Trójmiasto

Wystawa "Raport Życia" w Sopocie juz otwarta

Wystawa "Raport Życia" w Sopocie juz otwarta

Jak działają ptasie skrzydła? Gdzie mieszka krab? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć podczas spaceru po wystawie plenerowej „Raport życia”, dostępnej w Parku Hestii w Sopocie.

 

Ekspozycja prezentuje bajkę opowiadającą metaforycznie o podróży, przyjaźni i trosce o wspólne dobro Jest wynikiem współdziałania dwóch artystów: Bruno Neuhamera - rzeźbiarza i ilustratora oraz prof. Michała Rusinka – pisarza i literaturoznawcy. Wystawa związana jest z wydaniem Raportu Rocznego ERGO Hestii. Wystawę tworzą piękne ilustracje i fragmenty wierszowanej opowieści. Historia opowiada losy chłopca, który podczas licznych przygód zdobywa coraz większą wiedzę o Morzu Bałtyckim. Towarzyszy mu dziadek, stary rybak, który uświadamia głównemu bohaterowi, z jakimi problemami mierzą się obecnie mieszkańcy wód i my sami: wszechobecny plastik, ginące gatunki, podnoszenie się poziomu wód.

 

 

Wystawa ma wysoką wartość edukacyjną, a przedstawione treści powstały w oparciu o badania Instytutu Oceanologii PAN oraz rozmowy z ornitologami i rybakami. Mistrzowska zabawa słowem Michała Rusinka oraz piękne ilustracje i instalacje Bruno Neuhamera tworzą niezwykłą publikację o tematach ważnych i ponadczasowych wartościach. Bruno Neuhamer stworzył w Parku Hestii labirynt wypełniony instalacjami, a prof. Michał Rusinek przedstawił wierszem ich przygody. Na zwiedzających wystawę czekają Kormoran, koła sterowe, sieci rybackie i latarnia morska. Eksponaty można oglądać, wprawiać w ruch lub po prostu się nimi bawić, a fragmenty bajki przeczytać dzieciom podczas wspólnego spaceru.

 

„Ekspozycja nawiązująca do Raportu Rocznego ERGO Hestii jest zaproszeniem do wspólnej podróży po morskich głębinach. Wystawa angażuje zarówno małego, jak i dużego widza. Jest to miejsce do wspólnego eksperymentowania i odkrywania różnych form sztuki” – mówi Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii i dyrektor ds. Art Brandingu. - „Wystawa to także zaproszenie do wspólnego spaceru, do chwili rodzinnego odpoczynku, który w okresie pandemii stał się dla nas szczególnie ważny”

 

 

Zarówno utwór literacki, jak i ilustracje, które można oglądać na wystawie, zostały stworzone z myślą o Raporcie Rocznym ERGO Hestii. Raporty roczne ubezpieczyciela wychodzą poza zwyczajowe praktyki tworzenia takich publikacji. Ich twórcami są artyści wybierani w kolejnych edycjach konkursu Artystyczna Podróż Hestii.  Jednym z nich jest Bruno Neuhamer, który w tegorocznej publikacji wybrał temat poruszający problem troski i wzajemnej odpowiedzialności. Artysta, silnie zaangażowany w liczne akcje społeczne, postanowił skupić się na aspekcie ważnym dla każdego z nas. Motywem głównym wystawy, jak i raportu rocznego, stało się morze. Wciąż nie doceniamy negatywnych skutków, jakie ma zanieczyszczenie oceanów. Raport edukuje w tym zakresie zarówno młodszego, jak i starszego odbiorcę.

 

Wystawę można obejrzeć w Parku Hestii, znajdującym się pomiędzy sopocką plażą i ERGO ARENĄ. Jej organizatorem jest Fundacja Artystyczna Podróż Hestii. Do wystawy nawiązuje również mural Bruna Neuhamera, który powstał przy w pobliżu sopockiej plaży. Wstęp na wystawę jest wolny. Wystawa została zorganizowana z zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego. Wszystkie wykorzystane na wystawie materiały PCV i plastiki zostaną ponownie użyte do wykonania instalacji artystycznych.

 

 

Bruno Neuhamer - rysownik, ilustrator i rzeźbiarz urodzony w 1988 roku. Absolwent Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, który tworzy na granicy różnych dyscyplin sztuk wizualnych. Wierzy w moc obrazu, walczy o autonomię wytwarzanych przez siebie form w czasach nadprodukcji. Dobrze czuje się w świecie różnych koncepcji samego świata. Celem jego działań jest wywołanie określonych reakcji u odbiorców. Interesują go projekty mające realny wpływ na: rzeczywistość, bieg wydarzeń. Sztuka jest obszarem wolności, swobodnej wypowiedzi. Świadomy różnych zjawisk społecznych, każdorazowo rozważa przekroczenie granic stosowności, celem poszerzenia tego obszaru. Możliwość swobodnej ekspresji oraz poczucie sprawczości dają mu czasami wewnętrzny spokój. W ostatnim czasie skupiony na publikacjach dla dzieci. Jest m.in. autorem muralu Kory w Warszawie. Bruno Neuhamer jest finalistą organizowanego od 19 lat konkursu „Artystyczna Podróż Hestii” dla studentów uczelni artystycznych.

 

Prof. Michał Rusinek - polski literaturoznawca, tłumacz, pisarz, doktor habilitowany nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w teorii literatury. Pracuje w Katedrze Teorii Literatury na Wydziale Polonistyki UJ. Od 2005 jest członkiem Komisji Żywego Słowa przy Radzie Języka Polskiego PAN. Od 2012 roku prowadzi Fundację Wisławy Szymborskiej. Członek Rady Języka Polskiego VII kadencji. Autor licznych publikacji z zakresu teorii literatury oraz popularnych książek dla dzieci takich jak Mały Chopin, Kefir w Kairze, Rymowany przewodnik po miastach świata, Wierszyki  domowe, Sześć i pół tuzinka wierszyków Rusinka i wielu innych.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć