Trójmiasto

"Raz na ludowo. Od folkloru tanecznego do folku". Wystawa w Nadbałtyckim Centrum Kultury

Zapraszamy na wyjątkową wystawę!

 

Tej jesieni galeria Nadbałtyckiego Centrum Kultury rozbrzmi dźwiękami oberka, rheinländera i polki – miłośników tańca i folkloru zapraszamy na wystawę „Raz na ludowo. Od folkloru tanecznego do folku”. Ostrzegamy: na tej imprezie nie ma podpierania ścian! Ekspozycja przeprowadzi widza od początków ruchu folklorystycznego aż do współczesności.

 

Na wystawie znajdą się m.in. makiety przedstawiające tańce o funkcji obrzędowej, filmy, liczne nagrania audio i zdjęcia, prezentujące temat tańca z perspektywy ogólnokrajowej. Kontekst regionalny ukażą stroje wykorzystywane przez zespoły folklorystyczne z terenu Pomorza (kaszubski, kociewski i borowiacki), a także instrumenty ludowe na czele z prawie niespotykanym już w użyciu rzępielem.

 

Eksponaty pozyskane zostały z muzeów etnograficznych i regionalnych z Polski i Pomorza. Wykorzystano również cenne zasoby cyfrowe. Wierzymy, że wystawa pozwoli wskazać kierunki, w jakich podążało na przestrzeni lat zjawisko tańca wykonywanego przez mieszkańców polskich wsi, ale przede wszystkim, że skłoni do refleksji nad rolą tańca tradycyjnego we współczesnym świecie.

 

Więcej informacji tutaj.

 

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć