Warszawa

Nowa wystawa dla dzieci w Zachęcie!

CO DWIE SZTUKI TO NIE JEDNA - 08.02 – 13.04.2020

 

Pierwsza wystawa, którą inaugurujemy sezon 2020 została przygotowana przez artystów i ich dzieci z myślą o innych dzieciach oraz ich opiekunach. Na otwarcie Co dwie sztuki to nie jedna zapraszamy w sobotę, 8 lutego o godz. 12:00. A w niedzielę, o godz. 12.15 małych i dużych widzów po wystawie oprowadzą kuratorki: Zofia Dubowska, Karolina Iwańczyk, Katarzyna Kołodziej-Podsiadło i Anna Zdzieborska.

 

Jak patrzą na świat artyści, a jak widzą go ich dzieci? Co ich cieszy? Czego się obawiają? Jak wspólnie widzą przyszłość? Zimowe ferie w Zachęcie otworzy pierwsza wspólna wystawa artystów i ich dzieci przygotowana z myślą o innych dzieciach i rodzicach.

 

Prace — wykonane specjalnie na ten pokaz — pozwolą przyjrzeć się tematom ważnym zarówno dla młodych twórców, jak i odbiorców sztuki. Dzieci artystów, włączone w proces powstawania dzieła sztuki współczesnej, zaproszą rówieśników do twórczego i aktywnego zwiedzania wystawy. A czas spędzony w galerii będzie również okazją do budowania i wspierania relacji między dziećmi i rodzicami.

 

Wystawa w Zachęcie stworzy nowe pole komunikacji i doświadczania sztuki. Izabela Chlewińska z Tomaszem Bergmannem i pięcioletnim Miłoszem koncentrują się na porozumieniu poprzez ruch i dotyk. Tworzą rodzinną instalację performatywną CIAŁO poświęconą bliskości, obserwacji i wspólnej medytacji. Zabierają nas w świat doświadczania ciała, ruchu i zmysłów za sprawą obiektów sensorycznych opracowanych ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszych widzów (0-3 lata).

 

Jaśmina Wójcik z córkami Zoją i Leą zaproszą publiczność do wspólnego budowania baz z bezpiecznych, naturalnych materiałów. Przestrzeń galerii wypełnią kryjówki wykreowane z koców, a w plenerze powstaną surwiwalowe budowle, gdzie wszystko będzie możliwe. Będą zachęcać do wspólnego powrotu do natury, odnalezienia w niej inspiracji do rodzinnych zabaw. Zbigniew Rogalski z synem Tymonem stworzą pracę inspirowaną wspólnym czytaniem. Instalacja W poszukiwaniu straconego czasu zabierze widzów w epicentrum śnieżycy stworzonej z tysięcy liter, najmniejszych cząstek wszelkich, przeczytanych oraz nieprzeczytanych jeszcze książek. Tymon wykona również galerię portretów bardzo ważnych osób, do których — w czasie trwania wystawy — być może dołączą inne znajome twarze? Tym razem autorstwa pozostałych uczestników wystawy. Olaf Brzeski z synem Konstantym zrealizują wspólnie instalację rzeźbiarską. A Kinga Nowak z synem Tytusem przygotują wielkoformatową abstrakcyjną grę Parkour, inspirowaną między innymi Minecraftem, do której wciągną wszystkich zwiedzających.

 

To że artyści zapraszają do współpracy swoje dzieci, nie jest nowym zjawiskiem. Na wystawie w „kąciku muzealnym”, do którego można zajrzeć przez specjalne okienka, pokazujemy: tkaninę Stworzenie świata Moniki Drożyńskiej i jej syna Tymona, rysunki tatrzańskich szczytów Zbigniewa i Tymona Rogalskich, instalację Pawła i Kosmy Althamerów, dokumentację akcji artystycznej Cecylii Malik Warkocze Białki, w której brała udział m.in. jej córka Urszulka oraz Totem MAMA Malwiny Konopackiej przygotowany wspólnie z Anielą, Teresą i Julią (które również współpracowały przy stworzeniu identyfikacji wizualnej wystawy).

 

Dzieci pozwalają nam spojrzeć na świat z innej perspektywy. Ważne, abyśmy znaleźli wspólny język. Takim polem porozumienia, ale też motorem ważnych zmian, może być właśnie sztuka współczesna. Wystawa w Zachęcie — zapewniając kontakt ze sztuką, dając swobodę i możliwość twórczego eksperymentowania — wspiera i buduje kreatywnych, otwartych i wolnych ludzi.

 

artyści i dzieci biorący udział w wystawie: Olaf Brzeski z Konstantym, Iza Chlewińska z Miłoszem, Kinga Nowak z Tytusem, Zbigniew Rogalski z Tymonem, Jaśmina Wójcik z Zoją i Leą
oraz Paweł Althamer z Kosmą, Monika Drożyńska z Tymonem, Malwina Konopacka z Anielą, Teresą i Julią, Cecylia Malik z Urszulą
kuratorki: Zofia Dubowska, Karolina Iwańczyk, Katarzyna Kołodziej-Podsiadło, Anna Zdzieborska
projekt ekspozycji: Lech Rowiński, Marta Rowińska / Beton
identyfikacja wizualna: Malwina Konopacka z Anielą, Teresą i Julią
informacja: głównymi odbiorcami wystawy są dzieci w wieku 0-10 lat wraz z opiekunami, ale mamy nadzieję, że każdy znajdzie dla niej coś dla siebie

 

Więcej

 

mat. Organizatora

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć