Warszawa

Teatr Guliwer rusza w Polskę!

Teatr Guliwer rusza w Polskę!

Teatr Lalek Guliwer wyrusza w podróż po Polsce ze spektaklem „Czy umiesz gwizdać, Joanno?” w ramach 12. edycji programu Teatr Polska.

 

Sceniczną adaptację książki Ulfa Starka przygotowała dwójka aktorów Guliwera - Anna Przygoda i Tomasz Kowol, przybliżając młodym widzom twórczość jednego z najbardziej cenionych, szwedzkich autorów literatury dla dzieci. Spośród 115 przedstawień zgłoszonych do udziału w programie, spektakl „Czy umiesz gwizdać, Joanno?” znalazł się w szczęśliwej 19-stce wyróżnionych tytułów, które wyruszą w objazd. Podczas tournée we wrześniu i październiku Teatr Guliwer dotrze do Sejn, Suwałk, Ełku, Choroszczy, Konina, Środy Wielkopolskiej oraz Nowej Soli i zagra łącznie 11 spektakli. Po spektaklach odbędą się spotkania twórców z publicznością, które będą okazją do rozmowy o pracy nad spektaklem, ale też do przytaczania wspomnień z dzieciństwa i opowieści o relacjach ze swoimi dziadkami.

 

Celem akcji Teatru Polska jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny. Popularyzuje on sztukę teatralną oraz działa na rzecz niwelowania barier ekonomicznych w dostępie do teatru, szczególnie w miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków teatralnych. Program Teatr Polska jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. #jedziemyzteatrem #TeatrPolska2020

 

„Czy umiesz gwizdać, Joanno?”

  • autor: Ulf Stark
  • przekład: Katarzyna Skalska
  • adaptacja i reżyseria: Anna Przygoda, Tomasz Kowol
  • scenografia: Aleksandra Starzyńska
  • asystent scenografa: Marta Piotrowska
  • muzyka: Tomasz Kowol
  • projekcje multimedialne: Aleksandra Ołdak

 

Czy można umówić się na przyjaźń? A co, jeśli umowę zawiera chłopiec z pewnym staruszkiem i stają się dla siebie wnuczkiem i dziadkiem? Czy taka umowa to początek prawdziwej relacji? W kameralnym spektaklu na dwójkę aktorów poznajemy pełną przygód historię o przyjaźni ponad pokoleniami. W tej wyjątkowej opowieści zwykłe chwile radości i skromne szaleństwa sprawiają, że świat wokół bohaterów nabiera barw, a kiedy nadchodzi czas rozstania, pozostają wspomnienia. Wspomnienia o tym, jak fajnie razem puszczać latawce, uczyć się gwizdać, wspinać się na drzewa i rwać czereśnie. W spektaklu podziwiamy teatr opowieści zrealizowany w planie lalkowym z wykorzystaniem lalki tintamareski. Przedstawienie jest sceniczną adaptacją książki Ulfa Starka - jednego z najbardziej cenionych szwedzkich autorów literatury dla dzieci. Przedstawienie familijne dla widzów od 5 roku życia.

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć