Święta tuż tuż. Od początku grudnia Muzeum Miasta Gdyni wprowadza w prezentowy nastrój całe rodziny.
Co tydzień w grudniowe soboty o godz 11.00 Ośrodek Edukacji zamienia się w kulturalną manufakturę podarunków.
O warsztatach Sezon na prezenty opowiadają nam Panie z Ośrodka Edukacji: Margareta Sobczak, Dorota Dombrowska, Magdalena Dębna i Emilia Klimkiewicz oraz Justyna Gorgoń z Działu Promocji Muzeum Miasta Gdyni.
Czas Dzieci: Co Muzeum Miasta Gdyni przygotowało dla dzieci na ten gorący okres przed Świętami?
Magdalena Dębna: Mamy cykl warsztatów Sezon na prezenty rozpoczęty w zeszłym roku. Są to cztery soboty zaraz przed Świętami. Spotykamy się w Muzeum w Ośrodku Edukacji, żeby wspólnie wykonać podarunki, przedmioty, które później można dać bliskim. Zaczęliśmy warsztatem Folkowa bombka. Dzieci ozdabiały farbami bombki, a za inspiracje posłużyły kaszubskie wzory. Warsztaty były poprzedzone, krótką prelekcją na temat Świąt na Kaszubach. Chciałyśmy opowiedzieć o tym, jak spędzano Święta 100 lat temu w naszym regionie, kiedy to Gdynia nie była miastem, tylko niewielką wsią rolniczo-rybacką. 5 grudnia odbył się warsztat Zaprojektuj najlepsze życzenia. 12 grudnia odbywały się zajęcia Nie tylko na choinkę. Te warsztaty prowadziła pani Ola Trościankowska-animatorka kultury, która z nami już wielokrotnie współpracowała. Za każdym razem jej warsztaty podobały się zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Pani Ola robiła z dziećmi różne ozdoby z filcu. Były to ptaszki, malutkie choinki z zawieszkami. Pani Ola zawodowo jest związana z szyciem. Kończyła Łódzką Akademię Sztuk Pięknych, na wydziale projektowania ubioru, poza tym jej Bambaki- pluszowe stworki mamy w naszym sklepiku.
Emilia Klimkiewicz: Przed nami już ostatni warsztat 19 grudnia- Ocieplacz ze szkła. Będziemy wykonywać jakby podstawkę do świecy, którą dzieci będą zdobić. Taki prezent to piękne urozmaicenie pokoju, ozdoba ze świeczką, która nie jest całkiem tradycyjna.
Czas Dzieci: Czym różnią się te warsztaty od innych propozycji dostępnych na rynku?
Justyna Gorgoń: Ważny jest dla nas związek tematyczny pomiędzy tym co się dzieje u nas w Muzeum i tym jak myślimy w ogóle o Muzeum.
Bardzo lubimy architekturę, szczególnie tą modernistyczną, bo Gdynia jest właśnie taka.
Interesuje nas design, więc staramy się aby nasza oferta edukacyjna, była bezpośrednio związana z naszym profilem. Takiej oferty jest niewiele na rynku, przede wszystkim trójmiejskim, więc to wypełnia jakaś lukę.
Publiczność bardzo dobrze na to reaguje, więc uczestnicy do nas wracają. Te warsztaty, jak i pozostałe nasze działania wydają mi się interesujące i różne od tego co jest dostępne na zewnątrz.
Nasze Muzeum to też jest specyficzna przestrzeń, więc takie warsztaty w Muzeum to jest trochę coś innego niż zajęcia w klubach rodzica. Poza tym czuwa nad nami nurek, co też nas zobowiązuje.
Magdalena Dębna: Nurek to jest maskotka naszego muzeum. Kochają go dzieci i dorośli, którzy często wchodzą do Centrum Edukacji, wyłącznie żeby się z nim przywitać.
Margareta Sobczak: Podczas naszych warsztatów dzieci dochodzą do pewnych wniosków same, my tylko je ukierunkowujemy. Uczestnictwo w naszych aktywnościach, związanych z architekturą, czy designem pozwoli dzieciom inaczej spojrzeć na przestrzeń miejską i na to co je otacza.
Czas Dzieci: Do kogo kierowane są warsztaty?
Dorota Dombrowska: Zajęcia są dla rodzin z dziećmi. Proponowane są dzieciom od 6 do 12 roku życia, ale zapraszamy wszystkie dzieci. Zdarza się, że przychodzą rodziny wielopokoleniowe- od maluszków w wózku, po dziadków. W zadania zaangażowani są też rodzice. Część elementów jest dosyć trudnych. Dzieci też chętnie się integrują. Zawsze wprowadzamy jakiś element, żeby nasi mali goście mogli się lepiej poznać. Zapoznają się również rodzice. Całe spotkanie jest w rodzinnej, ciepłej atmosferze, w tle mamy świąteczne melodie. Mamy też przystrojoną salę.
Magdalena Dębna: Grupy nie są może duże – do 15 dzieci plus rodzice, czyli tak naprawdę około 40 osób.
Zapraszamy, aby dzieci zabierały ze sobą, jak najwięcej bliskich osób, bo im Nas jest więcej, tym przyjemniej tworzy się upominki.
Chcemy pokazać, że przyjemnością jest nie tylko dostawanie, ale i dawanie prezentu, takiego od serca, zrobionego samodzielnie.
Czas Dzieci:Czy są jeszcze wolne miejsca na ostatnie grudniowe warsztaty?
Magdalena Dębna: Zostały już ostatnie wolne miejsca. Zainteresowanych prosimy o wcześniejszą rezerwację w Ośrodku Edukacji Muzeum, telefonicznie: 58 662 09 35/36/37 lub mailowo: edukacja@muzeumgdynia.pl.
Koszt biletu rodzinnego to 15zł od uczestnika, opiekunowie mają wstęp bezpłatny.
Czas Dzieci: A więc widzimy się w Muzeum!