Trójmiasto

Noc Naukowców "Lem 2.0/22"

Noc Naukowców "Lem 2.0/22"

Spotkania z wybitnymi, polskimi uczonymi, strefa VR,  pokazy naukowe, mobilna gra czy obserwacje nieba – to tylko niektóre atrakcje, jakie przygotowano dla uczestników Nocy Naukowców w Centrum Nauki Experyment. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 30 września pod hasłem "Lem 2.0/22".

 

Wszyscy, którzy wezmą w nim udział, będą mogli dowiedzieć się więcej na temat nowych technologii, a także zanurzyć się w świat opisywany przez Stanisława Lema.


Noc Naukowców to cykliczna impreza popularnonaukowa. Odbywa się co roku we wszystkich krajach Unii Europejskiej – zawsze w ostatni piątek września. Nie inaczej będzie tym razem. Z tej okazji Centrum Nauki Experyment organizuje wieczór pełen naukowych wrażeń.
 
Hasło przewodnie tegorocznej gdyńskiej edycji wydarzenia to „Lem 2.0/22”. Na co mogą liczyć uczestnicy? Naukowcy i edukatorzy przybliżą możliwości, jakie dają nowe technologie. Będzie można również dowiedzieć się więcej o roli robotów w edukacji, zabawie i życiu codziennym.
 

– 30 września zapraszamy do Centrum Nauki Experyment na wyjątkowe wydarzenie – Noc Naukowców „Lem 2.0/22”. Nazwa wzięła się stąd, że w Experymencie przedłużamy o rok świętowanie setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema. Organizujemy wydarzenie, w którego ramach będzie można doświadczyć technologii oraz świata przyszłości, jaki Lem opisywał w swoich książkach. Na wszystkich gości czeka mnóstwo atrakcji – wykłady i spotkania z naukowcami, silent disco, mobilne planetarium czy obserwacje nieba  – zachęca Wojciech Zejda z Centrum Nauki Experyment.


Tegoroczna Noc Naukowców będzie wyjątkowo długa. Potrwa aż 6 godzin. Otwarcie bramek o godz. 18.00. 30 minut później na scenie zaplanowano science show pt. „Mój przyjaciel robot cz. I”. Poprowadzą go edukatorzy Centrum Nauki Experyment. Z kolei o godz. 19.00 w komnacie ciemności wykład na temat sztucznej inteligencji wygłosi dr hab. inż. Piotr Bilski z Politechniki Warszawskiej. O godz. 20.00 przed budynkiem rozpoczną się obserwacje astronomiczne, które poprowadzą goście z Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. O tej samej porze w komnacie ciemności prelekcję „Rozmowy ze Stanisławem Lemem” poprowadzi dr Maciej Dajnowski z Uniwersytetu Gdańskiego. Tuż po nim wykład pt. „Przyszłość w prozie Stanisława Lema” wygłosi dr hab. Agnieszka Gajewska z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Natomiast o godz. 22.00 komnatę przejmie Joanna Murzyn z Instytutu Ekologii Cyfrowej, która opowie o wirtualnych śmieciach. O tej samej porze na scenie Experymentu odbędzie się kolejne science show – „Mój przyjaciel robot cz. II”. O godz. 23.00 w komnacie ciemności wykład pt. „Future is now – inżynieria biomedyczna” poprowadzi dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek z Politechniki Gdańskiej.
 
Dodatkowo przez cały czas na wystawach będą czekać inne ciekawe atrakcje. Na co konkretnie mogą liczyć uczestnicy?
 
Wojny robotów – chętni dostaną szansę, aby zbudować swoje pierwsze roboty. Pomoże im w tym LOFI Robot. Potem konstruktorzy będą mogli przetestować roboty w akcji, wprawiając je w ruch lub korzystając z ich elektronicznych zmysłów.
 
W strefie malucha stanie mobilne planetarium przygotowane przez Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Projekcje będą dotyczyć m.in. zagadnień związanych z budową wszechświata. Seanse zaplanowano o: 18.3019.2020.1021.0021.50 oraz 22.40 (ilość miejsc podczas jednej projekcji ograniczona).
 
Nieopodal sceny będzie można spotkać niezwykłego gościa. Do Experymentu zawita bowiem robotka Noa wraz z Fundacją Marka Kamińskiego. Zainteresowane osoby mogą z nią porozmawiać o przyszłości.
 
Pojawi się też strefa programów AI. Niektóre współczesne programy komputerowe potrafią wykazywać działania, które nazwalibyśmy inteligentnymi. Chętni będą mieli okazję sprawdzić, jak działają programy AI w kreatywnej formie.
 
Nie zabraknie również ScienceComu, czyli strefy kół naukowych z trójmiejskich uczelni. Młodzi naukowcy zademonstrują efekty swoich prac oraz będą się starać zarazić uczestników pasją i entuzjazmem.
 
Podczas Nocy Naukowców wszyscy chętni będą mogli także zagrać w mobilną grę. Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie drużyny. Wygra ta, która wykaże się większą pomysłowością i logicznym myśleniem.
 
Z kolei salka hydro zmieni się w strefę druku 3D. Osoby biorące udział w warsztatach przekonają się, jak wygląda druk 3D od kuchni – od projektu do realizacji.
 
Mała komnata stanie się natomiast strefą VR. Każdy, kto do niej zawita, przeniesie się w zupełnie inne miejsce i zobaczy film „Kosmogonik”. Ten wyjątkowy projekt VR w reżyserii Pawła i Marty Szarzyńskich powstał na podstawie opowiadania „Uranowe uszy” Stanisława Lema.
 
Sala na I piętrze będzie strefą lektonów. W „Powrocie do gwiazd” Stanisław Lem pisał o lektonach, czyli dzisiejszych audiobookach. Dlatego w tej strefie będzie można zanurzyć się w całkiem innej rzeczywistości. Przewodnikiem po niej będzie dźwięk. Wystarczy założyć słuchawki i bawić się w rytm muzyki stworzonej przez sztuczną inteligencję.
 
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Centrum Nauki Experyment. Tam też są dostępne bilety na Noc Naukowców. Koszt jednej wejściówki to 15 zł.
 
Wydarzenie dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu ministra edukacji i nauki „Społeczna odpowiedzialność nauki”.

 

Mat. organizatora

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć