Warszawa

Narodowe czytanie w Wawerskim Centrum Kultury!

Narodowe czytanie w Wawerskim Centrum Kultury!

Przyjdź do nas z całą rodziną na Narodowe Czytanie. Przygotowaliśmy szereg atrakcji dla dorosłych i dla dzieci. Zapraszamy 9-ego września 2023! Na dzieci czekać będą warsztaty i animacje, między innymi: tabletowe „Mam globusa”, książka artystyczna i łąka literacka. Dla starszych uczestników przewidzieliśmy spotkanie z dr Aleksandrą Sekułą, redaktorką naczelną biblioteki Wolne Lektury oraz rozmowy z naszymi lokalnymi pisarzami.

 

Tegorocznym tematem przewodnim Narodowego Czytania jest “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, którego fragmenty będą czytane na głos przez aktorów Teatru Falenica im. Szczepana Szczykno wraz z Ewą SzykulskąMaciejem JabłońskimKubą Kucharskim, Ewą KołaczyńskąKatarzyną Chudyńską – Szuchnik. Towarzyszyć nam będą Burmistrzowie – Norbert Szczepański, Leszek Baraniewski, Łukasz Jeziorski, radni, pracownicy urzędu oraz mieszkańcy.

 

Program Narodowego Czytania

 

 

  • 11:30 – 12:00 – Warsztaty dla młodzieży na tabletach – “Mam globusa”. 

Podczas warsztatu literackiego „Mam globusa!” zabawimy się kultowymi cytatami zapożyczonymi od bohaterów „Nad Niemnem”, ujmiemy  je w nowoczesną formę graficzną i przy pomocy tabletów stworzymy z nich krótkie, trwające kilkanaście sekund, filmy.

 

  • 12:00 – 12:45 –  czytanie “Nad Niemnem” w sali widowiskowej WCK

W tych samych godzinach na placyku przed wejściem do międzyleskiej biblioteki odbęda się wielkoformatowe warsztaty plastyczne dla dzieci – namalowanie Niemna wraz z „kultową” roślinnością na folii.

Akcja „Malujemy Niemen” zaprasza dzieci do zanurzenia się w literacko-plastycznych doznaniach:  na rolce szarego papieru dzieci namalują rzekę Niemen i pokryją jego brzegi roślinnością wziętą wprost z kart powieści Elizy Orzeszkowej.

 

  • 12:00 – 13:00 – Warsztaty plastyczne dla dzieci – książka artystyczna 

Książka to magiczny przedmiot, który potrafi zabrać nas w daleką podróż w Nieznane. Książki można czytać, można też oglądać - są też jednak takie, które stanowią artystyczną zagadkę. Są to książki-dzieła sztuki; trójwymiarowe, kolorowe, duże i małe. Podczas zajęć stworzymy takie książki zainspirowani znaczeniem... swoich imion. 

Warsztat poprowadzi Kamil Niedziałek - muzyk, performer, artysta wizualny i edukator artystyczny. Warsztat przeznaczony dla dzieci w każdym wieku - dzieci młodsze (do 4 roku życia) wymagają opieki rodziców.

 

  • 12:45 – 13:20 – Emancypacja według Elizy Orzeszkowej - spotkanie z dr Aleksandrą Sekułą, redaktorką naczelną biblioteki Wolne Lektury. Spotkanie poprowadzi Monika Rudnicka.

 

  • 13:00 – 14:00 – “Łąka literacka” – gry, zabawy i animacje dla dzieci i dorosłych

„Łąka literacka” to zabawa słowami i kolorami. Każdy z jej uczestników wykona piękny, kolorowy kwiat z wydrukowanych fragmentów „Nad Niemnem”, słonecznik, mak, czy chaber, który dołączy do kwiatów innych uczestników, a wszystkie razem utworzą wielobarwną łąkę.

 

  • 13:30 – 14:00 – pokaz filmu dokumentalnego "Niemy Niemen" produkcji Roberta Pawłowskiego.

Do tych wszystkich, których interesowało, co działo się z bohaterami „Nad Niemna” po tym, jak jego autorka napisała na ostatniej stronie słowo „Koniec”, kierujemy pokaz filmu dokumentalnego „Niemy Niemen” o dalszych losach prawdziwych bohaterów „Nad Niemnem”.

 

Przez cały czas trwania imprezy będziecie mogli skorzystać z akcji Bookcrosing, przygotowanej przez naszą bibliotekę, licznych gier i konkursów oraz obejrzeć multimedialną wystawę fotosów z ekranizacji „Nad Niemnem”.

 

Mat. organizatora

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć