Z okazji święta Purim Teatr Żydowski 5 marca 2012 r. zorganizował warsztaty teatralne, skierowane do najmłodszych widzów. Oprawą artystyczną zajęły się pedagog - Etel Szyc i kierownik muzyczny teatru - Teresa Wrońska.
Warsztaty były okazją do zagłębienia historii, tradycji, obrzędów i zwyczajów, związanych z tym świętem. Dzieci przebrane za bohaterów wydarzeń z czasów Estery, inscenizowały historię ocalenia narodu żydowskiego. Ponadto mogły rozwinąć swoje umiejętności plastyczne, wykonując specjalne grzechotki oraz zaprezentować talenty muzyczne, ucząc się kilku żydowskich piosenek. Na koniec czekała na dzieci słodka niespodzianka - uszy Hamana.
Już teraz zapraszamy na warsztaty dla dzieci w Teatrze Żydowskim, organizowane cyklicznie z okazji różnych świąt. O kolejnych wydarzeniach będziemy informować na stronie teatru.
Purim
Nazwa święta pochodzi od słowa "pur", znaczącego "los", ponieważ to właśnie za pomocą losów wróg narodu żydowskiego Haman wyznaczył dzień jego zagłady. Święto Purim według kalendarza żydowskiego przypada na 14 dzień miesiąca Adar. Upamiętnia ocalenie Żydów od rzezi, jaka groziła im w Persji. Namiestnik Haman, urażony przez Żyda Mordechaja w swej dumie, postanowił zgładzić wszystkich Żydów mieszkających w owym czasie w Persji. Jednakże Mordechajowi udało się przy pomocy siostrzenicy - Estery, żony króla Ahaswerusa - udaremnić nikczemny plan. Żydzi ocaleli, a Hamana wraz z jego synami powieszono.
Radość purimowego święta jest wyrazem ufności w niezniszczalność narodu żydowskiego. Do tradycji należą różnego rodzaju maskarady, przedstawienia i pantomimy o treści nawiązującej do wydarzeń opisanych w Księdze Estery. Zwyczajowo piecze się ciastka, zwane Hamanową kieszonką lub Hamanowym uchem, nadziewane rodzynkami, orzechami, makiem lub powidłami czy też marcepanem.
Strona internetowa:
http://www.teatr-zydowski.art.pl/teatr/
Fanpage na Facebooku:
http://www.facebook.com/TeatrZydowskiimEsteryRacheliiIdyKaminskich