Warszawa

Kosmos na wyciągnięcie ręki. Wystawa

Kosmos na wyciągnięcie ręki. Wystawa

Zobacz piękno Wszechświata podróżując do odległych o tysiące i miliony lat świetlnych mgławic i galaktyk.


9 października 2020 w Bielańskim Ośrodku Kultury miało miejsce otwarcie wystawy amatorskich (w przekonaniu autora) zdjęć obiektów Głębokiego Kosmosu wykonanych przez Łukasza Szczepańskiego pod polskim niebem. Autor w bardzo przystępny sposób przybliżył gościom zagadnienia związane z tą dziedziną fotografii. Pół żartem pół serio opowiedział o swoich początkach i długiej drodze, jaką przeszedł, by osiągnąć obecny, wysoki poziom. Wernisaż wzbogacił sprzęt fotograficzny i teleskop, jakimi się posługuje.

 

"Fascynacja Kosmosem narodziła się u mnie prawie 3 dekady temu podczas pobytu w Gorczańskim Parku Narodowym, gdzie moją uwagę zwróciło usiane gwiazdami, ciemne nocne niebo. Widok Drogi Mlecznej mocno utkwił w mojej pamięci – był jak głęboko zasiane ziarno, które zaczęło kiełkować kilka lat temu, kiedy ponownie spojrzałem w gwiazdy.  Początkowe obserwacje Kosmosu zacząłem łączyć z moją pasją do fotografii, próbując uwiecznić nocne niebo na zdjęciach.

 

Radość z odkrywania Wszechświata była niezwykła, a własne zdjęcia obiektów Głębokiego Kosmosu, znanych mi dotychczas z Teleskopu Hubble’a, motywowały do pogłębiania wiedzy i nabywania nowych umiejętności w tym pięknym i jednocześnie wymagającego hobby. Kolejne lata doświadczeń owocowały podróżami fotograficznymi w bliższe i dalsze zakątki Kosmosu, odległe nierzadko o setki milionów lat świetlnych. Nowymi pracami dzielę się na swoim profilu na FB AstrofotografiaAmatorska, oraz na astrofotograficznym blogu, który prowadzę na swojej stronie www.foto-zdjecia.pl. Zapraszam do obejrzenia pamiątek z tych podróży – Kosmosu na wyciągnięcie ręki" - mówi Łukasz Szczepański.

 

Wystawa dostępna do 29 listopada.

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć