Śląsk

Śląsk, Bytom Pod naszym patronatem 3–12 lat Nasz Patronat

Festiwal Teatralny Dla Dzieci Maskarada

od 25 listopada do 27 listopada 2012
Wpis archiwalny

Festiwal Teatralny Dla Dzieci: Maskarada

25-27 listopada 2012

Kolejna Maskarada to jedyny w swoim rodzaju regionalny przegląd teatralny, a przy okazji doskonała zabawa dla dzieci i rodziców.

 

Pierwsze przedstawienie, w wykonaniu  Teatru Zagłęia z Sosnowca, będziemy mieli okazję zobaczyć w niedzielne popołudnie

 

Śpiąca Królewna

27 listopada 2012
Godzina: 17:00

Cena biletu: 17,00 zł

 

Królewna Śnieżka” to jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych bajek. Losy dobrej i pięknej, lecz niestety znienawidzonej przez złą macochę Śnieżki oraz siedmiu wesołych krasnali dostarczają dzieciom niezapomnianych emocji. Obok głównych bohaterów pojawią się także zwierzątka, które w swych przepięknych kostiumach oddają charakter poszczególnych postaci. Wszystko to wkomponowane jest w iście bajkową przestrzeń, która przenosi nas w piękny świat bajek.

 

W następnej kolejności zobaczymy  2 spektakle dla przedszkolaków i młodszych dzieci szkolnych:

 

Przygody Baltazara i Wawelskiego Smoka

Narodowy Teatr Edukacji we Wrocławiu

26 listopada 2012

Godzina 08:15 oraz 10:15
Przygody Baltazara i Wawelskiego Smoka” to nowa, autorska wersja Narodowego Teatru Edukacji znanej bajki o Wawelskim Smoku. Dzięki niej kolejne pokolenie młodych Polaków poznaje znaczenie słowa przyjaźń, lojalność i dobroć doskonale się przy tym bawiąc.

Przygotujcie się, za chwilę zza zakrętu wyjedzie niesamowity wehikuł Wawelskiego Smoka, słynnego badacza i podróżnika a prywatnie przyjaciela samego księcia Kraka. Jeszcze raz Wawelski Smok w towarzystwie swoich wypróbowanych przyjaciół, wyrusza na tajemniczą wyprawę, pełną przygód i niebezpieczeństw, która ma na celu wyjaśnienie szeregu zagadkowych zdarzeń, mogących w przyszłości zakłócić spokój w okolicznych krainach. Trzymajcie kciuki za naszych bohaterów, ponieważ ekspedycja obfitować będzie w liczne mrożące krew w żyłach wydarzenia, przy których pożar stolicy, inwazja Tatarów, latające talerze i brudna woda w Wiśle to zwykła „bułka z masłem”, jak zwykł mawiać jeden z przyjaciół Smoka. Na domiar złego, podobno w ślad za naszymi bohaterami podąża pewne podejrzane i wścibskie indywiduum, które za wszelką cenę pragnie, aby wyprawa nie osiągnęła zamierzonego celu. Pamiętajcie, że tylko razem, licząc na przyjaciół, pomagając sobie nawzajem i kierując się dobrym sercem, przezwyciężyć można nawet największe przeszkody.


Scenariusz i reżyseria: Marek Lis - Orłowski

Scenografia: Maciej Kreska

Muzyka: Michał Kowalczyk

Obsada: Anna Morkis, Dominika Janczar, Dorota Amelia Rogowska, Szymon Szypczyński, Paweł Wódczyński, Wojciech Gabryś, Marek Lis-Orłowski

 

 

Brzechwolandia

Narodowy Teatr Edukacji we Wrocławiu 

27 listopada 2012
Godzina: 08:15, 10:15

 

Brzechwolandia to wspaniała kraina, którą wszyscy powinniście poznać. Powodów jest wiele.

Po pierwsze – dzięki niej można zapomnieć o wszystkich zmartwieniach, przenieść się w kolorowy świat marzeń, pełen radości i muzyki.

Po drugie Brzechwolandia uczy, jak powinno się w życiu postępować. Często przecież zapominamy o dobrym zachowaniu w domu, w szkole, na podwórku...

Po trzecie – to okazja poznania wspaniałych wierszy polskiego poety, który właśnie dla Was rymował piękne strofy („Leń”, „Samochwała”, „Skarżypyta”, Znaki przestankowe”, „Atrament”).

Po czwarte – możecie być świadkami niesamowitych przygód, które tylko w Brzechwolandii zdarzyć się mogą.

Po piąte i po szóste... przekonajcie się sami!

Scenariusz i reżyseria: Marzena Kucmer - Koteńska, Marek Oliwa

Scenografia: Elżbieta i Zbigniew Francuz

Muzyka: Michał Płaza

Obsada: Anna Krupińska/Sonia Śpiewak, Dariusz Lemieszek, Damian Wasilewski, Wojciech Meres

 

oraz dla nieco starszych dzieci szkolnych:

 

Teatralne ABC

Narodowy Teatr Edukacji we Wrocławiu 

27 listopada 2012
Godzina: 12:15

 

Teatralne ABC to propozycja podzielenia się z pedagogami i uczniami wiedzą na temat historii teatru, pokazania jego form, zaplecza, odsłaniając tajniki gry aktorskiej. Zamierzeniem twórców jest przedstawienie różnych sposobów przenoszenia sztuki na scenę: od teatru lalek poprzez teatr cieni, pantomimę do aktora w żywym planie.

W dialogach pojawia się fachowa terminologia: reżyser, obsada, inscenizacja, dubler, epizod, dykcja, mimika, gest, barwa głosu, interpretacja itp. Zobaczymy również lalki – jawajkę i kukłę. Jesteśmy przekonani, że właśnie ten spektakl pozwoli w sposób przystępny i ciekawy zrozumieć wiele zjawisk i pojęć czysto teatralnych; będzie pomocą w pracy dydaktycznej podczas realizacji programu nauczania w klasach 4-6.

Przedstawiamy historię młodego urwisa, który nie potrafi właściwie zachować się w teatrze – przeszkadza aktorom i widzom. Ponieważ lekceważy wszelkie prośby i uwagi zostaje ukarany i zatrzymany na scenie. Dzięki magii miejsca, w którym się znalazł, spotyka znane z historii teatru i baśni postaci. Ich opowieści i przygody w zadziwiający sposób odwołują się do zachowań chłopca. Nasz bohater zauroczony różnorodnością i wyjątkowością miejsca zaczyna doceniać ciężką pracę ludzi teatru, poznaje sztukę aktorską, staje się mądrzejszy i pokorniejszy. Czas spędzony w teatrze nie był dla niego czasem straconym.

 

Scenariusz i reżyseria: Marzena Kucmer - Koteńska, Marek Oliwa

Scenografia: Elżbieta i Zbigniew Francuz

Muzyka: Jolanta Woźniak

Opracowanie muzyczne: Jarosław Grum

Obsada: Anna Krupińska/Sonia Śpiewak, Dariusz Lemieszek, Damian Wasilewski, Wojciech Meres

 

 

Serdecznie zapraszamy najmłodszych teatromanów!

Szczegóły na stronie Bytomskiego Centrum Kultury 

Organizator:

Bytomskie Centrum Kultury

Plac Karin Stanek 1
41-902 Bytom
tel.: 48 32 389 31 09, 48 32 389 31 10, +48 32 787 00 48

Wydarzenia na Śląsku

Przeczytaj również

Warto zobaczyć