Muzeum Gdańska serdecznie zaprasza Mieszkańców i Turystów do wspólnego spędzania czasu w ramach corocznej inicjatywy „Akcja Lato”. Wakacyjny urlop spędzony wśród gdańskich zabytków, może być inspirującym i ciekawym przeżyciem. Odpłatne zajęcia adresowane są do turystów odwiedzających Gdańsk, ale również doa mieszkańców, którzy chcą odkryć na nowo historię swojego miasta.
Staramy się być głosem ponad tysiącletniego miasta i użyczamy go wybitnym gdańskim mieszkańcom, którzy współtworzyli to wyjątkowe lokalne dziedzictwo.
Z nami poznasz nie tylko uczonych lokalnych patrycjuszy czy polityków, pokazujemy też dzieje bajeczne i mitologiczne stwory, których tak wiele w otaczającej architekturze.
Można Gdańsk zobaczyć, ale można i POZNAĆ, a wybór należy do WAS!
Zajęcia adresowane są do odbiorców w każdym wieku. Z oferty będzie można skorzystać we wszystkie dni tygodnia, począwszy od 25 czerwca do 31 sierpnia, w godzinach 10.30-14.00 po uprzedniej rejestracji telefonicznej, pod numerem 514 222 205, bądź mailowej pod adresem edukacja@muzeumgdansk.pl.
Koszt zajęć to 4 zł od osoby. W przypadku grup zorganizowanych jeden opiekun na dziesięcioro podopiecznych jest zwolniony z opłat. Pozostałe ulgi i zwolnienia z opłat reguluje Regulamin zwiedzania Muzeum Gdańska.
UWAGA! Grupa musi liczyć minimum 4 osoby.
Zajęcia będą prowadzone w języku polskim, ukraińskim i angielskim.
Gdańsk, przez lata największe miasto i główny port Rzeczypospolitej, był łakomym kąskiem dla wszelkich armii. Musiał być gotowy na przyjęcie każdego ataku. Podczas spaceru przewodnik przybliży historię miejskich fortyfikacji, strukturę i organizację wojsk miejskich i opowie o zmieniających się przez stulecia metodach walki, ewolucji uzbrojenia i umundurowania. Dawne obiekty wojskowe zdradzą swoje tajemnice, a takie powiedzenia jak "pójść w kamasze", czy "sprawa spaliła na panewce", staną się bardziej zrozumiałe.
Miejsce zbiórki: Dziedziniec Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47
Spojrzymy na miasto oczami pana Jana Uphagena. Zobaczymy, jak wyglądał dzień zamożnego mieszczanina w epoce oświecenia: od porannej domowej krzątaniny, poprzez spacer po ulicy Długiej do Ratusza Głównego Miasta, pracę rajcy i interesy, a także wieczorne rozrywki w Dworze Artusa.
Miejsce zbiórki: Dziedziniec Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47
W każdym dużym mieście niezwykle istotne było przestrzeganie i egzekwowanie prawa. Metody, jakie stosowano w przeszłości, często mogą być dla nas zaskakujące. Podczas spaceru odwiedzimy dawne miejskie więzienie, poznamy pracę dawnego kata i sędziego. Główne Miasto kryje wiele pamiątek związanych z tematem wymiaru sprawiedliwości. Odkryjemy je podążając śladami dawnych gdańszczan.
Uwaga: Spacer przeznaczony dla uczestników powyżej 10 r. ż.
Miejsce zbiórki: Dziedziniec Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47
Wielka Aleja w Gdańsku to wyjątkowa przestrzeń, jeden z najcenniejszych zielonych zabytków w Gdańsku, obszar unikalny w skali kraju – najstarsze w Polsce miejskie założenie zieleni w formie dwukilometrowej, czterorzędowej alei. W XIX wieku obok paryskich Pól Elizejskich była zaliczana do najbardziej reprezentatywnych przykładów tego typu projektów.
Rozciągnięta wzdłuż dzielnicy Aniołki jest nieodłącznym elementem krajobrazu miasta, ale też miejscem pełnym tajemniczych zakamarków i historii. Pod koniec lat 60. XVIII wieku założył ją burmistrz gdański Daniel Gralath i przetrwała do dziś pomimo burzliwych losów: rozbiorów Polski, odbudowy przez mieszkańców po wojnach napoleońskich, licznych prac ogrodniczych, nasadzeń, wprowadzenia ruchu dla tramwajów konnych, wreszcie samochodów i tras rowerowych czy remontów w ostatnich latach. Wokół niej do dziś dzień znajdują się ważne gdańskie obiekty takie jak Opera Bałtycka, historyczne i zabytkowe wille z przełomu XIX i XX wieku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska oraz parki na terenach pocmentarnych, w tym zabytkowy park Steffensów.
Uwaga: konieczność uiszczenia wcześniejszej opłaty w dowolnej kasie Muzeum Gdańska.
Miejsce zbiórki: przystanek tramwajowy Brama Oliwska
Kultura dawnego Gdańska to w dużej mierze kulinaria. Do największego portu Rzeczypospolitej docierały towary z najodleglejszych zakątków świata. Przyprawy, egzotyczne owoce i pomysły na ich wykorzystanie w kuchni. Gdańską kuchnią zachwycała się polska szlachta i koronowane głowy. Podczas naszej gry miejskiej uczestnicy poznają miasto od kuchni. W przenośni i dosłownie, ponieważ rozwiązaniem będzie XVIII-wieczny przepis na ciasto, które niegdyś gościło na świątecznych stołach!
Uwaga: gra terenowa odbywa się bez udziału pracowników Muzeum Gdańska
Miejsce zbiórki: Dziedziniec Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47
Nowożytny Gdańsk. Niderlandzki kupiec van Worden. Tajemniczy rękopis. To trzech bohaterów tej zawikłanej gry terenowej, która przeniesie uczestników w czasy Rzeczypospolitej Obojga Narodów do Gdańska, który był wówczas bogatym miastem, przyciągającym wielu kupców z rozmaitych odległych krajów. Jednym z nich był niderlandzki kupiec van Worden. Wizyta w mieście, prócz handlowych obowiązków, miała jeszcze jeden cel. Na dziedzińcu Ratusza Głównego Miasta, po zakończeniu spraw urzędowych, van Worden otrzymał tajemniczy rękopis zawierający instrukcje…
Uwaga: gra terenowa odbywa się bez udziału pracowników Muzeum Gdańska
Miejsce zbiórki: Dziedziniec Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47
Spotkanie to poświęcamy morskiemu dziedzictwu miasta. Poprzez postacie kaprów i morskich awanturników łagodnie wejdziemy w tematykę roli morza i znaczenia nadmorskiego położenia naszego miasta. Ahoj przygodo!
Miejsce zbiórki: hol Dworu Artusa (przy kasie), Długi Targ 43/44
Państwo Uphagenowie zapraszają najmłodszych do swojego przepięknego domu przy ulicy Długiej. To wyjątkowy zaszczyt, dlatego musimy tu przyjść! Wykorzystując wszystkie zmysły, odkryjemy, jak żyli gdańszczanie dawno temu, a także jakie tajemnice skrywały ich domy…
Miejsce zbiórki: Sień Domu Uphagena (przy kasie), ul. Długa 12
Gdańsk jest jednym z nielicznych miast, które herb otrzymały z nadania monarchy. To Kazimierz Jagiellończyk nadał przywilejem z dnia 25 maja 1457 roku nie tylko prawo do używania czerwonego wosku (stąd czerwona tarcza) i ubogacił dotychczasowy herb miejski przez umieszczenie na nim w górnej części tarczy złotej królewskiej korony, ale i wskazał jeden z przynajmniej czterech używanych wówczas w Gdańsku herbów. Jeszcze w tym samym roku ukazuje się pieczęć na której jest wizerunek nowego herbu i to od razu z trzymaczami w postaci lwów. Potwierdza i utrwala się taki wizerunek herbu obficie zdobiąc architekturę miasta jak i widnieje on na licznych emisjach monet gdańskich. Na przykładzie dziejów herbu naszego miasta porozmawiamy o sztuce herbowej i rozwoju heraldyki.
Miejsce zbiórki: Dziedziniec Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47
Obywatele Ukrainy będą mogli skorzystać z oferty nieodpłatnie w ramach akcji Muzeum Gdańska „Solidarni z Ukrainą”. Zajęcia adaptacyjno-integracyjne oraz kursy językowe będą odbywać się w sali edukacyjnej w Ratuszu Głównego Miasta przy ul. Długiej 46/47.
wtorek, godziny 15.00-17.00 mamy z małymi dziećmi oraz 17:00-19:00 osoby dorosłe
środa 15.00-17.00 mamy z dziećmi 8-15 lat oraz 17:00-19:00 młodzież
czwartek 14.30-16.30 dzieci w wieku 10-15 lat
piątek 15.00-17.00 młodzież 15+
Konieczna wcześniejsza rejestracja pod nr 730 042 459.
Konieczna wcześniejsza rejestracja 576 805 085.
Dla wszystkich!
Od 25 czerwca do 31 sierpnia w godzinach 10.30-14.00
60- 90 minut
Wystarczy zadzwonić pod numer 48 514 222 205 lub wysłać email na adres edukacja@muzeumgdansk.pl
polski, angielski, ukraiński
4 złote od osoby (nie dotyczy zajęć Solidarni z Ukrainą)
Opiekunowie (jeden na dziesięciu podopiecznych) nie uiszczają opłaty. Grupa musi liczyć minimum 4 osoby.