Warszawa

Dyskusyjny Klub Filmowy "Filmoniada" powraca z nowym programem

Dyskusyjny Klub Filmowy "Filmoniada" powraca z nowym programem

„Filmoniada” to DKF dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat oraz ich rodziców. Jak w poprzednim sezonie pokażemy 10 klasycznych filmów kinematografii światowej odwołujących się do dziecięcych emocji i wyobraźni, przybliżając jednocześnie na ich podstawie historię kina.


Seanse odbywać się będą raz w miesiącu w sobotnie popołudnia, od września do czerwca w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym. W ramach jednego pokazu odbędzie się prezentacja dotycząca aktora, reżysera i głównego tematu filmu, projekcja oraz dyskusja po seansie.


„Filmoniada” w nowy sezon wejdzie z mocnym przytupem – już 7 września zapraszamy na filmowe spotkanie ze Stanem Laurelem i Oliverem Hardym, czyli słynnym komediowym duetem Flip i Flap! Wybór najlepszego filmu z legendarnymi bohaterami nie był łatwy, dlatego pokazane zostaną aż trzy. Wszystkie obfitują w sceny pościgów, pomyłki i zabawne sytuacje.


Zaczniemy od Pomarańczy i cytryn (reż. George Jeske, 1923), którego akcja rozgrywa się w pakowalni tychże cytrusów. Jeden z pracowników kłóci się ze swoim szefem i w wyniku nieporozumień zmuszony jest do ucieczki z budynku przy pomocy urządzeń do pakowania owoców. Z kolei, W błocie i piasku (reż. Gilbert Pratt, 1922), parodiuje głośną Krew na piasku z Rudolphem Valentino. Fabuła W błocie i w piasku opowiada historię młodego torreadora, który nieroztropnie zadziera ze słynną hiszpańską tancerką.


W ostatnim z prezentowanych filmów – Skradzione klejnoty (reż. William C. McGann, 1931) – dzień po balu dobroczynnym Los Angeles obiega informacja o zaginięciu pereł lady Normy Shearer. Na miejsce kradzieży zostaje wysłany detektyw z zadaniem odnalezienia drogocennej biżuterii. W tym celu musi przesłuchać wielkie sławy Hollywood obecne poprzedniego dnia na zabawie. Zanim zagadka zostanie rozwiązana, Flip i Flap przeżyją wiele przygód.

 

Zapraszamy do FINA Wałbrzyska 3/5 w sobotę 7 września o godz. 16:00. Wstęp wolny!

 

I jeszcze lista filmów, które zostaną pokazane w ramach „Filmoniady” w kolejnych miesiącach:
Październik – Żółte psisko, reż. Robert Stevenson, 1957
Listopad – Baśń o szkarłatnym kwiecie, reż. Lew Atamow, 1952
Grudzień – To wspaniałe życie, reż. Frank Capra, 1946
Styczeń – Polowanie na mysz, reż. Gore Verbiński, 1997
Luty – Pippi wśród piratów, reż. Olle Helbom, 1970
Marzec – Paragon gola, reż. Stanisław Jędryka, 1969
Kwiecień – Czarodziej z krainy Oz, reż. King Vigor i Merwyn LeRoy, 1939
Maj – Zielona dolina, reż. John Ford, 1941
Czerwiec – W 80 dni dookoła świata, reż. Michael Anderson, 1956

 

Więcej
Wydarzenie na fb

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć