Warszawa

Męska Szopa na Woli - miejsce do majsterkowania dla każdego

24 sierpnia 2019 Wolskie Centrum Kultury otworzyło Męską Szopę – sąsiedzki warsztat stolarski.

 

Każdy mieszkaniec, bez względu na wiek i płeć, może bezpłatnie skorzystać z przestrzeni i specjalistycznego sprzętu stolarskiego. Gospodyniami Męskiej Szopy są dwie kobiety – Agnieszka Bykowska-Giler i Dorota Porowska. Nasze ekspertki doradzą i pomogą w obsłudze dostępnych narzędzi. Jest to druga tego typu szopa w Warszawie.

 

 

1/3
1/3

Mieszkańcy Warszawy odwiedzający naszą Męską Szopę będą mogli skorzystać ze specjalistycznego sprzętu stolarskiego i wykonać na miejscu to, co sobie wymarzą. Można zbudować coś od podstaw, naprawić lub przerobić gotowy sprzęt zgodnie z potrzebami. Mieszkańcy mogą szukać też wsparcia i rady u naszych ekspertek, które będą dyżurować w Męskiej Szopie w godzinach jej funkcjonowania. Warsztat w Wolskim Centrum Kultury będzie pełnił też ważną rolę społeczną. Chcemy, żeby mieszkańcy podczas wizyty mogli nawiązywać nowe relacje i integrować się. Wspólna praca zachęca do wymiany umiejętności i doświadczeń, co może zaowocować realizacją wspólnych pomysłów wpływających pozytywnie na jakość życia lokalnej społeczności. Męska Szopa będzie też pełnić funkcję platformy przywracającej pamięć o robotniczej historii Woli i dziedzictwie wielopokoleniowych zakładów rzemieślniczych, które do tej pory funkcjonują na terenie naszej dzielnicy.

2/3
2/3

Dzieci też mogą majsterkować!


Temu służyć będą cykliczne zajęcia w WCK „Dama z wiertarką” dla dzieci 7-12 lat, które z jednej strony będą kłaść nacisk na zainteresowanie uczestników majsterkowaniem, wspieranie procesu twórczego, a także naukę w duchu szacunku do przedmiotów. Męską Szopę otworzyły rodzinne warsztaty majsterkowania „Dama z wiertarką”, podczas których wykonano pierwsze prace twórcze.


Warsztaty rodzinne i tematyczne


Planujemy także organizować okazjonalne warsztaty rodzinne. Nie ma nic piękniejszego, niż międzypokoleniowa integracja, a temu służyć będzie także wspólna praca w Szopie. Będzie można liczyć na profesjonalny instruktaż w temacie obsługi narzędzi, bezpieczeństwa ich użytkowania, ale także z czasem z pewnością będą spotkania poświęcone choćby renowacji mebli, gdyż bliska jest nam ideologia Zero Waste!

3/3
3/3

Idea Męskiej Szopy


Męska Szopa jest inspirowana siecią Men’s Shed, która powstała i funkcjonuje w Australii. Tego typu warsztaty działają z powodzeniem także w innych krajach m.in. w Wielkiej Brytanii czy Holandii. Majsterkowicze z najbliższej okolicy mogą w nich bezpłatnie korzystać z narzędzi i realizować wspólne projekty.

 

Pierwszym celem, który przyświecał sieci Men’s Shed, była aktywizacja i integracja mężczyzn na emeryturze. Środowiska seniorskie skupione wokół instytucji kultury, Klubów Seniora czy Uniwersytetów Trzeciego Wieku są silnie sfeminizowane, ponieważ ich oferta jest lepiej dostosowana do potrzeb kobiet. Męskie Szopy mają poszerzyć tę ofertę. Nazwa warsztatu jest jasnym sygnałem dla mężczyzn, że mogą tutaj znaleźć dla siebie przestrzeń do działania.

 

Gospodarze Męskich Szop dbają jednak o to, żeby do wspólnej pracy w warsztacie zapraszać kobiety, młodzież czy rodziny z dziećmi. Jest to miejscem dla każdego, bez względu na wiek i płeć.


Partnerem strategicznym projektu „Męska Szopa” jest sieć szwedzkich multimarketów Jula. Męska Szopa w Wolskim Centrum Kultury jest częścią szerszej infrastruktury wspierającej integrację mieszkańców. Przestrzeń do majsterkowania znajduje się tuż obok Tajemnego Ogrodu i Kawiarni Sąsiedzkiej, w których mieszkańcy mogą się spotykać i realizować wspólne pomysły na działania sąsiedzkie.


Więcej informacji o Męskiej Szopie: www.wck-wola.pl


Męska Szopa w Wolskim Centrum Kultury (ul. Działdowska 6)


Godziny otwarcia: poniedziałek 12:00 – 15:00, wtorek 18:00 – 20:00, czwartek 12:00 – 15:00

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć