Drodzy Rodzice. W naszych wydarzeniach i zapowiedziach pojawiło się nowe miejsce. Wraz z Panią Natalią Filipionek – Rybińską z Fundacji Wspólnota Gdańska przybliżymy Wam Oliwską Akademię Sztuki i zachęcimy do udziału w jej twórczych zajęciach.
Do kogo są kierowane Państwa zajęcia?
-Zajęcia prowadzone w Oliwskiej Akademii Sztuki są dla wszystkich: gdańszczan, gdynian, sopocian, jak również przybywających turystów. Tak naprawdę każdy może wziąć udział w interesujących i bezpłatnych warsztatach, spotkaniach i wykładach.
Kim są osoby prowadzące warsztaty i wykłady?
-Wszystkie wykłady i warsztaty prowadzą doświadczeni specjaliści na 7 wydziałach: Międzywydziałowym Instytucie Rodzinnym (w tym Wydział Literatury Dziecięcej), Sztuk Plastycznych, Mody i Urody, Robót Ręcznych, Wydziale Oliwistyki, Przyrodniczym oraz Literatury.
Każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz zajęć typowo dla rodzin z dziećmi, ukierunkowanych na rozwój wyobraźni i zdolności motorycznych, są również warsztaty i spotkania tylko dla dorosłych. W Akademii można zaprzyjaźnić się ze sztuką podczas zajęć z malarstwa, rysunku, fotografii, można również uszyć coś dla siebie lub np. wyhaftować serwetkę na prezent, czy wykonać kompozycję kwiatową. Gama warsztatów jest tak szeroka, że nie sposób wymienić wszystkich zagadnień.
W jaki sposób zapisać się na zajęcia? Czy są one bezpłatne?
-Rejestracja na warsztaty wymaga logowania poprzez stronę www.oas.edu.pl . Każdy uczestnik posiada własne konto, które po zalogowaniu pomaga w zapisie na warsztaty. Każdego 1-go dnia miesiąca można „wejść” na swoje konto i zaznaczyć warsztaty, w których chce się wziąć udział. Nie trzeba wysyłać maili i czekać na potwierdzenie.System sam informuje użytkownika, że został zapisany na warsztaty. Na spotkania i wykłady nie obowiązują zapisy.
Jakie zajęcia zaproponuje Pani naszym Czytelnikom?
-W najbliższym czasie dzieci będą mogły m.in. uczestniczyć w zajęciach taneczno-muzycznych, przygotują zdrowe słodycze i przekąski oraz pomogą ptakom w zimie – budując recyclingowy karmnik. Wszystkie dzieła, wykonane przez siebie podczas warsztatów, będą mogły zabrać ze sobą do domu.
Dlaczego mieścicie się Państwo akurat w Oliwie?
-Oliwa jest dzielnicą, w której między historią, a nowoczesnością powstała luka kulturalna. Oprócz Fundacji Wspólnota Gdańska prężnie działa tu Biblioteka Oliwska oraz Stowarzyszenie Stara Oliwa.
Zbyt mało jest w Oliwie instytucji, które posiadają ofertę kulturalną, tym bardziej bezpłatną. Chcemy wzbogacać starą Oliwę dając mieszkańcom możliwości rozwoju, kontaktu ze sztuką i wydarzeniami kulturalnymi.
Zapraszamy do korzystania z bogatej oferty Oliwskiej Akademii Sztuki, ale również innych wydarzeń, które organizujemy, jak np. : Międzynarodowe Święto Książki i Praw Autorskich, Święto dzielnicy VIVA OLIVA, czy bożonarodzeniowa Szopka z Piasku i Wigilia Oliwska. Wszystkie wydarzenia organizowane przez nas są bezpłatne.
Natalia Filipionek- Rybińska jest Koordynatorem Projektów Fundacji Wspólnota Gdańska. Misją Fundacji jest wspieranie rozwoju społeczności lokalnych poprzez kulturę, sztukę i edukację oraz rozwijanie współpracy z partnerami (galerie sztuki, szkoły artystyczne, organizacje pozarządowe) zaangażowanych w rozwój społeczności lokalnych w różnych miastach europejskich.
(źródło: www.wspolnotagdanska.pl)