Trójmiasto

15. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów

15. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów

Kolejna odsłona Bałtyckich Spotkań Ilustratorów. 

 

Morze Bałtyckie to dla nas piękne plaże, mieniąca się kolorami woda i miejsce wypoczynku; miejsce inspiracji dla artystów, a także związane z nim przepiękne legendy różnych krajów leżących nad jego wodami.  Dla historyków gospodarczy rdzeń Ligi Hanzeatyckiej stanowi bogate pole badań nad losami historycznej i współczesnej Europy. Dla naukowców natomiast (m.in. biologów i ekologów) to największy obszar słonawej wody na świecie, półzamknięte i stosunkowo płytkie morze, które ze względu na swoją wyjątkowość od lat wzbudza ich wielkie zainteresowanie.

 

Czy Bałtyk pozostanie z nami na zawsze?  To co przyjmujemy za rzecz oczywistą i naturalną, może się jednak odmienić. Musimy się liczyć z zagrożeniami wiążącymi się z naszymi działaniami; z coraz bardziej postępującym zanieczyszczeniem Bałtyku, a co za tym idzie z jego stopniowym obumieraniem. Czy Bałtyk z nami zostanie? Czy stopniowo przekształci się on w zarastający, coraz uboższy w życie akwen, który zamieszkiwać będą nie dorsze i foki, ale bakterie i glony? Czy coraz płytsza woda zamieni się wreszcie w zieloną, zawiesistą breję? I tylko wieczne sinice będą pamiętały, że zarośnięty, bagnisty obszar był kiedyś Morzem Bałtyckim?

 

A jeśli morze zniknie zupełnie, a wraz z nim baśnie, legendy i mityczne morskie stwory? A co, gdy plaże zamienią się w miejsca, po których zamiast na piasku spacerować będziemy po ziarenkach wszechobecnego mikroplastiku, wzdłuż bezkresnego morza śmieci? Te pytania nurtują nas, mieszkańców wybrzeży Bałtyku, ale także artystów, którzy poprzez teksty, ilustracje, muzykę, filmy wyrażają swoje zaniepokojenie o los Bałtyku i poprzez swoje twórcze realizacje zapraszają do refleksji nad przyszłością naszego morza.

 

"Czy będzie z nami Bałtyk?" to temat przewodni tegorocznych 15. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów – już dziś zapraszamy do uczestnictwa w wystawie, spotkaniach, warsztatach i koncercie oraz do zapoznania się z przygotowaną specjalnie na tę okazję książkową niespodzianką.

Naszymi gośćmi będą m.in. Rasa Joni z Litwy, Gundega Muzikante z Łotwy,  Lucija Mrzliak z Estonii, Justyna Nyka z Norwegii oraz Joanna Czaplewska z Polski.

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć