Śląsk

Ustawa antysmogowa - odetchniemy z ulgą?

Ustawa antysmogowa - odetchniemy z ulgą?

7 kwietnia 2017 roku, Sejmik Województwa Śląskiego, jednogłośnie przyjął ustawę antysmogową, po blisko roku pracy zespołu ekspertów, debat i konsultacji społecznych. W jaki sposób ustawodawcy planują walczyć ze smogiem?


Od 1 września, w całym województwie będzie obowiązywał zakaz stosowania węgla brunatnego, mułów, fotokoncentratów oraz biomasy stałej, których wilgotność przekracza 20%. Osoby planujące montaż instalacji grzewczych, zobowiązane będą do użycia kotła o minimum 5 klasie. Ustalono także trzy daty graniczne dla wymiany dotychczasowych kotłów (eksploatowane powyżej 10 lat muszą zostać wymienione do końca 2021 roku, używane od 5 do 10 lat do końca 2023 roku a młodsze do 2025 roku). Dokonując wspomnianych wymian, można liczyć na dofinansowanie.


Podczas sesji, na której podjęto uchwałę, Prezydent Rybnika - Pan Piotr Kuczera poinformował, iż „Tylko w Rybniku w tym roku mieliśmy aż 38 dni z alarmem smogowym, czym przekroczyliśmy roczne limity. 10 i 11 stycznia norma u nas przekroczona była o 1500 procent. Musimy zacząć wspólnie działać i dzisiaj robimy w tym kierunku pierwszy krok”. Te dane dobitnie pokazują skalę problemu, który dotyka całego regionu.


Ubiegłoroczny raport Światowej Organizacji Zdrowia „Ambient Air Pollution Database 2016” wskazał, że na 50 miast Europy o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu, 33 znajdują się w Polsce a aż 10 w województwie śląskim.


Czy mamy szansę na to, by poprawić jakość powietrza, którym oddychają nasze dzieci?

To wszystko zależy od dynamiki wprowadzania wspomnianych regulacji a także skrupulatności w zakresie kontroli i egzekwowania prawa.
Śląsk jest drugim, po Małopolsce regionem, który doczekał się tego typu ustawy.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć