Trójmiasto

Nowe wystawy w Muzeum Miasta Gdyni

Nowe wystawy w Muzeum Miasta Gdyni

Mimo panującej pandemii, Muzeum Miasta Gdyni planuje otwarcie nowych ekspozycji, które będą dostępne dla zwiedzających w formie oprowadzań online, zaś z biegiem czasu zostaną udostępniane dla zwiedzających w formie fizycznej, w zależności od rozwoju sytuacji w kraju i na świecie.


O WYSTAWIE „GDYNIA – TEL AWIW” (30.04.2020 - ):
Już 30.04 otwarta zostanie gdyńska odsłona wystawy "Gdynia - Tel Awiw", którą w 2019 roku zorganizowano w warszawskim Muzeum POLIN. Jej pomysłodawcą i kuratorem był historyk sztuki Artur Tanikowski. Ekspozycja – w zmienionej formule – zawita do Muzeum Miasta Gdyni, dzięki współpracy między oboma muzeami oraz przy wsparciu Miasta Gdyni.
 
Zarówno Gdynia jak i Tel Awiw powstały niemal od podstaw, rosnąc w cieniu potężniejszych i starszych ośrodków – odpowiednio Gdańska i Jaffy. Dla obu impulsem do rozwoju była trudna sytuacja geopolityczna, nadmorskie położenie i wielkie, stawiane im oczekiwania. Oba miasta stały się swoistymi miastami migrantów, będąc przy tym, przez swoje porty („bramy na świat”) świadkami transferu ludzi, towarów, idei.

 

 

Na potrzeby wystawy w Gdyni podstawowym wątkiem i osią narracji stanie się architektura. Architektoniczny wymiar wystawy kształtować będą przede wszystkim znakomite makiety ikonicznych budynków Gdyni i Tel Awiwu. Twórcy wystawy w Gdyni szczególną uwagę poświęcą podobieństwom i różnicom między oboma miastami, w zakresach: układu urbanistycznego, charakteru zabudowy, brył budynków, a także funkcjom, jakie pełniły. Ważne miejsce w przestrzeni wystawy zajmie także kontekst historyczny, a wiele innych wątków pojawi się w ramach działań edukacyjnych i popularyzatorskich.

 

Wystawa, dostosowana do warunków i przestrzeni gdyńskiego Muzeum, a także do oczekiwań trójmiejskich odbiorców, została przygotowywana przez zespół pracowników MMG pod kierunkiem historyka Marcina Szerle oraz architektki i badaczki Anny Orchowskiej-Smolińskiej. 

 

Ekspozycji towarzyszy katalog pod redakcją Artura Tanikowskiego, wydany wspólnie przez Muzeum POLIN oraz Muzeum Miasta Gdyni.


JANUSZ KANIEWSKI. POLSKIE PROJEKTY POLSCY PROJEKTANCI.

Na bohatera kolejnej, siódmej już wystawy w cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci, Muzeum Miasta Gdyni wybrało Janusza Kaniewskiego. Przedwcześnie zmarły projektant to postać niezwykła, człowiek pełen wizji, silnie związany z Gdynią. Współtworzył festiwal Gdynia Design Days, doradzał też Prezydentowi Gdyni w sprawie estetyki miasta. W 2020 roku mija 5 lat od jego śmierci.

 

 

Na wystawie w Muzeum Miasta Gdyni, angażującej wszystkie zmysły odbiorców, zaprezentowana zostanie twórczość Janusza Kaniewskiego, uznanego na świecie polskiego projektanta samochodów, wrażliwego na problemy przestrzeni publicznej. W atrakcyjny sposób przedstawimy oryginalne rysunki projektowe Janusza Kaniewskiego i jego zrealizowane projekty. Przybliżymy świat bliskich mu idei, w tym spojrzenie na dizajn jako narzędzie, które poprawia funkcjonalność naszego otoczenia i współtworzy lepszą przyszłość. Wystawę dopełnią elementy multimedialne: film o projektancie, interaktywna aplikacja oraz polsko-angielski katalog. Kuratorką wystawy jest Anna Śliwa.

 

Wyjątkowość wystaw z cyklu "Polskie Projekty Polscy Projektanci" stanowi fakt, że jak do tej pory są jedynym wydarzeniem w Polsce cyklicznie ukazującym dorobek polskich projektantów. W ramach cyklu Muzeum Miasta Gdyni postanowiło pokazywać zarówno nestorów polskiego wzornictwa z olbrzymim dorobkiem, jak i twórców młodych, dynamicznych, którzy mają już na swoim koncie ważne i inspirujące osiągnięcia projektowe i produkcyjne. Nowy cykl ekspozycyjny został zainaugurowany w 2014 roku wystawą Zbigniewa Horbowego, uznanego twórcy szkła artystycznego i użytkowego. W następnych latach prezentowano twórczość Tomasza Rygalika, Marka Cecuły, Oskara Zięty, Karola Śliwki oraz Barbary Hoff.

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć