Warszawa

Warszawskie Domy Kultury we wspólnym projekcie "Nadajemy Kulturę"

Warszawskie Domy Kultury we wspólnym projekcie "Nadajemy Kulturę"

W czasie pandemii bliskość i kultura zostały wystawione na próbę.

 

Po miesiącach lockdownu wielu z nas uświadomiło sobie, jak bardzo doskwiera nam brak możliwości fundowania sobie i bliskim „małych codziennych przyjemności”  - jak wyjście na koncert, spektakl, czy na zajęcia jogi, rysunku, robotyki, tanga, czy robienia kosmetyków. Doceniliśmy wartość kultury, która nagle stała się nieodstępna. Mimo upływu czasu przed nami wciąż stoją te same rozterki. Z jednej strony strach, z drugiej potrzeba rozwoju, przełamania rutyny.

 

Co jest dla nas bezpieczne? Może to, co bliskie, lokalne i kulturalne…, czyli mocna sieć warszawskich domów kultury. Gotowa na nowe otwarcie. W najbliższym sąsiedztwie, tuż obok domu każdego warszawiaka, oswojona. Niektóre domy kultury mają po 5o lat, inne cieszą się zaledwie kilkuletnim dorobkiem. Różni je kubatura, infrastruktura, sposób zarządzania, specyfika lokalna, wysokość dotacji, ale łączy wspólna misja, wartości, grupy docelowe, a przede wszystkim KULTURA i BLISKOŚĆ.

 

#Nadajemy Kulturę! Mocna sieć warszawskich domów kultury

 

Już we wrześniu 2020 domy kultury otwierają nowy sezon i zapraszają Warszawiaków na 24 wydarzenia. Wszystkie bezpłatne, różnorodne i bezpieczne, bo z zachowaniem rygorów koronawirusowych. Wydarzenia odbędą się w siedzibach domów kultury, w MALach, w przestrzeni miejskiej. Wszystkie na wyciągnięcie ręki, blisko odbiorców, bez barier.

 

Dom kultury jako żywa tkanka

 

Kampania #Nadajemy Kulturę! w swojej trzeciej odsłonie podkreśla, jak wielki potencjał tkwi w lokalnych domach kultury. W Warszawie jest ich kilkadziesiąt. Oferują zarówno regularne zajęcia warsztatowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych, jak również bogaty, comiesięczny repertuar wydarzeń dostosowany do potrzeb mieszkańców. Domy kultury to instytucje „żywe” i szybko reagujące na zmiany społeczne. Wiele z nich za priorytet przyjęło integrację społeczną i rozwój poczucia odpowiedzialności za otaczające je „mikro ojczyzny”. Stają się inicjatorami budowania pasiek, szycia maseczek, prowadzenia jadłodzielni i Miejsc Aktywności Lokalnej. Mówią „twórz z nami program instytucji!”, „miej wpływ na to co robimy!”. Warszawskie domy kultury mają i chcą być BLISKO Warszawiaków. Obok nowo wybudowanych osiedli mieszkaniowych powstają nowe filie, a szare parterowe budynki zamieniane są w nowoczesne siedziby.

 

Siła lokalności w epoce przesytu

 

Po czasie zamknięcia na pilnie strzeżonych osiedlach, człowiek zaczyna szukać drugiego człowieka. Czy łatwość dostępu mediów społecznościowych i serwisów VOD może być zagrożeniem dla dzielnicowych domów kultury?  Domy kultury z pewnością się obronią. Zapraszają do spotkań „na żywo” i pisania własnych scenariuszy rozwoju umiejętności, pasji i hobby. Proponują oryginalne warsztaty. Uczą projektowania przy użyciu drukarki 3D, szycia i tkania, śpiewu i pielęgnowaniu ogrodu wspólnotowego czy pracy nad autorskim spektaklem muzycznym np. o… uzależnieniu od Internetu. Nie udałoby się to, gdyby nie zmiana polityki dyrektorów, dla którzy coraz częściej sukcesem jest zadowolenie uczestnika i jakość, a nie kolejny rekord frekwencyjny.  Wspólnotowość to cecha, którą można osiągnąć w niewielkim gronie, ale widz, który jest w relacji z domem kultury, wróci wielokrotnie.

 

O potrzebie integracji środowiska

 

Jak podkreślają twórcy kampanii, #Nadajemy kulturę! to oddolna inicjatywa pracowników warszawskich domów kultury na rzecz rozwoju publiczności. Działają w myśl zasady: “współpracujmy, nie konkurujmy”. Tworzą przestrzeń do dyskusji, jakiej jeszcze w środowisku dzielnicowych jednostek kultury nie było. „Łączą nas wspólna misja i wartości. Sieciowanie daje początek nowym pomysłom oraz pozwala domom kultury wzmocnić się, przejść przez „zmiany”, np. związane z pandemią, by lepiej odpowiadać na potrzeby mieszkańców Warszawy”.
 

Kampania #NadajemyKulturę! realizowana jest przez 24 warszawskie domy kultury. W czasie lockdownu pracownicy działów promocji działów promocji i komunikacji napisali projekt #Nadjemy Kulturę!, który otrzymał dofinansowanie:

  • Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura-Interwencje 2020”
  • Miasta Stołecznego Warszawy
  • Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej.

 

Więcej informacji o #Nadajemy Kulturę! oraz kontakt dla mediów:

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć