,,Taśmy Gdańskie’’ wyreżyserowane przez Wojtka Zrałka-Kossakowskiego, to spektakl, który dotyka trudnej historii powojennego Gdańska. Przybliża młodemu człowiekowi wspomnienia ludzi, którzy żyli w Gdańsku powojennym, opowiada trudne historie, bolesne, okrutne i makabryczne. Czuć agresję, obojętność, okrucieństwo, ale nie jest to próba rozliczenia się z przeszłością, to próba zrozumienia własnej tożsamości.
Młodzi ludzie często zadają sobie pytania: Skąd jestem? Kim jestem? Dlaczego tu jestem?….szczególnie Ci dociekliwi i ciekawi, z pasją historyczną….znajdą w tym spektaklu trochę odpowiedzi na swoje pytania - Dlaczego w moim mieście są napisy po niemiecku? Gdzie podziali się ludzie, którzy mieszkali w Gdańsku przed wojną? Kto i za co odbudował to piękne miasto? Nie każdy umie wytłumaczyć to swojemu dorastającemu dziecku, bo to niełatwa historia i może przez wielu nie znana czy przemilczana.
,,Taśmy Gdańskie ‘’ mierzą się z odpowiedzią na trudne pytania. Młody człowiek dowie się, że losy ludzi nie są takie oczywiste, a historia nie jest czarno-biała. Spektakl daje sygnał, że nie można jednoznacznie oceniać przeszłości, ludzi i wydarzeń. Można starać się je zrozumieć, ale przede wszystkim należy poznać historię, dotknąć jej, a nawet się z nią zmierzyć.
Fot. Piotr Pędziszewski
Samo przedstawienie od początku może budzić niepokój. Spektakl odbywał się w sali prób, bez żadnych wygód. Siedzieliśmy na materacach, a scenografia swoją surową formą przypominała wnętrze bunkra albo ładownię statku. Te wszystkie zabiegi sprawiają, że skupiamy się na treści, której jest bardzo dużo.
Aktorzy wciągają widza, tak że można się poczuć jakby się było częścią spektaklu. Scena jest ,,wszędzie’’, ale nie trwa to długo w pewnym momencie widownia zostaje ,,uporządkowana’’ i widz zostaje obserwatorem, a aktorzy wyodrębniają sobie scenę.
Dzięki ,,Taśmom Gdańskim” gimnazjalista ma szanse dotknąć historii, poczuć na własnej skórze lęk ludzi wypędzanych i trud życia na zgliszczach miasta, zobaczyć jak socjalizm opanował Gdańsk i co odebrał jego obywatelom, jak ludzie żyli i jak myśleli, całkiem nie tak dawno bo 71 lat temu.
JLS
Więcej zdjęć z premiery możecie zobaczyć tutaj.