Warszawa

Smakowity Dzień Dziecka z Muzeum POLIN

Smakowity Dzień Dziecka z Muzeum POLIN

W niedzielę 29 maja mamy przyjemność zaprosić wszystkie rodziny z dziećmi na ich święto – Dzień Dziecka z Muzeum POLIN. W tym roku będziemy odkrywać różne kultury przez ich kuchnie co pokaże dzieciom w namacalny sposób jak "smakują" inne państwa i obszary geograficzne.

 

Poszczególne potrawy nierozwerwalnie związane są z miejscem w którym powstały i historią danego Państwa. Często to właśnie wyjazdy zagraniczne otwierają nam oczy na zupełnie inne smaki i sposoby wykorzystania produktów które znamy. Poznanie danej kultury od strony jej kuchni jest najlepszym sposobem na generowanie od początku pozywynych wrażeń na temat obcego dla nas obszru kulturowego.

 

Kochani! Będzie się działo! wspólnie ruszymy w miasto, żeby rozwiązywać kulinarne zagadki i próbować przysmaków z różnych rejonów świata. Zagramy też razem w rodzinną grę na wystawie „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna”, a czasie warsztatów kulinarnych poznamy tajniki przygotowywania kruchego ciasta, a także podstawy hebrajskiego alfabetu. Na koniec tego wspaniałego dnia będziemy się bawić na koncercie zespołu.

 

Wstęp bezpłatny, obowiązuje rezerwacja bezpłatnych wejściówek: https://bit.ly/dzien-dziecka-wejsciowki

 

 

PROGRAM
 

Gra miejska "Podróż kulinarna po Muranowie" 

  • Od 11.00 do 17.00 (ostatni start spod muzeum POLIN o 15.30) 

Jesteście ciekawi świata? Chcecie poznać różnorodność tradycji i kultur „od kuchni”? Zapraszamy do udziału w grze, która odbędzie się w przestrzeni miejskiej w okolicach Muzeum POLIN. Na dobry początek przy wejściu głównym do muzeum odbierzecie pakiet startowy i ruszycie w miasto śladami smaków między innymi z dalekiego Wietnamu, Turcji, czy bliższej Ukrainy. W wyznaczonych miejscach nie tylko rozwiążecie zabawne zagadki, ale także będziecie mieli okazję spróbować przysmaków kuchni z różnych stron świata. Na finał zaprosimy Was do wspólnego stołu, który stanie przed muzeum. Tu oczywiście królować będą charakterystyczne smaki kuchni żydowskiej łączącej wiele tradycji.

 

W grze może wciąć udział 500 osób. Po rezerwacji bezpłatnych biletów możecie do niej dołączyć w każdej chwili dnia od godz. 11.00 do 15.30 i realizować zadania w swoim tempie. Na wszystkich wytrawnych graczy czekają drobne upominki!

 

Naszymi partnerami w grze są restauracje: Spice & You, Kafra Kebab, Bar Mleczny, Sushi Muranów, Trattoria Murano. 

 

 


Gra muzealna na wystawie „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna”  

  • Od 11.00 do 17.00 co godzina/ grupa max. 25 osób z edukatorem/rką  

 

Dla tych, co wolą krótsze podróże i wspólne zabawy pod dachem przygotowaliśmy grę muzealną po wystawie czasowej „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna”. Razem z naszymi edukatorami odkryjecie niejedną kuchenną zagadkę i zasmakujecie w zadaniach dla młodszych i starszych. Od rana do wieczora, co godzina grupami max. 25-osobowymi wchodzić będziemy na wystawę z zestawami do wspólnej gry. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc. A na wszystkich wytrawnych graczy czekają drobne upominki! 

Karty do gry rodzinnej po wystawie „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna” dostępne są również w j. ukraińskim. Grupie na godz. 11.00 towarzyszyć będzie tłumacz PJM.


Warsztaty kulinarne w Pracowni kulinarnej „U Fani” Muzeum POLIN 

  • godz. 11.00, 13.00, 15.00/ grupa max. 20 osób z edukatorem/rką  

W kuchni poznamy elementy kultury żydowskiej. Zapraszamy na wspólne szaleństwo w muzealnej pracowni kulinarnej łączące proste prace kuchenne takie jak mieszanie, ugniatanie i dosmaczanie z elementami nauki alfabetu hebrajskiego. Poznamy tajniki kruchego ciasta, z którego wycinać będziemy ciasteczka w kształcie liter. Kto wie, może niektórym uda się ułożyć z nich swoje imię w języku hebrajskim?  

Zapraszamy także rodziny z dziećmi z niepełnosprawnościami na godz. 11.00
Grupie na godz. 13.00 towarzyszyć będzie tłumacz PJM.
 

Koncert zespołu Tęgie Chłopy

  • godz. 17.00

 

Na dobre zakończenie dnia zapraszamy na koncert zespołu Tęgie Chłopy, który zagra utwory ze swojej najnowszej płyty „Rakieta”.

Ponad pół wieku po pierwszym lądowaniu człowieka na Księżycu i 14 lat od wynalezienia iphone'a wiejska muzyka ma niesłabnącą moc urzekania. Wzrusza, wprawia w zamyślenie, bawi, pobudza do ruchu i kreatywności.

Ty też chcesz się przekonać? Oto kluczyki do naszej rakiety. Usiądź wygodnie i odpal motor. Posłuchaj, jak pracują dysze-tłoki-klapy-miechy-druty-blachy. Wznieś się na orbitę okołoziemską i poczuj upojną lekkość wiru. Trochę to potrwa, ale na szczęście można śpiewać! W schowku pilota znajdziesz piosenki bogate w makroelementy śmiechu i — równie potrzebne dla zdrowia — mikroelementy smutku. Opowiadają o przygodach roślin, zwierząt i muzykantów planety Ziemia. Na pewno zaciekawią każdego kosmitę!

 

1/6
1/6
fot. Maciej Jaźwiecki / Muzeum POLIN
2/6
2/6
fot. Maciej Jaźwiecki / Muzeum POLIN
3/6
3/6
fot. Maciej Jaźwiecki / Muzeum POLIN
4/6
4/6
fot. Maciej Jaźwiecki / Muzeum POLIN
5/6
5/6
fot. Maciej Jaźwiecki / Muzeum POLIN
6/6
6/6
fot. Maciej Jaźwiecki / Muzeum POLIN

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć