Śląsk

W kąciku zabawek. Wystawa zabytków ze zbiorów Muzeum w Gliwicach - otwarcie w Dzień Dziecka
Śląsk Wystawa

W kąciku zabawek. Wystawa zabytków ze zbiorów Muzeum w Gliwicach - otwarcie w Dzień Dziecka

W związku ze zbliżającym się Dniem Dziecka, zapraszamy na mini wystawę na Zamku Piastowskim, którą otwieramy – nie może być inaczej! – 1 czerwca.

 

„W kąciku zabawek. Wystawa zabytków ze zbiorów Muzeum w Gliwicach” to okazja aby zobaczyć nie tylko kolekcję tytułowych zabawek, której do tej pory nie prezentowano w całości, ale również dowiedzieć się czegoś na temat życia dzieci w tradycyjnych, wiejskich społecznościach początku XX w., za pośrednictwem archiwalnych zdjęć.

 

Zabawki zaprezentowane na wystawie datować można od 2. poł. XIX w. do połowy XX w.; gromadzono je nie tylko w ramach dzisiejszego Muzeum, istniejącego od 1945 r., ale również w czasach niemieckiego Oberschlesisches Museum - stąd ich bardzo niejednolite pochodzenie. To z jednej strony ubrane w stroje regionalne lalki, produkowane w europejskich pracowniach czy fabrykach jako upominki, na które mogły sobie pozwolić tylko dzieci z zamożniejszych, mieszczańskich rodzin; to również dzieła rzemieślników, wykonywane często „na marginesie” ich pracy jako garncarzy czy cieślów, jak np. zabawne ruchome figurki czy szkliwiony gliniany gwizdek.  Są to także drewniane bryczki czy ptaszki, które powstały w jednym z licznych ośrodków zabawkarskich (w naszym przypadku mowa głównie o najstarszym polskim ośrodku – żywieckim) i były sprzedawane na odpustach, targach czy jarmarkach. Wreszcie obejrzeć możemy te najprostsze zabawki – wykonane chałupniczo, przez rodziców czy dziadków, a może przez samo dziecko, ze znalezionych drewienek czy niepotrzebnego kawałka materiału; te właśnie były najpowszechniejsze w uboższych rodzinach wiejskich.

 

Więcej na: http://muzeum.gliwice.pl/pl/wystawa/w-kaciku-zabawek-wystawa-zabytkow-ze-zbiorow-muzeum-w-gliwicach

Organizator:

Muzeum w Gliwicach- Zamek Piastowski

ul. Pod Murami 2; 44-100 Gliwice
tel.: 032 231 44 94

Wydarzenia na Śląsku

Warto zobaczyć