Warszawa

"O dwóch takich, co ukradli księżyc" - nowy spektakl Teatru Lalka w Warszawie

"O dwóch takich, co ukradli księżyc" - nowy spektakl Teatru Lalka w Warszawie

Teatr Lalka w Warszawie na koniec 2023 roku zaplanował premierę spektaklu „O dwóch takich, co ukradli księżyc” w reżyserii Jarosława Kiliana i muzyką Grzegorza Turnaua. 

 

Jarosław Kilian zapowiada spektakl słowami: "O dwóch takich, co ukradli księżyc" Kornela Makuszyńskiego jest arcydziełem literatury dla dzieci. Historia Jacka i Placka jest przypowieścią o synach marnotrawnych, którzy wyruszają z domu rodzinnego w poszukiwaniu lepszego życia. Ich droga naznaczona jest pasmem kłamstw, oszustw i złych czynów. Bracia w swej wędrówce doznają goryczy i zwątpienia, ale też powoli odkrywają dobro i piękno świata. To zmienia ich życie. Wracają do domu skruszeni, przemienieni i dojrzalsi. Perypetiom Jacka i Placka towarzyszy refren: „Jakoś to będzie!”. Śpiewają: Mickiewicz Adam, wieszcz narodowy / W swej epopei zawarł orędzie / Które nam zawsze przyjdzie do głowy / Jakoś to bę… jakoś to bę… będzie!

 

Hanna Turnau, która w spektaklu gra Jacka, na pytanie o to, za co publiczność może pokochać ten spektakl, odpowiedziała tak: Publiczność może pokochać nasz spektakl za piękne piosenki i kostiumy, ale przede wszystkim za to, że na oczach widzów Jacek i Placek kradną ogromny księżyc w pełni.


 

 

Magdalena Pamuła, w spektaklu gra Placka. Czym historia dwóch chłopców może stać się dla dzieci? Czy spektakl je czymś zaskoczy? Poruszy, a może rozbawi?

 

Czuję, że podróż braci jest jak rozszerzanie wewnętrznego pejzażu dziecka - z ciasnego Zapiecka do wielowymiarowego świata, w którym miesza się wszystko to, co ludzkie i  potrzebne do wzrostu. Przenikanie się tęsknot i niebezpieczeństw świata z nauką na własnych błędach, ale i lekkością. Przenikanie miłości i przyjaźni z odkrywaniem natury, jej świętości i piękna. Jak to częste i piękne podróż pomaga im doświadczyć świata i trochę go zrozumieć - zobaczyć co ważne, a co może zesłać na manowce. Myślę, że Plackowi i Jackowi otwierają się w tej podróży oczy. Pod skórą też czuję, że roztańczeni bracia i ich przygody spodobają się młodym widzkom i widzom, a z pewnością (dzięki pewnej piosence) zapamiętają ich imiona na baaardzo długo – odpowiedziała Magda Pamuła.

 

 

Dla widzów: 6+


Gramy:
16 grudnia – PREMIERA
17, 19, 20, 21, 22, 26 grudnia
27, 28, 30 i 31 stycznia
1 i 2 lutego


Bilety: www.bilety.teatrlalka.pl/rezerwacja/terminy.html?id=144 
Więcej o spektaklu: www.teatrlalka.pl/pl/spektakle/o-dwoch-takich-co-ukradli-ksiezyc 

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć