Warszawa

 Zakończył się nabór prac do akcji #MojaPamiątka

Zakończył się nabór prac do akcji #MojaPamiątka

Akcja "Moja Pamiątka" - podsumowanie naboru prac

 

“Tata nigdy nie dał się przekonać do wstąpienia do partii. Wielokrotnie powtarzał nam, że „Polska Ludowa nie jest Polską”. (…). Ubolewał też, kiedy w czasach PRL wpisano Mu w Książeczce Wojskowej jako miejsce urodzenia – ZSRR, a w innej: narodowość – ZSRR. Podkreślał nam zawsze, że posiada świadectwa szkolne i wojskowe z orłem z koroną.” Historię pochodzącego ze Lwowa Pana Romana opowiedziała Muzeum Historii Polski jego córka - Pani Teresa. Właśnie zakończyło się nadsyłanie wspomnień w ramach akcji #MojaPamiątka.

 

Książeczka Wojskowa Pana Romana Michalewskiego. Przekazana w ramach akcji #MojaPamiątka przez Panią Teresę Bodynek.

 

"Otrzymaliśmy niemal 400 prac oraz wiele towarzyszących wspomnieniom pamiątek z domowych archiwów. W rozmowach telefonicznych usłyszeliśmy dużo wzruszających historii rodzinnych" - mówi Gabriela Sierocińska-Dec, koordynatorka akcji społecznej #MojaPamiątka.

 

“Nagle usłyszałam trzy strzały, w ogóle nie skojarzyłam, nie spodziewałam się, że mogą to być strzały wymierzone w Jana Pawła II. Zerwały się gołębie, ludzie znajdujący się na dachu zaczęli biec w dół. Nastąpiło niezwykłe poruszenie. Wszystko się wyjaśniło: strzały były skierowane do Ojca Świętego; zakonnica złapała zamachowca. Zjechało się bardzo dużo samochodów włoskiej policji, były włączone syreny policyjne. W górze nad placem latały helikoptery. Nastąpiło ogólne poruszenie, płacz i modlitwy. Potem na krześle, gdzie miał siedzieć Jan Paweł II ulokowano obraz Matki Bożej. Do późnego wieczoru pielgrzymi, ja wśród nich, przebywaliśmy na placu Świętego Piotra, gdzie się modliliśmy, płakaliśmy i śpiewaliśmy pieśni.” W ten sposób Pani Helena zapamiętała zamach na Ojca Świętego. 13 maja 1981 r. wraz z innymi pielgrzymami przebywała na Placu Świętego Piotra.

 

Zdjęcie z Placu Świętego Piotra w Watykanie w dniu 13 maja 1981 roku po zamachu na życie Jana Pawła II. Ze zbiorów prywatnych Pani Heleny Dłubały.

 

Akcja, skierowana do osób po 60. roku życia, zachęcała do podzielenia się swoim wspomnieniem. Punktem wyjścia do opowieści było zdjęcie, dokument lub film wideo z domowego archiwum, a prace były przygotowane w formie pamiętnika, rejestracji wideo, wpisu blogu lub kanale w mediach społecznościowych. W październiku z przesłanych prac oraz pamiątek zostanie przygotowana wystawa internetowa.

 

Strona projektu: mojapamiatka.muzhp.pl 

Patronat: rojekt został objęty honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Organizatorzy: Muzeum Historii Polski we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patroni medialni: Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A., Rzeczpospolita, Polska Press Grupa, Super Express, Gość Niedzielny, Głos Seniora, portal dzieje.pl.

 

Sprawdź inne historie nadesłane w ramach akcji #MojaPamiątka!

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć