Warszawa

Kajko i Kokosz. Szkoła latania
Warszawa od 8 lat

Kajko i Kokosz. Szkoła latania

Musicalowa adaptacja komiksu Janusza Christy w reżyserii Jakuba Szydłowskiego i z muzyką Jakuba Lubowicza. Ten duet zrealizował już m.in. „Księgę dżungli” oraz „Przypadki Robinsona Crusoe” w innych teatrach w Polsce.

 

Christa przygody dwóch słowiańskich wojów – Kajka i Kokosza – rysował od 1972 r. Na początku w odcinkach, w „Wieczorze Wybrzeża”, a później w „Świecie Młodych”. To tam w 1975 r. zadebiutowała „Szkoła latania”. Jest to pierwszy komiks z serii, który został wydany w formie osobnego albumu oraz pierwszy komiks w Polsce, który trafił do kanonu lektur (IV klasa szkoły podstawowej). Teraz przyszedł czas na inscenizację w Teatrze Syrena w Warszawie.

 

W "Szkole latania" wątpiący w swoją siłę Łamignat otrzymuje od czarownicy Jagi rzekomo magiczną fujarkę i głęboko wierzy, że to właśnie dzięki jej dźwiękom może wywijać maczugą, by dalej łupić bogatych i wspierać biednych. Tymczasem Hegemon i jego zbójcerze chcą okraść i spalić Mirmiłowo. Kiedy w grodzie są Kajko i Kokosz, atak kończy się niepowodzeniem. Jednak Hegemon wpada na sprytny pomysł - podstępnie zaraża Mirmiła wizją latania. Kiedy kasztelan w towarzystwie Kajka i Kokosza wyrusza na Łysą Górę do Wyższej Szkoły Latania na Miotle, Hegemon szykuje się już do zdradzieckiego ataku...

 

Jak wygląda proces zamiany komiksu w musical? - Z kompozytorem Jakubem Lubowiczem współpracujemy od lat. Zanim postanie muzyka, omawiamy kierunek, który chcemy obrać. Dzięki temu piosenki stają się uzupełnieniem i wzbogaceniem historii, a nie tylko dodatkami – mówi reżyser Jakub Szydłowski. – „Kajko i Kokosz” to wspaniała intryga i skrzący się dowcip. W inscenizacji trzeba przekazać najważniejsze cechy każdej postaci, zależności między bohaterami i wierność zdarzeń. Muszą wybrzmieć kultowe teksty. Istotne będzie odwzorowanie kostiumów. Kiedy widz znający oryginał zorientuje się, że nie zmieniamy na siłę pierwowzoru, będzie mógł czerpać przyjemność z tego, w jaki sposób podobna, a w jaki nowatorska będzie musicalowa inscenizacja. Przemycimy też kilka zabawnych odniesień do obecnych czasów. Jednak istotą musi być zachowanie ducha pierwowzoru!

 

Opowiada kompozytor Jakub Lubowicz: - Muzyka jest współczesna, oparta na nowoczesnych bitach oraz brzmieniach, ale nie brakuje tu musicalowych songów, pozwalających aktorom zaprezentować swój kunszt wokalny. To spektakl barwny, różnorodny, momentami bawiący do łez, ale i nostalgiczny, poruszający. A muzyka mu w tym pomaga.

 

Spektakl nominowany do XVI Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury w kategorii "Najlepszy spektakl dla młodego widza".

 

Spektakl nominowany do Musicalowych Nagród Widzów za sezon 2021/22 w kategoriach "Najlepsza scenografia" (Grzegorz Policiński), "Najlepszy aktor pierwszoplanowy" (Marcin Wortmann), "Najlepszy aktor drugoplanowy" (Przemysław Glapiński), "Najlepszy plakat" (Rafał Szłapa).

 

Dziękujemy Fundacji Kreska im. Janusza Christy za udzielenie licencji na realizację spektaklu.

Spektakl dla widzów od 8. roku życia.

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych: tel. 22 10 11 616/630

Wydarzenia w Warszawie

Warto zobaczyć