Warszawa

Z prawami za pan brat

Z prawami za pan brat

CosmoGolem – symbol praw dziecka, którego rzeźba, w ramach międzynarodowego projektu stoi na Polach Mokotowskich w Warszawie obchodził swoje urodziny. 2-letni już Jubilat w związku z tą miłą uroczystością gościł dzieci i ich rodziców na niedzielnym Pikniku - zorganizowanym przez Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 prowadzony przez Fundację Dzieci Niczyje i firmę Polkomtel.


Pomimo tego, że to już 11 września – pogoda była wyjątkowo piknikowa. W przygotowanych miejscach-stoiskach dzieci mogły zapoznać się ze swoimi prawami, porozmawiać o nich z pracownikami i wolontariuszami. Rysowały, lepiły, brały udział w kalamburach, uczyły się języka migowego (a przynajmniej próbowały migać swoje imię), odpowiadały na pytania związane z bezpiecznym internetem (za pośrednictwem "sieciomatu losującego"). Zdobywały pieczątki i wymieniały je na nagrody. Brały udział w zabawach z chustą, wspólnych tańcach, grze terenowej, w czasie której poszukiwały skarbu, skakały na dmuchanym zamku, malowały buzie. I każde dziecko mogło powierzyć CosmoGolemowi swoje najskrytsze marzenie, życzenie, prośbę – wypisując lub rysując na kartce i wrzucając do wnętrza – specjalnego okienka w jego sercu.


A co najważniejsze – miejmy nadzieję, że w dzieciach pozostaną jeśli nie wszystkie, to przynajmniej niektóre artykuły z Konwencji Praw Dziecka, chociażby przeświadczenie, że mają prawo do informacji, do równego traktowania, do zabawy i udziału w życiu kulturalnym i artystycznym! I że numer 116 111 w razie potrzeby nie będzie dla nich obcy.


mama Anna
 

 

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć