Trójmiasto

O Gdyni, Rodzinie i powrocie kultury - rozmowa z Naczelnik Wydziału Polityki Rodzinnej w Gdyni

O Gdyni, Rodzinie i powrocie kultury - rozmowa z Naczelnik Wydziału Polityki Rodzinnej w Gdyni

O otwieraniu bibliotek, muzeów, innych instytucji kultury, jak i najbliższych planach wydarzeń dla Rodzin opowiada pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. rodziny - Beata Szadziul.

 

Pani Naczelnik jak wygląda sytuacja z wydarzeniami dla Dzieci w Gdyni?

Beata Szadziul: Póki co obowiązują jedynie wytyczne GIS i MZ w związku z organizacją zajęć w przedszkolach i żłobkach.

 

Wytyczne GIS dla żłobków i przedszkoli

Wytyczne GIS i MZ

 

Wydaje mi się, że nie powstaną szczególne rekomendacje dla podmiotów organizujących zajęcia i eventy dla dzieci. O organizacji i udziale w zajęciach i eventach będą decydowali poszczególni organizatorzy i rodzice.

Powstają inicjatywy oddolne wspólnych spacerów. Wiem, że organizowane są kameralne spotkania, jednak to decyzje obustronne i bardzo indywidualne, oparte na dużym zaufaniu. Rodzice i dzieci są zmęczone obecnością w "telefonach i komputerach", choć staramy się jak możemy, żeby każdy to potrzebuje i szuka inspiracji ją otrzymał za pośrednictwem naszym kanałów informacyjnych www, FaceBook, YouTube. Chyba nam się to udaje.

 

Powoli będziemy otwierać muzea, galerie, biblioteki i inne instytucje kultury, które wykorzystują rekomendacje Ministerstwa i przygotowują przestrzeń na przyjęcie pierwszych odwiedzających. Rodzice będą mogli skorzystać i odwiedzić te miejsca. Postaramy się stworzyć jak najbezpieczniejsze warunki do korzystania z tej przestrzeni.

 

Czy są jakieś wytyczne odnośnie wydarzeń dla dzieci?

Miasto Gdyni póki co nadal wstrzymuje wszystkie warsztaty i spotkania oraz eventy plenerowe do końca roku szkolnego.  Zachęcamy do spędzania czasu w kameralnym gronie na świeżym powietrzu.

Ja prognozuję po rozmowach z organizatorami i rodzicami, że dawna formuła spędzania czasu musi poczekać. Na szczęście zbliżają się wakacje, jest ładna pogoda. Być może pierwsze wydarzenia to będą kolonie i półkolonie.

 

Czy wiadomo od kiedy w Gdyni będzie można organizować wydarzenia dla najmłodszych?

Prawdopodobnie w wakacje ruszymy z eventami w plenerze zachowując wszystkie niezbędne środki ostrożności. Mamy kilka ciekawych pomysłów. Pierwszym z nich będzie plenerowy Dzień dziecka.

Zachowamy dystans społeczny i zapewnimy dobrą zabawę - zobaczymy jak sprawdzą się takie działania. Taki mały test.

 

Sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Nikt nie wie, jakie skutki przyniesie to stopniowe odmrażanie... czy będzie wzrost zachorowań, czy ta nasza stabilna sytuacja się utrzyma i pozwoli nam na wznowienie oferty. Rodzice nadal boją się o dzieci, o swoich rodziców i samych siebie. Pozdrawiam z Gdyni rodzinnej!

 

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć