guliwer. Twórczyni spektaklu klasyczny tekst w adaptacji Roberta Jarosza ubrała w różnobarwną i mobilną scenografię, która pięknie współgra z animacją lalek i plastyką ruchu aktorów.


Ciepłe, mądre i niezwykle emocjonujące przedstawienie dla wrażliwego Małego Widza.

 

Agnieszka Bińczycka
 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć