Warszawa

Muzeum na wynos w Muzeum Narodowym

Muzeum na wynos w Muzeum Narodowym

Muzeum na wynos to projekt umożliwiający wyjście z działaniami edukacyjnymi poza siedzibę Muzeum. Pozwala poszerzyć krąg odbiorców sztuki o grupy dzieci, młodzieży i osób starszych, mające znacznie utrudniony dostęp do zajęć prowadzonych w muzealnych galeriach. Warsztaty odbywają się w wyznaczonej przez zamawiającego placówce, mają charakter interaktywny i są bezpłatne.

 

Terminy warsztatów

Warsztaty prowadzone są w poniedziałki, wtorki i czwartki od września do grudnia 2022 roku. Godziny dostosowujemy do potrzeb placówki.

 

Jak zarezerwować zajęcia?

Warsztaty można zamówić telefonicznie od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00 pod nr tel. 22 629 50 60 lub 22 621 10 31 wew. 246 lub mailowo edukacja@mnw.art.pl.

Rezerwacje przyjmujemy od 19 września.

Dodatkowych informacji udziela Anna Ferster-Tarabuła (aferster@mnw.art.pl)

 

 

TEMATY WARSZTATÓW

 

Muzeum. Zrób to sam!
Długa jest droga od pustych ścian do muzeum pełnego dzieł sztuki, chętnie odwiedzanego przez licznych gości. Jej przebycie – stworzenie miniaturowego muzeum – to zadanie dla uczestników spotkania.

 

W pracowni malarza
Warsztat malarza to przestrzeń wypełniona ciekawymi przedmiotami – sztalugami, paletami, blejtramami. Unosi się tu zapach farb, kleju, olejów i pigmentów. Uczestnicy warsztatu przeniosą się na chwilę do pracowni artysty i spróbują swoich sił – zrobią farby i stworzą dzieło sztuki.

 

Warsztat rzeźbiarza
Z drewna, kamienia, metalu, gliny… rzeźbę można zrobić niemal ze wszystkiego. Od użytego materiału zależy wybór narzędzi i techniki. Warsztaty są doskonałą okazją do poznania tajników pracy rzeźbiarza i stworzenia własnego trójwymiarowego dzieła sztuki.

 

Zabawa w detektywa
Namalowane na portretach postacie owiane są tajemnicą. Kim były? Co lubiły? Skąd pochodziły? Otaczające je przedmioty to wskazówki, które pomogą nam rozszyfrować tożsamość bohaterów.

 

Tajemnice archeologii
Wykopaliska w czterech ścianach? To naprawdę możliwe! Spotkanie jest poświęcone archeologii i pracy archeologów, ich metodom i celom, jakie sobie stawiają. Nie tylko miłośnik starożytności znajdzie tu coś dla siebie.

 

 


Na temat „Muzeum na wynos”

Od momentu powstania w 2010 roku Muzeum na wynos cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony warszawskich placówek opiekującymi się osobami z niepełnosprawnościami oraz ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym. Odwiedziliśmy ich już blisko osiemdziesiąt, w tym: świetlice socjoterapeutyczne, Warsztaty Terapii Zajęciowej, przedszkola i szkoły specjalne, ośrodki wychowawcze, szpitale, świetlice szkolne oraz ośrodki pobytu dla osób starszych przewlekle chorych.

Muzeum na wynos lubiane jest w szczególności za intrygującą treść zajęć. Każdy temat posiada unikatowy scenariusz, co sprawia że nawet w przypadku kilkukrotnego spotkania z tą samą grupą zajęcia zawsze są ciekawe i zawierają w sobie element nowości. Chwalona jest także formuła spotkań, u której podstaw leży przede wszystkim obserwacja grupy. Doświadczeni prowadzący za każdym razem dostosowują poziom zajęć i zakres poruszanych zagadnień do bardzo zróżnicowanych możliwości percepcyjnych i manualnych uczestników.

 

____________________________

 

 

Koordynacja projektu:

Anna Ferster-Tarabuła, Anna Knapek, Marek Płuciniczak, Edyta Rubka-Kostyra, Barbara Tichy

 

Partnerzy:

Centrum Alzheimera w Warszawie, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy nr 2 w Warszawie i Szkoła Podstawowa Specjalna nr 99 im. Małego Powstańca

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć