Śląsk

Pan Tom buduje dom
Śląsk

Pan Tom buduje dom

PAN TOM BUDUJE DOM wg tekstu Stefana Themersona w reżyserii Daniela Arbaczewskiego, ze scenografią Macieja Szymanowicza i muzyką Huberta Pyrgiesa.

 

 

Premiera odbyła się 20 stycznia, a poprzedził ją wernisaż prac Macieja Szymanowicza.

 

Na wydanej po raz pierwszy w 1938 roku książeczce wychowały się całe pokolenia czytelników; po 80 latach wciąż inspiruje i zachwyca swoją formą.   Jest w „Panu Tomie…” groteska i szczypta filozofii, ciekawość i zdziwienie dziecka, ale przede wszystkim radość z odkrywania tajemnic otaczającej nas rzeczywistości.

 

 

To dowcipna, mądra historyjka o tajnikach powstawania domu; od pomysłu po dach z kominem, od koncepcji architekta przez pracę takich fachowców i rzemieślników jak hydraulik, stolarz, elektryk czy zegarmistrz, od próby „kupienia” w sklepie światła po opowieść jak dostarczyć do domu wodę aż w końcu zakup budzika. 

 

Z tekstu Themersona reżyser wybrał tylko kilka wątków, a słowo jest tu raczej uzupełnieniem scenicznych działań lub pretekstem do zabawy formą czy dźwiękiem, w której dzieci aktywnie uczestniczą.

 

Autorem scenografii, składającej się z kolorowych, wielofunkcyjnych elementów jest uznany grafik, twórca ilustracji do książek dla dzieci i młodzieży, plakacista Maciej Szymanowicz.

 

 

Muzykę, czy raczej ścieżkę dźwiękową przedstawienia, wykonywaną przez aktorów na żywo, stworzył Hubert Pyrgies, kompozytor, beatboxer, wokalista, lider zespołu Chonabibe.

 

Zapraszamy do zakupu biletów.

 

Prace Macieja Szymanowicza znacie zapewne z wielu książek dla dzieci. Możecie je obejrzeć tutaj.

 

Maciej Szymanowicz ilustracja dla dzieci

 

Wydarzenia na Śląsku

Warto zobaczyć