Śląsk

Śląsk, Bytom Pod naszym patronatem 7–14 lat Wstęp wolny Nasz Patronat

Becekobus

od 17 lipca do 10 sierpnia 2012
Wpis archiwalny

20 sierpnia - 1 września 2012 roku

Becekobus 

Wakacyjny, wyjedzie już po raz piąty na ulice Bytomia. Projekt BeCeKobus to połączenie atmosfery wakacyjnego luzu z możliwością uzyskania nowych, często zaskakujących umiejętności. Podczas bezpłatnych warsztatów dzieci i młodzież pod okiem instruktorów rozwiną swoje zdolności plastyczne, poznają techniki tworzenia witrażu i mozaiki, sposoby wykonywania koralików i bransoletek. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję sprawdzić się podczas warsztatów ruchowo - tanecznych oraz nauczyć sztuczek kuglarskich, którymi podczas roku szkolnego zaskoczą swoich rówieśników
Oferta przygotowana została dla dzieci i młodzieży zamieszkującej bytomskie dzielnice, które wakacje spędzają w mieście. Warsztaty poprowadzą profesjonalni instruktorzy, BECEK zapewnia wszystkie potrzebne do zajęć materiały.
Zapisy do 10 sierpnia w sekretariacie Bytomskiego Centrum Kultury pod numerem telefonu 32) 389-31-09 wew. 100. Uwaga! Ilość miejsc ograniczona. W przypadku rezygnacji niektórych uczestników możliwe jest wzięcie udziału w warsztatach bez wcześniejszych zapisów.

W tym roku zapraszamy na:
Warsztaty plastyczne: „Ja i miejsce w którym żyję”
Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Tematem jest miasto/dzielnica/osiedle/ulica/plac zabaw/boisko/dom, a więc przestrzenie, w których uczymy się, pracujemy, bawimy, nawiązujemy znajomości, po prostu żyjemy. To właśnie najbliższe otoczenie uczestników warsztatów będzie dla nich inspiracją.
Prowadzenie: Katarzyna Hajok - Bierkowska – artysta grafik, absolwentka ASP
w Katowicach. Uprawia grafikę cyfrową i malarstwo.

Warsztaty biżuterii koralikowej: „Rafa Koralikowa”
Na warsztatach będziemy tworzyć małe cudeńka z koralików i ze sznurków. Małe koralikowe zwierzątka i bransoletki z paciorków. Poznamy też technikę tkania z koralików, która była stosowana w wielu kulturach, ale szczególnie jest znana z rękodzieła Indian Ameryki Północnej. Tą techniką wykonywano wisiory, bransolety i inne ozdoby stroju indiańskiego. Będziemy wykonywać biżuterię i inne małe przestrzenne formy ze szklanych paciorków.
Prowadzenie: Aleksandra Herisz – artysta plastyk, absolwentka PWSSP w Poznaniu oraz studiów podyplomowych na Wydziale Szkła i Ceramiki ASP we Wrocławiu. Artystka zajmuje się tkaniną i wikliną unikatową, rysunkiem, witrażem oraz projektami i działaniami edukacyjnymi z zakresu sztuki. Od 1993 roku prowadzi Młodzieżową Pracownię Działań Twórczych „Wolne Stowarzyszenie Zielonych Artystów”.

Warsztaty ruchowo - taneczne: „Temperamenty”
Jednym z najpiękniejszych przejawów ludzkiej kultury jest taniec. Każdy z pewnością ma jasne wyobrażenie czym jest taniec i potrafi go rozpoznać. Bez względu na to czy będą to jedynie dwa ruchy, czy może kilkadziesiąt, zawarta w nich ekspresja, przekaz emocji i często skoordynowanie z muzyką pozawalają nam bezbłędnie wskazać na osobę, która tańczy. Taniec jest środkiem wyrazu różnych sfer działalności człowieka: religii, rozrywki i sztuki. Pozwala uwolnić emocje, oczyścić się z napięć, odsłonić trochę skrywanych myśli, pozwala na podjęcie próby bycia sobą przy użyciu podstawowego i jedynego instrumentu, jakim jest ciało człowieka, które będziemy rzeźbić, rozwijać i kształcić, znajdziemy ujście dla wszelkiej drzemiącej w środku każdego z nas energii. Końcowy etap, to pokaz zarejestrowany w postaci teledysku.
Prowadzenie: Izabela Walczybok – aktorka, mim, tancerka, reżyser.

Warsztaty Kuglarskie: „Urządzamy Cyrk Prawdziwy”
Spotkanie ze sztuką cyrkową którego główną siłą będą wyobraźnia i energia uczestników. A w cyrku: słonie, lwy, akrobaci, fakir, linoskoczek, człowiek guma, klaun, iluzjonista, a może jeszcze ktoś?.. Dziecięca fantazja nie zna granic, a my pomożemy rozwinąć jej skrzydła. Projekt „Urządzamy Cyrk Prawdziwy” łączy w sobie elementy warsztatów kuglarskich, plastycznych, muzycznych, tanecznych i teatralnych. Warsztaty uczą dzieci pracy w grupie, ale także pozwalają wyeksponować ich indywidualne zdolności.
KUGLARSTWO - na zajęciach dzieci poznają podstawy sztuk cyrkowych – m.in. żonglerkę, ćwiczenia gimnastyczne, sztuczki magiczne,
TEATR - w części teatralnej warsztatów uczestnicy spróbują sił w takich dziedzinach jak pantomima, clownada, ruch sceniczny. Dzięki zdobytemu doświadczeniu dzieci będą mogły przeobrazić się nie tylko w magika i dyrektora cyrku, ale także w dzikiego tygrysa czy clowna,
PLASTYKA - uczymy jak własnoręcznie wykonać rekwizyty cyrkowe. Każdy uczestnik sam decyduje w jakiej roli wystąpi, pod naszym okiem przygotowuje sobie elementy kostiumu,
MUZYKA - aranżujemy „sekcję muzyczną” przedstawienia – wiele dzieci chętnie przeistacza się w muzyków orkiestry grającej „na żywo” w trakcie przedstawienia. Wcześniej opracowujemy wspólnie aranżację granego utworu,
TANIEC – cała ekipa cyrkowa wykona wspólnie specjalnie opracowany układ choreograficzny na początek i koniec przedstawienia. Trzeba się go solidnie nauczyć do muzyki, żeby nikt nie zmylił kroku – chyba, że będzie to zamierzony dowcip klauna, który rozbawi publiczność.
Prowadzenie: 3 animatorów - aktorów/kuglarzy/instruktorów z Grupy GAMBADA, m.in. Joanna Chwastek - plastyk, absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Katowicach, instruktor teatralny, aktorka.

Warsztaty Witrażu, Mozaiki i tworzenia z papieru
Uczestnicy będą wykonywali małe formy witrażowe (np. aniołka), drobne formy mozaikowe (np. ramkę do lusterka), kwiaty z papieru lub papierowe peruki. Zdobędą nowe umiejętności, poznają nowe techniki, wykorzystają w sposób twórczy wolny czas, pozyskają atrakcyjne przedmioty wykonane własnoręcznie.
Prowadzenie: Magdalena Wichrowska – projektuje i wykonuje mozaiki oraz witraże, maluje polichromie i akwarele. Prowadzi Galerię Sztuki Użytkowej „Stalowe Anioły”, organizuje Festiwal Sztuki Wysokiej.

 

 

 

 

 

 

Organizator:

Bytomskie Centrum Kultury

Plac Karin Stanek 1
41-902 Bytom
tel.: 48 32 389 31 09, 48 32 389 31 10, +48 32 787 00 48

Wydarzenia na Śląsku

Przeczytaj również

Warto zobaczyć