Szukając ciekawych propozycji na majówkę natrafiliśmy na Mikrowyprawy. Czym są i gdzie planowane są najbliższe? O tym rozmawiamy z Łukaszem Długowskim, Organizatorem i autorem książki pt. Mikrowyprawy w wielkim mieście.
CzasDzieci.pl: Skąd pomysł na Mikrowyprawy?
Łukasz Długowski: Z marzenia o….wielkich podróżach! Chciałem być podróżnikiem takim, jak Nansen, Roland Amundsen czy Marek Kamiński. i podróżować daleko, w odludne miejsca, żeby było trudno i ciężko. I taką próbę podjąłem w 2012 podejmując zadanie przejścia samotnie Norwegii na nartach. W trakcie tego zadania poczułem, że czyniąc wyprawy na takim poziomie ryzykuję życie i szczęście moich najbliższych. Wróciłem do domu. Jednak cały czas miałem w sobie ciekawość świata i chęć realizacji podróży. Szukałem sposobu i tak…natrafiłem na Mikrowyprawy czyli takie „kieszonkowe” podróże, które można realizować niedaleko domu bez żadnych barier: kondycyjnych, finansowych czy czasowych. Z miłości do podróży zrodziła się książka „Mikrowyprawy w wielkim mieście”.
CzasDzieci.pl: Czy Mikrowyprawy to relaks, ucieczka od rzeczywistości czy przygoda?
Łukasz Długowski: Właściwie wszystko w jednym: jest to ucieczka od rzeczywistości, odpoczynek, kontakt z przyrodą, radość. Bez ukierunkowania na wybitne osiągnięcia, a wyłącznie na przyjemność. Dzięki Mikrowyprawom odbudowuję swoje szczęście polegające na kontakcie z przyrodą. Jest mnóstwo teorii naukowych: ekopsychologia - kierująca nasze szczęście w stronę pierwotnych więzi z naturą, czy też teoria biofilii mówiąca o tym, że ludzie mają naturalne dążenie do kontaktu z przyrodą. I podczas Mikrowypraw, które odbywają się w górach, lesie czy nad rzekami ja to naturalne szczęście odbudowuję. Kontakt z przyrodą to wielowymiarowy dobrostan: wycisza, koi nerwy, zwalnia tętno, redukuje objawy ADHD.
CzasDzieci.pl Złote rady na Mikrowyprawy z dziećmi?
Łukasz Długowski: Przede wszystkim: dać się dzieciom pobrudzić! :) Często rodzinne spacery w przyrodzie obwarowane są rodzicielskimi zakazami. W taki sposób zabijamy naturalną ciekawość dzieci, odbieramy im sposób na fajną zabawę; dzieci w przyrodzie bawią się znakomicie, kreatywnie, ale uczą się funkcji społecznych i odpowiedzialności doświadczając mniejszych zagrożeń. Przyroda jest dla dzieci świetnym placem sensorycznym zabaw, który spełnia także funkcję edukacyjną.
Dziękujemy serdecznie za rozmowę, gratulujemy inicjatywy i zapraszamy na majówkę z Mikrowyprawami. Zbliża się majówka. To wymarzony moment na mikrowypawę. A Łukasz wydaje się być doskonałym kompanem. Chcecie spróbować? Dołączcie! A gdzie? Oto zajawka:)
28 kwietnia, sobota: ZJEŚĆ LAS
29 kwietnia, niedziela: BAGNO WCIĄGA
1 maja, wtorek: SAFARI NA BUGU
2 maja: GDZIE JEST WALLY?
3 maja, czwartek: BAGNO WCIĄGA
4 maja, piątek: mikro w trakcie przygotowań
5 maja, sobota: TAJEMNICZE ŻYCIE PSZCZÓŁ
link do wydarzenia, konieczne zapisy i rejestracja: facebook.com/events/366581510494911/
z Łukaszem Długowskim rozmawiała Agnieszka Bińczycka
fot. materiały Mikrowypraw