Warszawa

Wyczekiwane anime legendarnego Hayao Miyazakiego premierowo na 10. MFF Młode Horyzonty. "Chłopiec i czapla" filmem otwarcia festiwalu

Wyczekiwane anime legendarnego Hayao Miyazakiego premierowo na 10. MFF Młode Horyzonty. "Chłopiec i czapla" filmem otwarcia festiwalu

Po raz pierwszy, w niecały miesiąc po światowej premierze w Toronto, polska widownia zobaczy najnowszą animację legendarnego zdobywcy Nagrody Akademii Filmowej® Hayao Miyazakiego. Okrzykniętego arcydziełem Chłopca i czaplę zaprezentujemy podczas 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młode Horyzonty, który odbywa się w dniach 30 września – 8 października. W dystrybucji kinowej Młodych Horyzontów film pojawi się na początku przyszłego roku.

 

Chłopiec i czapla, reż. Hayao Miyazaki, Japonia 2023

 

Wybitny zdobywca Oscara®, współzałożyciel słynnego japońskiego Studia Ghibli – Hayao Miyazaki po 10 latach powraca z nowym filmem. Wyczekiwany przez widzów na całym świecie Chłopiec i czapla jest przejmującą i ponadczasową opowieścią o dorastaniu, stracie i miłości. Film otworzy festiwal Młode Horyzonty dla publiczności w kategorii wiekowej 12+.

 

Chłopiec i czapla uznawany jest za jeden z najznakomitszych wizualnie filmów Miyazakiego. W nową produkcję twórca anime wplata autobiograficzne wątki z młodości. Film, którego światowa premiera odbędzie się 7 września tego roku na Toronto International Film Festival, został wyprodukowany przez współzałożyciela Studia Ghibli Toshio Suzuki, a muzykę do niego skomponował wieloletni współpracownik Miyazakiego Joe Hisaishi.

 

Chłopiec i czapla, reż. Hayao Miyazaki, Japonia 2023

 

Podczas II wojny światowej i bombardowania Tokio jedenastoletni Mahito Maki traci matkę. Ojciec chłopca, pracujący w fabryce samolotów bojowych, żeni się niebawem z Natsuko, młodszą siostrą swojej zmarłej żony, i przenosi się z rodziną do domu na wsi. Przygnębiony Mahito, pełen niepokoju w związku z nową sytuacją, niechętnie zaczyna odkrywać okolicę. Tak poznaje tajemniczą, mówiącą ludzkim głosem czaplę siwą i trafia na opuszczoną wieżę w pobliskim lesie, do której wejście rozpoczyna ciąg zaskakujących i cudownych wydarzeń.

 

Hayao Miyazaki jest twórcą m.in. takich dzieł jak: Spirited Away: W krainie Bogów, Księżniczka Mononoke czy Mój sąsiad Totoro.

 

Premierowe pokazy Chłopca i czapli w ramach 10. MFF Młode Horyzonty odbędą się w warszawskich kinach: Kinie Muranów, Kinie Wisła oraz Kinotece oraz we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty. Szczegółowy program będzie opublikowany 7.09 po 12.00. Tego dnia uruchomiona zostanie również sprzedaż biletów.

 

Więcej informacji o MFF Młode Horyzonty: www.festiwal.mlodehoryzonty.pl

Chłopiec i czapla

  • Tytuł oryginału: Kimitachi wa Do Ikiruka
  • Kategoria wiekowa: 12+
  • Reżyseria: Hayao Miyazaki
  • Kraj i rok produkcji: Japonia 2023
  • Czas trwania: 124 min
  • Wersja językowa: napisy
  • Polska premiera: 2024
  • Polska dystrybucja: Młode Horyzonty

 

 

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Młode Horyzonty to coroczne wydarzenie skierowane do młodej i dorastającej widowni. 10. edycja odbędzie się w dniach 30 września – 8 października w 21 polskich miastach. Festiwal ma formułę hybrydową. W dniach 12 – 29 października program będzie dostępny online na platformie Nowe Horyzonty VOD.

 

Festiwalowi towarzyszyć będzie wydarzenie branżowe Młode Horyzonty Industry, czyli międzynarodowe forum koprodukcyjne projektów filmów i seriali dla młodej widowni. Wydarzenie odbędzie się w dniach 4 – 6 października, w Warszawie i online.

 

Więcej informacji: industry.younghorizons.pl/

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć