Warszawa

Festiwal "Niepodległa" na Krakowskim Przedmieściu - scena dziecięca

Festiwal "Niepodległa" na Krakowskim Przedmieściu - scena dziecięca

ŚWIĘTUJMY RAZEM! - SCENA DZIECIĘCA

Dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Pałac Czapskich – siedziba ASP i Oficyna Sztuk Pięknych

 

 

W ten szczególny dzień chcemy dostarczyć dziecięcej publiczności solidnej dawki zabawy połączonej z mądrą edukacją patriotyczną. Dlatego we współpracy z Pałacem Saskim oraz Akademią Sztuk Pięknych przygotowaliśmy wyjątkowo bogaty program, który odbywać się będzie nie w jednym, a w trzech miejscach: w namiocie dziecięcym na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych, w Pałacu Czapskich – siedzibie ASP oraz w kordegardzie ASP w bramie głównej przy Krakowskim Przedmieściu.

 

W tych trzech lokalizacjach czekają na odbiorców spektakle teatralne, zajęcia muzyczne i koncerty, a także zróżnicowana oferta warsztatów edukacyjnych, plastycznych i historycznych.

 

Celem tych aktywności jest poprzez język plastyki, muzyki i teatru nakierowywać małego człowieka ku wartościom obywatelskim i ogólnoludzkim.

 

Czas trwania - 13:00 – 18:00

 

PROGRAM

SCENA DZIECIĘCA NIEPODLEGŁEJ – namiot przed siedzibą ASP w Warszawie

13:00 – 13:05 Hymn Polski na wileńskich cymbałach – Ania Broda z zespołem

13:05 – 13:10 Rozpoczęcie Festiwalu – Ewa Dobrowolska

13:10 – 13:45 Spektakl teatralny „Żubr Pompik” – A3Teatr

13:45 – 13:50 Nasza Niepodległa z klocków COBI – konkurs z nagrodami

13:50 – 14:10 Polskie Radio Dzieciom zaprasza: Występ laureatów Festiwalu Piosenki Polskiej "Płytoteka"

14:10 – 14:15 Konkursy z Niepodległą – Ewa Dobrowolska

14:15 – 14:40 Niepodległe zabawy muzyczne – warsztaty Ani Brody

14:40 – 14:45 Nasza Niepodległa z klocków COBI – konkurs z nagrodami 2

14:45 – 15:40 Spektakl teatralny „Sokrates w piaskownicy” – Teatr Małe Mi

15:40 – 15:45 Konkursy z Niepodległą - Ewa Dobrowolska

15:45 – 15:50 Nasza Niepodległa z klocków COBI – konkurs z nagrodami

15:50 – 16:00 Polskie Radio Dzieciom zaprasza: Występ laureatów Festiwalu Piosenki Polskiej "Płytoteka"

16:00 – 16:25 Niepodległe zabawy muzyczne – warsztaty Ani Brody

16:25 – 16:30 Konkursy z Niepodległą – Ewa Dobrowolska

16:30 – 16:55 Czytamy polskie książki - „Skrzat w krzywej czapce” – spotkanie z Wojciechem Widłakiem - Instytut Książki. Gość specjalny: Agnieszka Więdłocha

16:55 – 17:00 Konkursy z Niepodległą – Ewa Dobrowolska

17:00 – 18:00 „Co słonko widziało” koncert piosenek do tekstów Marii Konopnickiej i polskich poetów - Ania Broda z zespołem

 

Poza sceną w namiocie dziecięcym:

13:00 – 18:00 Strefa kreatywnej zabawy – klocki COBI

13:30 – 15:00 i 16:00 – 17.30 Krajobraz Niepodległej – warsztaty plastyczne, prowadzenie - Marta Węglińska

13:00 – 18:00 Warsztaty młodego reportera – Polskie Radio Dzieciom

 

Pałac Saski Dzieciom:

 

Pałac Czapskich – główna siedziba ASP

13:15, 14:30, 15:45 i 17:00 Warsztaty plastyczne i zwiedzanie wystawy „75 lat Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP”

 

Oficyna Sztuk Pięknych ASP w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu

13:00 – 18:00 Strefa kreatywnej zabawy klocków COBI – budujemy Pałac Saski

13:30, 14:45 i 16:00 warsztaty edukacyjne związane z historią Pałacu Saskiego ***

 

Scena dziecięca Niepodległej – namiot przed siedzibą ASP w Warszawie

Spektakl teatralny „Żubr Pompik” – Teatr A3

 

Żubr Pompik to bohater bardzo popularnych książeczek autorstwa Tomasza Samojlika, na ich podstawie powstały też animacje filmowe.

 

Tym razem do teatru zaprosił go jeden z najbardziej rozpoznawalnych teatrów alternatywnych – A3Teatr. Premiera spektaklu odbyła się w 2022 roku. Rezolutny i ciekawski Pompik mieszka w Puszczy Białowieskiej razem z miłą żubrzą rodziną. Las daje schronienie, jest ich domem. Mają tu wiele przygód, ale wiedzą ze las i rodzina są najważniejsze i trzeba 3 o nie dbać. Mama Porada i Tata Pomruk szukają w lesie miejsca, w którym się poznali, a dzieci Polinka i Pompik pomagając im w tym, spotykają nowych przyjaciol: Jeża, sowę i Pana Łosia. W spektaklu zobaczymy nie lalki, ale wielkie płaskie figury animowane przez aktorów.

 

Specjalny system audio, ścieżka dźwiękowa nagrana z uwzględnieniem OZN - dzięki temu spektakl jest dostępny także dla widzów z niepełnosprawnością wzroku, słuchu i intelektualną. A3Teatr działa od 2008 roku jako organizacja pozarządowa na terenie Polski i świata. Reprezentował Polskę m.in na wystawie EXPO w Sarogossie i Mediolanie oraz na Tajwanie. W repertuarze teatru są spektakle dla dzieci i dla dorosłych, plenerowe i salowe oraz widowiska typu parady uliczne. Obecnie granych jest 7 spektakli w różnych technikach teatralnych - od teatru przedmiotu zaczynając na physical theatre kończąc. W spektaklach używane są słowa, choć zazwyczaj punkt ciężkosci przeniesiony jest na emocje i minimal art sceniczny. Teatr współpracuje z profesjonalnymi aktorami, jest otwarte na działania z młodym pokoleniem artystów. Prowadzi warsztaty teatralne master class.

 

„Co słonko widziało” koncert piosenek do tekstów Marii Konopnickiej i polskich poetów – Ania Broda z zespołem

 

Rok 2022 został ogłoszony przez Polski Sejm Rokiem Marii Konopnickiej. Dlatego w repertuarze koncertu na 11 listopada usłyszymy nowe piosenki do wierszy naszej poetki, przygotowane specjalnie na te uroczystość, w tym szczególnie pięknie brzmiący tego dnia wiersz „Pieśń o domu” zaśpiewany przy akompaniamencie magicznych, wileńskich cymbałów. Zabrzmi również rytmiczna, skoczna i melodyjna pieśń żołnierska z czasów napoleońskich, łatwo wpadająca w ucho zarówno małym jak i dużym słuchaczom.

 

Nie zabraknie oczywiście najbardziej znanych przebojów Ani Brody do tekstów znakomitych polskich autorów jak Czesław Janczarski czy Danuta Wawiłow.

 

Ania Broda - piosenkarka, cymbalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Z Kapelą Brodów przywróciła szczerzej publiczności najstarsze pieśni ludowe i pasyjne. Wokalistka obdarzona niepowtarzalnym głosem, posługuje się 4 techniką śpiewu “białego”. Tworzy bardzo różnorodną w formie, nieprzewidywalną w stylu, absolutnie unikalną muzykę marzeń i wrażeń. Jej płyta z piosenkami dla dzieci „A ja nie chcę spać” z piosenkami do wierszy Danuty Wawiłow i innych poetów dziecięcych była wielkim sukcesem.

 

Łączyła wybitną poezję z zapadającymi w ucho melodiami oraz niepowtarzalną aranżacją, twórczo wykorzystującą walory tradycyjnego śpiewu i instrumentów.

 

„Niepodległe zabawy muzyczne” - warsztaty Ani Brody

 

Oprócz koncertu Ania Broda spotka się z publicznością w ramach wyjątkowych warsztatów. Bawiąc się rytmem i słowem, uczestnicy będą mieć okazję wziąć udział w niepowtarzalnej zabawie muzycznej, której efektem będą nowe piosenki stworzone specjalnie z okazji Święta Niepodległości. W czasie warsztatów dzieci i rodzice będą mogli zagrać z artystką na instrumentach perkusyjnych, dzwonkach, zobaczyć co to okaryna i cymbały.

 

Spektakl teatralny „Sokrates w piaskownicy” – Teatr Małe Mi

 

 

Spektakularne lalki, wspaniała muzyka i rozmowa o ważnych rzeczach – to wszystko znalazło się w najnowszej produkcji uznanego teatru dziecięcego Małe MI, którego premiera odbyła się w 2022 roku. „Sokrates w piaskownicy” to radosne, rozśpiewane widowisko, zapraszające do zabawy i rozmowy z dziećmi na KAŻDY temat.

 

Lalkowi bohaterowie Sophia i Philo siedzą w piaskownicy rozmawiając o Miłości, Złości, Odwadze i Strachu, Zabawie i Nudzie, Dzieciach i Dorosłych. Ich pytania skłaniają do rodzinnego filozofowania, zadawania kolejnych pytań, odpowiadania na nie, budzą ciekawość świata i siebie. Przedstawienie powstało na bazie scenariusza Sławy Tarkowskiej, którego podstawą były wywiady przeprowadzone z dziećmi z różnych środowisk i miejscowości w całej Polsce, w ramach Stypendium MKiDN 2019.

 

Muzyka: Katarzyna Jackowska- Enemuo i Antek Sojka Scenografia: Katarzyna Samosiej

Reżyseria: Sława Tarkowska 5

 

Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi. Teatr profesjonalny, uważny i otwarty na potrzeby młodych widzów oraz ich opiekunów założony i prowadzony od 8 lat przez Sławę Tarkowską. Teatr, który bawi i uczy. Przemawia środkami o wysokiej kulturze nie infantylizując treści ani formy. W spektaklach prezentuje różne formy animacji, żywego planu oraz autorską wielofunkcyjną scenografię. Wykorzystuje sztukę opowiadania, ruch sceniczny i muzykę graną oraz śpiewaną na żywo. Współpracuje z artystami sztuk wszelakich.

 

Muzycznie z Karoliną Cichą, Jackiem BUDYNIEM Szymkiewiczem, Jackiem Mazurkiewiczem, scenograficznie z Mikołajem Maleszą, Katarzyną Samosiej, Markiem Janiakiem. Teatr Małe Mi realizował projekty społeczno-kulturalne: „Wędrowny Kram Podlaskich Opowieści”, „Rekonstrukcja Tradycyjnych Podlaskich Zabawek” (zabawki do spektaklu Fintikluszki), „TUWIM Julek – PARA buch, FRAZY w ruch”(spektakl tworzony w Łodzi w ramach Roku Tuwima).

 

Podczas licznych wędrówek teatr znakomicie sprawdził się na profesjonalnych scenach, w plenerach i miniaturowych salkach najdalszych zakamarków kraju.

 

Reżyser spektaklu Sława Tarkowska - Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie - Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, Tyflopedagogiki na APS i Studium Socjoterapii w Warszawie. Aktorka, animatorka kultury w projekcie Narodowego Centrum Kultury „Gmina Supraśl – Mała Ojczyzna, Wielki Świat” , bajkoterapeutka. Współtwórczyni teatru „K3”. Nagradzana za zmysł plastyczny i kontakt z widzami. („Atest ASSITEJ”, nagroda na Festiwalu Dramaturgii dla Dzieci i Młodzieży „KON-TEKSTY” w Poznaniu 2005 i Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Złoty Delfin” w Warnie). Lalkarka w spektaklu Anny Seniuk "Hops oto Drops". Stypendystka Ministra Kultury w 2019 roku.

 

Czytamy polskie książki w Niepodległej „Skrzat w krzywej czapce” spotkanie z Wojciechem Widłakiem – Instytut Książki. Czyta Agnieszka Więdłocha

 

 

Twórca legendarnego „Pana Kuleczki” powraca z nową książką napisaną specjalnie na zamówienie Instytutu Książki. „Skrzat w krzywej czapce” to urocza opowieść dla dzieci wczesnoszkolnych, kolejna odsłona w trwającej od kilku lat kampania społecznej promującej czytelnictwo „Mała książka - wielki człowiek”.

 

Nie będzie to zwykłe spotkanie autorskie – Wojciech Widłak, jako czarujący gospodarz zaprosi dzieci do twórczego dialogu, zapyta o ich wspomnienia i marzenia, oraz wszystkie ważne dziecięce sprawy. Ilustratorka książki Aleksandra Krzanowska na żywo zilustruje te dialogi. Fragmenty książki przeczyta też gość specjalny – Agnieszka Więdłocha. Książka będzie też nagrodą w licznych przeprowadzanych tego dnia konkursach.

 

Wojciech Widłak – pisarz, dziennikarz. Autor uwielbianej przez dzieci serii przygód Pana Kuleczki, stworzonej z wybitną ilustratorką Elżbietą Wasiuczyńską, oraz opowieści o Wesołym Ryjku, którego narysowała Agnieszka Żelewską. Historie te ukazywały się w czasopiśmie „Dziecko”, by następnie trafić do równie poczytnych książek.

 

Agnieszka Więdłocha – aktorka teatralna i filmowa, znana z produkcji takich jak „Planeta Singli” , „M jak miłość” oraz Komisarza Alexa. Dużą popularność przyniosła jej rola w uwielbianej serii „Czas honoru”. Prywatnie zaangażowana w ważne akcje społeczne, min. pomoc kombatantom.

 

Polskie Radio Dzieciom zaprasza: Występ laureatów Festiwalu Piosenki Polskiej "Płytoteka"

Na naszej scenie zaprezentują się wyjątkowo utalentowane dzieci – laureaci IV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Polskiej "Płytoteka". Konkurs odbywa się co roku, jego organizator to Akademia Teatru Muzycznego „Artysta”, a patronem medialnym jest Polskie Radio Dzieciom. W trakcie konkursu dzieci występowały w 3 kategoriach wiekowych.

 

Na naszej scenie wystąpią następujące młode artystki z wybranymi przez siebie utworami:

Aleksandra Szczygielska – laureatka Grand Prix - Uwierz Polsko,

 

Maja Koszewska  II miejsce w kategorii  6-7 lat, Do Re Mi 

 

Nadia Szadkowska III miejsce  w kategorii  6-7 lat ,Taki Kraj  

 

Gracjana Górka  I miejsce  w kategorii 8-10 lat, Dziś idę walczyć mamo

 

Antonina Adach, II  miejsce  w kategorii 8-10 lat  Mamo Tyś Płakała

 

Magdalena Groszek III miejsce w kategorii  8-10 lat Zamek pośród chmur

 

Julia Kur III miejsce w kat. 11-16 lat, Prawie się udało

 

Wiktoria Wolańska I miejsce w kat. 11-16 lat,  Ten jeden pocałunek

 

Lena Gosik  II miejsce  (w kat 11-16 lat), Jeśli nie wrócę

 

 

Krajobraz Niepodległej – warsztaty plastyczne – Marta Węglińska z Kobalt Migrating Platform

 

Co to znaczy dziki i naturalny? Czym jest polska łąka kwietna? Jak wygląda naturalny polski las? Czy każde województwo ma swój Park Narodowy? Dlaczego ochrona przyrody jest tak ważna? A co by było, gdybyśmy zamiast do szkoły chodzili po lasach, krzakach i górach, uczyć się o świecie właśnie będąc w terenie? To tylko pierwsze z pytań, które podczas warsztatu wspólnie zadamy przyrodzie. Będziemy rozmawiać o połączeniach w lokalnym środowisku naturalnym i zmianach klimatu, zadając coraz to nowe i nietypowe pytania.

 

Na niektóre z nich poszukamy odpowiedzi, wspólnie rysując ogromny Park Narodowy. Znajdzie się tu miejsce dla najróżniejszych zwierząt, grzybów, roślin i innych organizmów. Będziemy rysować góry, mokradła, rzeki, wydmy i wiele innych miejsc.

 

Prowadzenie: Marta Węglińska. Kobalt Migrating Platform to interdyscyplinarna inicjatywa w ramach której powstają programy kulturalne i artystyczne połączone z działaniami edukacyjnymi, oraz tematyczne warsztaty twórcze, samouczki i materiały edukacyjne. Kobalt bada i twórczo analizuje relacje zachodzące w przestrzeniach miejskich i naturalnych, pracuje z takimi 7 tematami jak: kultura i sztuka, architektura, ekologia, bioróżnorodność, świadomość społeczna. Kobalt został założony w 2018 roku, obecnie prowadzony jest przez Martę Węglińską i Agnieszkę Węglińską. Dotychczas Kobalt współpracował z 30 festiwalami, instytucjami i organizacjami kultury i sztuki (m.in.: z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, CSW w Toruniu, BWA w Tarnowie, Poznań Design Festiwal i Łódź Design Festiwal); prowadząc ponad 100 warsztatów i programów artystycznych.

 

 

Nasza Niepodległa z klocków COBI

 

Jak co roku do wspólnej twórczej zabawy zapraszają klocki COBI. W naszej kreatywnej strefie będzie można razem z animatorami zbudować co tylko wyobraźnia podpowiada.

 

W naszym namiocie znajdzie się też ekspozycja pojazdów wojskowych - od I wojny światowej do czasów współczesnych. Modele z klocków przedstawiające wybrane pojazdy (samoloty, czołgi, okręty) używane przez polską armię w tym m.in.: bombowiec Łoś, okręt ORP Błyskawica, czołg PT-91 Twardy i inne) Klocki COBI będzie też można wygrać w jednym z konkursów.

 

Projekt scenografii: Anna Mioduszewska

 

EWA DOBROWOLSKA – Prowadząca Pełna humoru i temperamentu aktorka - absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej (oddział w Białymstoku), posiadająca wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu różnego typu imprez, gal, spotkań integracyjnych czy widowisk plenerowych. Współorganizowała takie wydarzenia jak Olsztyńskie Lato Artystyczne, jarmarki dominikańskie czy „Podwieczorki z Kulturą” dla m.st. Warszawy. Z prowadzonym przez siebie Teatrem Prima od wielu lat bawi i wzrusza publiczność dziecięcą w całej Polsce. Jako doświadczona aktorka doskonale wyczuwa potrzeby i oczekiwania młodej publiczności, proponując ciekawe animacje, konkursy i dynamiczne zabawy.

 

PAŁAC SASKI DZIECIOM

 

Pałac Czapskich – główna siedziba ASP w Warszawie

 

Obecnie w Pałacu Czapskich prezentowana jest jubileuszowa wystawa Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie. Jest to jedna z największych na przestrzeni ostatnich dekad, prezentacja spektrum działań konserwatorskich – efektów pracy kolejnych pokoleń konserwatorek i konserwatorów. Wystawa prezentuje najciekawsze realizacje, zarówno konserwatorskie, technologiczne i artystyczne, jak i projekty naukowo-badawcze z ostatnich kilkudziesięciu lat, oryginalne dzieła sztuki po konserwacji, ale też ich makiety i dokumentacje obrazujące stan sprzed prac konserwatorskich.

 

Wystawa powstała w odniesieniu do najlepszych polskich i światowych praktyk nowoczesnej konserwacji i restauracji dzieł sztuki, łączących sztukę z nauką, tradycję z nowoczesnością, wiedzę i umiejętności z wielką pasją.

 

Dzięki współpracy Pałacu Saskiego i Akademii Sztuk Pięknych z okazji Święta Niepodległości będziemy mogli zaprosić publiczność na zwiedzanie wystawy i ciekawe warsztaty edukacyjne.

 

13:15 – 14:15 i 15:45 – 16:45 – ścieżka edukacyjna dla dzieci

 

Planując wystawę, jej twórcy i twórczynie pomyśleli także o najmłodszych zwiedzających. Specjalnie dla nich powstała ścieżka edukacyjna, na którą składają się zadania do wykonania podczas zwiedzania wystawy. Są one przypisane do poszczególnych sal. Można otrzymać je w formie wydruków wraz z ołówkiem i podkładką pod kartki przy wejściu na wystawę. Za wykonanie wszystkich zadań, młoda zwiedzająca lub młody zwiedzający otrzymają odznakę Młodszego Asystenta Konserwatora Zabytków. (dla grupy wiekowej 8-13 lat)

 

14:30 – 15:30 – współczesne techniki pozłotnicze

 

Uczestniczki i uczestnicy warsztatów samodzielnie wykonają ćwiczenia pozłotnicze na odlewach gipsowych i zapoznają się z warsztatem współczesnego pozłotnika oraz materiałami i technikami pozłotniczymi, umożliwiającymi indywidualną kreację artystyczną oraz pracę konserwatorską. Każda osoba uczestnicząca w warsztatach otrzyma materiały potrzebne do wykonania pracy pozłotniczej oraz bezpośrednią pomoc 10 w realizacji zadania. Zostaną też omówione narzędzia i materiały, którymi uczestnicy i uczestniczki będą się posługiwać. (dla grupy wiekowej 6+ oraz młodzież)

 

17:00 – 18:00 – Jak powstały książki, gdy nie było nawet długopisu?

 

Uczestniczki i uczestnicy warsztatów będą mieli okazję wypróbować narzędzia dawnego i współczesnego skryby. Ćwiczenia rozpoczną się od pisania patykiem oraz piórem gęsim, następnie zaprzyjaźnimy się ze stalówką i obsadką maczanymi w kolorowych atramentach. Każda osoba uczestnicząca w warsztatach będzie miała okazję zobaczyć i dotknąć papirusu, pergaminu oraz papieru czerpanego. Dowiemy się skąd się wziął atrament, z czego i jak go przygotowywano, a nawet jak zrobić własny w domu oraz dlaczego pisanie długopisem jest… niezdrowe. Poznamy też historię dawnej książki! (dla grupy wiekowej 6+) Powyższe wydarzenia mają charakter otwarty, liczba miejsc jest ograniczona - udział w wydarzeniu jest możliwy zgodnie z kolejnością przybycia. Wstęp wolny.

 

 

PAŁAC SASKI DZIECIOM

 

Oficyna Sztuk Pięknych ASP w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu

 

W dniu, w którym świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości, chcemy również opowiedzieć o Pałacu Saskim, który przez swą szczególną historię jest jednym z symboli Niepodległej Rzeczpospolitej. Poprzez zabawę i ciekawe zajęcia dzieci będą miały szansę zapoznać się z fragmentami historii Pałacu i historii Polski.

 

13:00 – 18:00 Strefa kreatywnej zabawy klocków COBI – budujemy Pałac Saski

 

Zapraszamy dzieci i całe rodziny do wspólnej zabawy architektonicznej z klocków. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia! W strefie będzie można podziwiać i zainspirować się modelem prawdziwego Pałacu Saskiego przygotowanego z kloców COBI.

 

13:30 – 14:30 Rodzinne historie - warsztaty tworzenia drzewa genealogicznego

 

Pierwszy Pałac Saski powstał jako siedziba królewska – dom panującej w Polsce dynastii Saskiej. Na warsztatach uczestnicy na przykładzie saskiej rodziny królewskiej dowiedzą się, czym jest genealogia, jakie są różnice miedzy pokrewieństwem a powinowactwem, czym jest drzewo genealogiczne i jak się je tworzy. Ta wiedza przyda się we własnych poszukiwaniach genealogicznych. Prowadzący podpowiedzą jak prowadzić domowe archiwum i jakie ważne informacje można w nim odnaleźć; jak w poszukiwaniach genealogicznych mogą pomóc stare fotografie; jak prowadzić rozmowy z najstarszymi osobami w rodzinie czy świadkami historii. Pokażemy podstawowe bazy internetowe pozwalające prowadzić poszukiwania bez wychodzenia z domu.

 

 14:45 – 15:45 Skarby Pałacu Saskiego – warsztaty gliniarskie

 

W czasie poprzednich wykopalisk na Placu Piłsudskiego w latach 2006-2008 archeolodzy odkopali wiele zabytkowych pamiątek przeszłości. Dziś, gdy na Placu Piłsudskiego ponownie widać fundamenty dawnego pałacu, chcemy zaprosić dzieci do kontaktu z historią tego miejsca poprzez zabawę z gliną. W trakcie warsztatów uczestnicy poznają historię i właściwości gliny, sięgają początków garncarstwa i spróbują swoich możliwości bawiąc się samoutwardzalną gliną. Po części teoretycznej wszyscy uczestnicy zajęć przystąpią do samodzielnego wykonania przedmiotu nawiązującego do zabytkowych artefaktów, znalezionych w piwniczce przylegającej do Pałacu Brühla. fot. Joanna Borowska)

 

16:00 – 17:00 W drukarni Pałacu Saskiego - warsztaty czerpania papieru

 

Od lat 60-tych XIX wieku, w czasach, gdy Pałac Saski zajmował Zarząd Warszawskiego Okręgu Wojskowego, działała tu drukarnia. Świadczą o tym znalezione w wykopaliskach płyty litograficzne. Działalność drukarni nie skończyła się z odzyskaniem niepodległości. Również dla Sztabu Wojska Polskiego drukowano tu przez całe międzywojnie dokumenty wojskowe i administracyjne.

 

Do działalności drukarni chcemy nawiązać zapraszając dzieci na warsztaty czerpania papieru. Skąd wziął się papier? W jaki sposób był kiedyś wytwarzany i co wpływa na specyfikę tego materiału? Na te i inne pytania odpowiedzą nasze warsztaty papiernicze, które przenoszą uczestników do zapomnianych czasów średniowiecza. Jest to jednocześnie pokaz czerpania papieru tradycyjną, zapomnianą metodą, jak również idealny sposób na naukę poprzez twórczą zabawę. Zajęcia stwarzają okazję do zapoznania się z historią piśmiennictwa, ale nie tylko. Podczas części praktycznej uczestnicy uczą się pisania gęsim piórem, barwienia papieru techniką japońską i odciskania pieczęci lakowej.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć