Aktywny rodzic poszukuje kolejnych miejsc do eksploracji (raczej legalnej), wystaw, które zaangażują dziecko, tematów które zajmą małego człowieka na dłużej niż chwilę. Tak też można odkryć radość z nowo powstałego parku między blokami, doświadczyć po raz pierwszy uroków grzybobrania .Gdynia Design Days odbywa się w Gdyni po raz 10 - doprawdy jest warty odkrycia!
Kto był sprytny i szybki (my tym razem nie byliśmy), mógł się zapisać na warsztaty tematyczne. Jeśli nie mieliście dość szczęścia. to i tak damy Wam kilka powodów, aby przyjść do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni i poznać inne atrakcje Festiwalu GDD.
Meble, ceramika, buty, a nawet Ptasie Mleczko. Wystawa Elementarz Polskiego Designu zaangażuje Wasze dzieciaki. Przygotowano do niej zestawy łamigłówek, dzięki którym mały odbiorca dokładniej przyjrzy się eksponatom. Będzie to podróż w czasie dla starszych.
Zobaczycie jak ewoluowała butelka płynu Ludwik, jaki rower był szczytem marzeń naszych rodziców i z jakich prostych surowców można zrobić dobrą zabawkę. 100 eksponatów umieszczonych jest wzdłuż przyjaznym dzieciom ścieżek. Pięknym uzupełnieniem jest oprawa graficzna - ilustracje znanych Wam artystów.
Jacek Ambrożewski, Edgar Bąk, Maciek Blaźniak (Studio Ładne Halo- nasz patronat NieMapy), Katarzyna Bogucka, Ada Buchholc, Iwona Chmielewska, Robert Czajka, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Tymek Jezierski, Paweł Jońca, Agata Królak, Grażka Lange, Patryk Mogilnicki, Piotr Młodożeniec, Ania Niemierko, Ola Niepsuj, Marianna Oklejak, Paweł Pawlak, Dawid Ryski, Marianna Sztyma.
Temat ekologii pojawia się na wielu ekspozycjach festiwalu. Technologia i estetyka - poszukiwane są nowe rozwiązania dotyczące zmniejszenia ilości śmieci. Odbiorca może poznać sposoby na wykorzystanie surowców wtórnych, jak i odnawialnych źródeł energii.
Na GDD nie skupiamy się wyłącznie na pięknie wnętrza. Estetyczne ma być miasto - przestrzeń. Tak też dzieci mogą się przyjrzeć ciekawym sposobom na zazielenienie miasta (bomba kwiatowa). Okazuje się, że ładna może być nawet płyta chodnikowa - można jej odpowiednio ozdobić, dzięki czemu po deszczu, woda zapełnia wyryte w niej estetyczne kanaliki.
Warto zwracać uwagę dzieci na poszanowanie wspólnej przestrzeni, na jej znaczenie estetyczne, jak i funkcję społeczną
Większość wystaw jest w budynku, w którym mieści się Experyment (budynek III). Poćwiczycie nogi na schodach i korytarzach. W budynkach obok, również kryją się kolejne atrakcje (budynek II i III). Tak więc pamiętajcie o butelce wody i wygodnych butach.
Przygotujcie swoje nozdrza na zapachy. Niektóre eksponaty mają swój zapach. Zabaw pobudzających zmysły nigdy nie za wiele, i tak wśród projektów możecie znaleźć lampy reagujące na dotyk, miedziane instalacje, które ciekawie zmieniają kształt podczas dotykania, jak i masującą biżuterię.
Kolory - wystawa "future food lab" ma w sobie coś z Alicji w Krainie Czarów. Barwy, jak i ekspozycja jedzenia przyszłości łączy futuryzm z bajką. Jak będzie wyglądać nasz obiad za 100 lat? Świetny pomysł na ćwiczenie kreatywnego myślenia z dziećmi..
Ilustracje z wystawy Elementarz Polskiego Designu to sposób na odkrycie nowych tytułów do waszej biblioteczki. Na festiwalu znajdziecie też stoiska z książkami dla dzieci.