Szczecin

Nauka pływania dla niemowląt - zalety dla malucha i jego rodziców

Nauka pływania dla niemowląt - zalety dla malucha i jego rodziców

Coraz więcej rodziców decyduje się na zajęcia na basenie dla kilkumiesięcznych bobasów. Wbrew pozorom to nie kwestia mody, a realnych korzyści, jakie daje nauka pływania dla niemowląt. Oczywiście warto wcześniej skonsultować się z pediatrą, czy nie ma jakichś przeciwwskazań, ale zazwyczaj taka forma aktywności jest odpowiednia dla maluchów.

 

Kiedy rozpocząć naukę pływania?

 

Specjaliści zalecają, aby na pierwsze zajęcia na basen udać się, kiedy niemowlę ma 3-6 miesięcy. Wtedy potrafi już trzymać w miarę stabilnie główkę. Osoby, które obawiają się o bezpieczeństwo swoich pociech powinny pamiętać, że kontakt z wodą nie powoduje szoku u tak małego dziecka – jest wręcz naturalny ze względu na wcześniejsze doświadczenia życia płodowego. Z tamtego okresu pozostaje również odruch zamykania ust oraz wstrzymywania oddechu w wodzie, co zaczyna zanikać koło 7. miesiąca. Dlatego maluchowi nie zagraża zachłyśnięcie. Dziecko jest też w stanie spokojnie utrzymywać się na powierzchni wody.

 

Oczywiście nauka pływania dla niemowląt polega przede wszystkim na wspólnej zabawie z rodzicami i ćwiczeniu pewnych odruchów. Nie ma żadnych szans na to, że bobas zacznie pływać stylowo. Dopiero 4-letnie dziecko ze znacznie lepszą koordynacją ruchową może samodzielnie przepłynąć kilkunastometrowy odcinek w wodzie na plecach bądź na brzuchu. Wcześniej to raczej kwestia oswajania z wodą i pierwsze próby utrzymania się na powierzchni.

 

Jak wyglądają zajęcia pływania dla niemowląt?

 

Pierwsze kontakty malucha z wodą mają charakter zabawy i aquagimnastyki. Dla dziecka to powinna być przyjemność, tym bardziej że dzięki sile wyporu wody jest w stanie lepiej poruszać się niż „na lądzie”. Wiadomo, że mięśnie niemowląt są jeszcze bardzo słabe, więc zakres ruchowy kilkumiesięcznego dziecka, także względu na siłę ciężkości, okazuje się stosunkowo niewielki. Natomiast takie ograniczenia znikają w wodzie i bobas z pomocą rodzica jest w stanie swobodnie pluskać się na powierzchni.

 

W trakcie zajęć wykorzystuje się nie tylko kolorowe, piankowe zabawki, ale także muzykę. Rodzice uczą się prawidłowego trzymania i podpierania dziecka, a jednocześnie czasami śpiewają. W ten sposób maluch uczy się pewnych ruchów. Z kolei śpiewanie piosenek ma istotne znaczenie dla późniejszego opanowania przez dziecko umiejętności mowy. Nauka pływania dla niemowląt jest to zatem przyjemny czas spędzony wspólnie na grach, zabawach i bliskości dziecka z rodzicem.

 

Jakie są korzyści nauki pływania dla niemowląt?

 

Zajęcia w wodzie pomagają w harmonijnym rozwoju dziecka na poziomie fizycznym, psychicznym, społecznym i intelektualnym.

 

•             Aspekt fizyczny

To przede wszystkim odpowiednia stymulacja ruchowa, która pozytywnie wpływa na układ mięśniowo-stawowy i kostno-szkieletowy, bez nadmiernego obciążenia. Poprawia się koordynacja i płynność ruchów. Dlatego zajęcia w wodzie nie tylko stanowią profilaktykę zaburzeń rozwojowych i wad postawy, ale także zaleca się je w procesie rehabilitacji maluchów z asymetrią funkcjonalną i zaburzeniami napięcia mięśniowego. Dzieci z reguły szybciej zaczynają raczkować i chodzić. Jednocześnie wykazują większą odporność na infekcje i mają sprawniej działający układ oddechowy.

 

•             Aspekt psychiczny

Nauka pływania dla niemowląt rozwija zmysły, a to ze względu na wiele dodatkowych bodźców. Wykonywane ćwiczenia mobilizują cały organizm i przystosowują do radzenia sobie z nowymi doświadczeniami, ale również ze zmęczeniem i stresem. Woda działa też relaksująco. Dzięki temu rozwój psychiczno-intelektualny przebiega harmonijnie i prawidłowo.

 

•             Aspekt społeczny

Wspólna zabawa rodziców z dzieckiem zacieśnia więzy rodzinne i zarazem wzbudza zaufanie malucha, które czuje się bezpiecznie w obecności mamy i taty. Jednocześnie maluchy mają kontakt z innymi dziećmi oraz ich rodzicami, co kształtuje później umiejętności społeczne i przebywania w grupie.

 

Jakie korzyści z zajęć w wodzie dla rodziców?

 

Warto jeszcze podkreślić, że lekcje pływania dla niemowląt mają pozytywny wpływ nie tylko na dziecko, ale również na rodziców. Dorośli przede wszystkim uczą się, w jaki sposób bezpiecznie trzymać malucha i pomagać mu w zdobywaniu nowych doświadczeń – tak aby bobas czuł się bezpiecznie, a zarazem swobodnie.

 

To jednocześnie nauka wspólnego przebywania razem, radości z zabawy i prowadzenia aktywnego trybu życia. Rodzice kształtują w sobie umiejętność bycia wyrozumiałym i cierpliwym. Mogą obserwować reakcje swojego dziecka i wszelkie zmiany w zakresie psychofizycznym.

 

Bez wątpienia zajęcia w wodzie przyspieszają rozwój psychofizyczny malucha, a jednoczenie budują zdrowe relacje rodzinne.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć