Śląsk

Ogólnopolska Pod naszym patronatem

"Kolejowy Teatr Objazdowy” ruszył w trasę ze spektaklem „Aban i bezpieczny przejazd”.

od 25 lutego do 25 marca 2010
Wpis archiwalny

18 lutego 2010 roku „Kolejowy Teatr Objazdowy” ruszył w trasę ze spektaklem „Aban i bezpieczny przejazd”.
Wszystkie szkoły, samorządy, domy kultury, prywatne firmy oraz inne instytucje, które pragną zaprosić naszą trupę teatralną do siebie prosimy o kontakt: MCA Agencja Reklamowa, 0 502 34 34 86, mca@mca.net.pl.
 

 

Narodziny sztuki…

 

Wszystko zaczęło się w sierpniu 2009 roku - tuż po ogłoszeniu wyników konkursu plastycznego „Bezpieczny przejazd” zorganizowanego w związku z wydaniem ksiązki „Aban i zbuntowanie rogatki”.
Podczas jednego ze spotkań przedstawicieli Polskich Linii Kolejowych i MCA Agencji Reklamowej niespodziewanie, z ust pani Katarzyny Tarnowskiej – dyrektor biura informacji i promocji Polskich Linii Kolejowych – padło stwierdzenie: „a może zrobilibyśmy przedstawienie dla dzieci?”. Po chwili głębokiej ciszy ktoś odważył się stwierdzić: „właściwie, dlaczego nie?!”.
Do dziś nie wiadomo, czy to właśnie brak odpowiedzi na to pytanie, czy zaskakująco duża liczba prac konkursowych, czy też stale powiększające się grono małych fanów niezwykłego żółtego słonia Abana sprawiły, że już po kilku dniach temat przedstawienia stał się jednym z ważniejszych, aż do dnia 7. grudnia – dnia, w którym została zaplanowana premiera spektaklu.
Zanim jednak opowiem o tym wielkim wydarzeniu chcę powrócić do czasu, kiedy spektakl był tylko pomysłem, bo jak wiadomo pomysł od jego realizacji dzieli długa droga – czasem bardzo wyboista i pod górę. Tak było również tym razem.
Pierwszym krokiem na drodze do stworzenia spektaklu było napisanie scenariusza. Zadania tego podjęła się autorka książki „Aban i zbuntowane rogatki” – Dorota Malinowska.
- Właściwie wizja scenariusza zaczęła we mnie kiełkować chwilę po tym jak padła pierwsza propozycja stworzenia spektaklu. Wiedziałam, że przygody słonia Abana opisane w książce mogą stanowić jedynie jego część oraz że Aban musi zyskać nowych przyjaciół o równie ciekawych imionach. Wkrótce serdeczna przyjaciółka żółtego słonia, romantyczna i czuła krowa otrzymała imię Karmelia, a szalony zając nosi dostojne imię Zenobiusz. Oczywiście nie są to wszyscy bohaterowie spektaklu, bowiem po raz pierwszy pojawia się w nim dumny reprezentant Polskich Linii Kolejowych - ktoś przecież musi ujarzmiać te zbuntowane rogatki! – mówi pani Dorota.
Być może opisanie pracy specjalisty automatyka w sposób zrozumiały dla dzieci wydaje się trudne, jednak tym razem przez wszystkie zawiłości techniczne autorce scenariusza udało się przejść bez przeszkód. A wszystko za sprawą pani Ewy Jońskiej, która od lat jest koordynatorem kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd”. Jej zaangażowanie i dociekliwość w zadawaniu pytań kolegom i koleżankom z różnych działów Polskich Linii Kolejowych dotyczących niezliczonych funkcji pracowników PLK, zakresu ich obowiązków, narzędzi i urządzeń, którymi się posługują były godne podziwu. Okazało się też, że wiele z pytań wywoływało mnóstwo śmiechu. W końcu w atmosferze radości i entuzjazmu powstał scenariusz.
Od tego momentu prace nad całym przedsięwzięciem ruszyły z kopyta. Scenariusz powierzono reżyserowi, który z wprawą połączył dosłowność poruszanego w spektaklu tematu z bajkową atmosferą Przejazdowa, w którym rzecz się dzieje.
- Chcieliśmy odejść od konwencji przedstawień dla dzieci, w których dzieci traktowane są jak nic nie wiedzące, nieporadne istoty – mówi pani Małgorzata Brama, reżyser. – My staramy się dowieść, że jeśli dzieci czegoś nie wiedzą to tylko dlatego, że nikt im o tym nie powiedział w przystępny dla nich sposób. Dlatego zależało nam na stworzeniu spektaklu dynamicznego, którego tempo będzie wyznaczał stukot kół przejeżdżających pociągów. Dlatego też postawiliśmy na doświadczonych, ale młodych aktorów.
Po dwóch castingach, drobnych trudnościach i komicznych sytuacjach twórcom przedstawienia udało się skompletować zespół składający się z aktorów pełnych ekspresji i pasji.

W tym samym czasie trwały prace nad oprawą muzyczną spektaklu. Celem twórców spektaklu „Aban i bezpieczny przejazd” było dobranie muzyki, która nie będzie kontrastem dla łoskotu przejeżdżającego pociągu, ale będzie stanowiła doskonałe jego uzupełnieniem.
- Skupiliśmy się na mocnych dźwiękach, które w połączeniu z doskonałymi umiejętnościami wokalnymi naszych aktorów brzmią przejmująco i bardzo melodyjnie – dodaje pan Krzysztof Cywiński, producent spektaklu.
Po wielu burzliwych dyskusjach – czasem do białego rana –
pan Maciej Rzeszowski skomponował trzy utwory, które spełniały założenia i oczekiwania scenarzysty, producenta i reżysera przedstawienia.
I w końcu nadszedł czas na próby w teatrze Ochoty. Ponieważ jest to jeden z bardziej żmudnych i trudnych etapów produkcji każdego spektaklu, nie obeszło się bez zmęczenia. Ratunkiem dla wszystkich okazała się potężna dawka humoru.
W konsekwencji spektakl straszy dźwiękiem i światłem, rozśmiesza dialogami, ale przede wszystkim wykorzystując autorytet bohaterów uczy małych miłośników kolei oraz wszystkich uczestników ruchu drogowego jak należy się zachować przed przejazdem kolejowym.
 

Co tu dużo opowiadać – to trzeba zobaczyć!
 

1/6
1/6
2/6
2/6
3/6
3/6
4/6
4/6
5/6
5/6
6/6
6/6

Wydarzenia na Śląsku

Przeczytaj również

Warto zobaczyć